Zwiększ swoje szanse na rynku dzięki wideo CV

3
961

W dobie coraz wyższych wymagań względem kandydatów do pracy bardzo ważnym jest wyróżnić się na tle szarego tłumu i pomóc sobie w przebiciu się na rozmowę kwalifikacyjną.

Pisaliśmy już o specjalnym szablonie CV – Europass, umożliwiającym zaprezentowanie umiejętności i kwalifikacji w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie. Z kolei w tym artykule pokażemy co należy zrobić, by pracodawca Cię wreszcie zauważył i to dosłownie.

Zwiększ swoje szanse na rynku dzięki wideo CV

Zobaczcie możliwości oferowane przez wideo CV.

Symptomatyczne jest to, że warszawski Urząd Pracy jeszcze w tamtym roku docenił znaczenie wideo CV i zaoferował bezrobotnym specjalną kabinę do nagrywania wideo CV. Jednak narzędzia do tworzenia samego filmu – to jednak kwestia drugoplanowa. Proponujemy skupić się na samym przekazie, dlatego przedstawiamy 7 punktów, dzięki którym Twoje wideo CV wyróżni się na tle konkurencji.

Zadbaj o szczegóły techniczne

Skoro decydujesz się na ten typ CV, koniecznie zadbaj o szczegóły techniczne – dźwięk bez zakłóceń, wyraźne zdjęcia, wideo dobrej jakości. Dobrze jest wrzucić na luz – skoro jesteś stremowany nawet na wideo CV, dobrego to nie wróży. Nie przesadź jednak z tym luzem, chyba że akurat się starasz o pracę w miejskim cyrku.

Dostosuj treść filmu do stanowiska

Dostosuj treść filmu do stanowiska, o które się ubiegasz. Dzięki temu będziesz wiarygodny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby nagrać kilka CV dopasowanych do poszczególnych posad.

Zwiastun

Przygotuj niebanalny zwiastun – nawet ci, co już wzięli na warsztat wideo CV, nadal nie doceniają tego elementu. Zwiastun może zawierać krótkie śmieszne epizody podczas kręcenia wideo CV – wprowadzony dzięki temu luz będzie jak najbardziej naturalny. Jednak głównym celem zwiastuna jest pokazanie w punktach zawartości Twojego CV/portfolio.

Prezencja, wymowa i forma CV wideo

Zadbaj o schludny wygląd i ubiór.

Jeżeli planujesz zaprezentować wideo CV w języku obcym, zapytaj zaprzyjaźnionego filologa czy dobrze „brzmisz”. Nie ma nic gorszego od łamanej angielszczyzny w wideo CV.

Poproś znajomego o zadawanie Ci pytań – wideo CV w formie dialogu może być bardzo ciekawym pomysłem.

Parametry techniczne

Jeżeli nie starasz się o pracę w zespole muzycznym/agencji reklamowej/PR itd. upewnij się że sam plik wideo nie jest za „ciężki” i jest zapisany w rozpowszechnionym formacie. W wielu przypadkach dział kadrów może być zaskoczony Twoim „życiorysem 3D”, więc przekreślisz ciekawą szansę problemami z odtworzeniem pliku.

A teraz obejrzyj sobie starannie wyselekcjonowane przez Lifehackera wideo CV. Zauważ, że każde z nich zawiera to „coś”, dzięki czemu każdy filmik obejrzała ogromna ilość ludzi. Udostępnienie dobrego wideo CV w takich serwisach jak Dailymotion, YouTube, Vimeo czy Metacafe samo w sobie może zwiększyć Twoje szanse na ciepłą posadę.

Jedna uwaga na koniec – pamiętaj że w przypadku niektórych stanowisk wideo CV może być wręcz złym rozwiązaniem. Przyznasz chyba, że wideo CV rozbawi dział kadrów firmy, w której planujesz pracować jako operator wózka widłowego albo księgowy?