Zdrowie psychiczne nie jest czymś, co należy postrzegać jako „reakcję na” – jest to ciągły proces, nad którym powinieneś pracować każdego dnia. Podobnie jak program ćwiczeń lub dieta, twoje zdrowie psychiczne wymaga rutyny.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne: mała checklista

Tutaj przedstawiam 5 sposobów na zbudowanie swojego programu.

1. Joga

Każdy, kto cierpi na depresję, otrzymał od kogoś radę, aby wypróbować jogę. W większości wypadków sugestia ta skutkuje niczym więcej niż zirytowaniem, gdyż w trakcie ataku depresji, nawet lekka joga wydaje się czymś niemożliwym. Rzecz w tym, że joga może być naprawdę pomocna jako część twojej regularnej rutyny!

Joga jako aktywność fizyczna jest nie tylko wyśmienitym ćwiczeniem, lecz możesz także robić w lekkiej wersji w domu, jeżeli nie masz w tej chwili możliwości wyjścia lub możesz iść do studia na zajęcia z cięższej wersji, jeśli masz ochotę na bardziej wymagające wyzwanie.

2. GZSZ

Bradford Health Services stworzyło akronim, bazujący na tym, na co powinieneś uważać, kiedy oceniasz swoje samopoczucie. Dzięki regularnemu sprawdzaniu stanu fizycznego i emocjonalnego możesz wcześnie wykryć potencjalne problemy i zdusić je w zarodku, zanim wyewoluują, zamieniając się w duże problemy. GZSZ oznacza Głodny, Zdenerwowany, Samotny lub Zmęczony.

  • Czy zjadłeś dzisiaj zdrowy posiłek lub zrobiłeś coś, co dało ci satysfakcję?
  • Czy jesteś sfrustrowany i przewrażliwiony?
  • Czy spędziłeś ostatnio trochę czasu z bliskimi?
  • Czy dobrze się wyspałeś albo zrobiłeś sobie przerwę od wyjątkowego wymagającego zadania?

To są pytania, które warto sobie zadać, kiedy się na chwilę zatrzymasz i zastanowisz nad swoim samopoczuciem.

3. Planuj odpowiednio

Nic nie powoduje stresu tak szybko i łatwo jak terminy i przytłaczająca lista rzeczy do zrobienia. Kiedy planujesz swój tydzień, weź pod uwagę to jak się czujesz, ale zostaw też trochę luzu na wypadek, gdybyś miał gorszy dzień.

😃 Jeśli masz lepszy dzień, spróbuj zrobić więcej i skończyć część rzeczy przedwcześnie.

😧 Jeśli czujesz się źle, zrób tylko to, co jest ważne i odłóż, co tylko możesz na później, abyś mógł zająć się samym sobą.

Nie zakładaj, że będziesz się czuł okropnie lub miał kilka nieprzyjemnych dni pod rząd, ale zostaw sobie trochę miejsca na wypadek, gdybyś nie czuł się na siłach do podjęcia niektórych zadań. Pomoże ci to trzymać się na kursie i zapobiegać przeładowaniu twojej listy zadań.

Polecamy również:

4. Przestrzegaj swoich wizyt

Pilnuj się, aby nie zaprzestawać wizyt u terapeuty lub psychiatry, nawet jeśli czujesz się dobrze. Wielka jest pokusa zaprzestania wizyt, zwłaszcza kiedy czujesz, że ich nie potrzebujesz i na pewno można je ograniczyć, lecz kompletne ich zaprzestanie jest złym pomysłem.

Trzymanie się swoich wizyt może pomóc ci czuć się lepiej przez dłuższy czas, a kiedy zaczniesz się opuszczać, twój zespół profesjonalistów może dać radę to zidentyfikować przed tobą i pomóc ci w zatrzymaniu tego.

5. Rozpieszczaj samego siebie

Rozpieszczaj samego siebie takimi rzeczami jak domowy dzień spa, słodycze, lub maraton Netflix, kiedy tego potrzebujesz. Standardowe zarządzanie życiem, nie wspominając nawet o życiu z chorobą psychiczną, jest wykańczające i zasługujesz na nagrodę.

Zrób coś dla zabawy i naładuj swoje baterie, żebyś dał radę dalej trzymać się kursu.