Otacza nas mnóstwo drobiazgów. Zwykłe rzeczy — widzimy je tak często, że już nawet nie zwracamy na nie żadnej uwagi. Czy zastanawialiście się, jakie jest prawdziwe przeznaczenie zwykłych rzeczy? Mam kilka ciekawych przykładów rzeczy, które nas otaczają i kryją zarazem swoje tajemnice.
1. Pętelki z tyłu koszuli
Producenci przyszywali pętle z tyłu koszul. Służyły one po prostu do ich wieszania. Ale kobiety często pociągali za nie, flirtując z facetami. Żonaci mężczyźni często odrywali je, dając do zrozumienia, że są zajęci.
Istnieje również równoległa teoria, że pętelka na koszuli z tyłu służyła kiedyś do mocowania odpinanych nakrochmalonych kołnierzyków i krawatów.
2. Dodatkowe dziurki w adidasach
Na pewno widzieliście dodatkowe oczka w obuwiu sportowym. Zastanawialiście się, do czego służą i po co je robić tak wysoko? W rzeczywistości dodatkowa dziurka albo dziurki na sznurowadło robione są po to, żeby stabilizując stopę chronić nas przed kontuzją oraz obtarciom pięt podczas uprawiania sportów. Zobaczcie, jak sznurować buty na tzw. węzeł płaski: sposoby wiązania sznurowadeł.
3. Dziurka w łyżce do nakładania spaghetti
Dzięki otworom w plastikowej łyżce do makaronu można nie tylko odcedzić wodę, ale też odmierzyć ilość makaronu na jedną porcję spaghetti.
4. Cylinder ładowarki do laptopa
Ani chybi każdy w swoim życiu miał zasilacze do laptopów z dziwnym cylinderkiem na przewodzie. Jest to bardzo istotna rzecz — ferrytowy koralik ma za zadanie zapobieganie przedostawaniu się zakłóceń, hałasów wysokich częstotliwości powstałych przy podłączaniu w obwodach elektronicznych.
5. Malutka dziurka w okienku samolotu
Wyprodukowany iluminator ma kilka warstw przezroczystego plastiku, który tworzy pewnego rodzaju „okno pakietowe”. Wytrzymuje koszmarne obciążenia. W ostatnich czasach iluminatory robione są z wytrzymałego plastiku pokrytego akrylem. Wewnętrzne szyby nie są tak wytrzymałe i tworzone są z tańszego szkła akrylowego (pleksi). Służą do lepszej izolacji szumu i ciepła, tworząc warstwę powietrzną między sobą a światem zewnętrznym, Dlatego istnieje ryzyko, że w przypadku dużej różnicy temperatur pomiędzy szybami i w salonie wewnętrzna „szybka” nie wytrzyma i pęknie. Malutka dziurka w iluminatorze pozwala wyrównać ciśnienie, odprowadzając zbędne powietrze z przestrzeni między szybami lub na odwrót.
6. Niebieska połówka gumki do ścierania
Kogo byśmy nie zapytali, do czego służy niebieska część gumki do ścierania, na pewno odpowie — do ścierania tuszu z długopisu. Ale to nie do końca jest prawda. Pierwotnie ta część służyła do usuwania notatek robionych ołówkiem na grubszym papierze. Różowa część zostawia przeważnie ślady i nie ściera do końca ołówka, ale niebieska radzi sobie z tym bez problemu.
7. Wzory materiału dołączone do nowego ubrania
Skrawki materiału i guziki służą nie do tego, aby załatać dziurę w ubraniu. Producenci dołączają je do ubrań, żebyśmy mogli przetestować reakcję nowej koszuli na nasz proszek albo wybielacz.
8. Poziome pętle na guziki
Kolejna zagadka koszul. Być może widzieliście, że pętle na górny i dolny guzik koszuli są poziome, a pozostałe pionowe? Jest to związane z tym, że właśnie te dwa guziki mogą łatwo się rozpiąć. A poziome, mniej dyskretne dziurki w porównaniu do pionowych, nie pozwalają im na to.
9. Mała kieszonka w spodniach dżinsowych
Najczęściej na pytanie do czego służy mała kieszeń w dżinsach odpowiadają, że jest to miejsce na kondomy. Oczywiście poza prezerwatywami w kieszeni zmieści się mnóstwo innych drobiazgów, ale założenia było zgoła inne. W 1873 roku dżinsy Levi’s były szyte ze specjalnym miejscem na zegar kieszonkowy.
10. Otwór w skuwce długopisu
Nie każdy może odzwyczaić się od gryzienia długopisów lub skuwek. Dziurka w skuwce jest zrobiona po to, żeby po przypadkowym połknięciu człowiek miał czym oddychać, dopóki ten przedmiot nie zostanie usunięty przez lekarzy.
OK, dodaję punkt 11: wybrzuszenia na klawiszach F i J. Istnieją w klawiaturach od 2002 roku, ale do czego służą? Pomagają pisać szybciej. Kiedy kładziemy na nich palce wskazujące, nasze dłonie są w idealnej pozycji wyjściowej. Programiści na przykład tak piszą.