Zasady, które warto znać na pamięć

0
2245
Zasady, które warto znać na pamięć

Istnieją pewne zasady, które sprawdzają się zawsze i wszędzie. Przedstawiamy te, które naszym zdaniem warto znać na pamięć.

 

Zasada 80/20 (Zasada Pareto).

80 procent wszystkich twoich dochodów pochodzi jedynie z 20 procent twojej pracy. Wiele z tego, czym się zajmujesz, w rzeczywistości nie jest tak ważne i potrzebne, jak ci się wydaje.

 

Prawo Parkinsona.

Możesz wykonywać swoją pracę dużo szybciej, niż myślisz – im więcej czasu poświęcasz na dane zadanie, tym więcej tego czasu tracisz.

 

Operacja grupowa.

Dobry sposób na szybkie wykonanie nieciekawych i monotonnych prac to wykonywanie wszystkich zleceń jedno po drugim.

 

Najpierw dawaj, potem bierz. Tylko w takim porządku, nie inaczej.

Z czasem dostaniesz więcej, niż oddałeś.

 

Wyprzedzaj zdarzenia. Nie zwalniaj.

Dzięki temu nie będziesz wiecznie czekać, a do tego będziesz zadowolony – poczujesz, że masz władzę nad swoim życiem.

 

Błędy i niepowodzenia są pożądane.

Dzięki nim zdobywasz bezcenne doświadczenie, dowiadujesz się nowych rzeczy i dążysz do sukcesu – w większości przypadków sukces osiąga się właśnie wtedy, kiedy stawiamy czoła błędom i niepowodzeniom. Sukces przychodzi tylko do wytrwałych.

 

Nie bądź dla siebie przesadnie surowy.

Wywołuje to tylko zbędny i niepotrzebny wewnętrzny ból, a oprócz tego zabiera cenny czas.

 

Nawiązuj kontakt.

Każde spotkanie traktuj w taki sposób, jakbyś miał na nim spotkać najlepszych przyjaciół. Dzięki temu zaczniesz spotkanie z dobrym nastawieniem, zamiast cały czas się denerwować.

 

Naucz się wykorzystywać układ siatkowaty w swoim mózgu.

Układ lub twór siatkowaty to cześć ośrodkowego układu nerwowego. Żeby go dobrze wykorzystać, musisz skoncentrować się na tym, czego pragniesz i stale skupiać na tym uwagę (np. kartka papieru, na której możesz wypisać co nieco z tego posta, coś w stylu „od razu oddaj”, albo „postaw na kontakt”).

 

Twoje nastawienie zmienia rzeczywistość.

Za maską realizmu może skrywać się pesymizm. A to dlatego, że twój układ siatkowaty nastawiony jest na negatywne bodźce, które sam chcesz zauważać. Właśnie dlatego za każdym razem „wiedziałeś, że tak będzie”. A przecież lepiej jednak nie mieć racji w takich sytuacjach. Jeśli spróbujesz zmienić swoje nastawienie o 180 stopni, zamiast kreowania pesymistycznych scenariuszy, będziesz mógł pozytywnie się zaskoczyć.

 

Wdzięczność to prosty sposób, żeby poczuć się szczęśliwym.

Gdyby ktoś mi powiedział, że uczucie wdzięczności, odczuwane jedynie przez krótką chwilę, to wspaniały sposób, żeby zmienić złe nastawienie w dobre, to chyba trenowałbym bycie wdzięcznym. Jest to też świetny sposób na podtrzymanie dobrego nastawienia do otaczającego nas świata, pozwala skoncentrować się na właściwych celach, a do tego sprawia, że i inni są szczęśliwi, a dzięki temu i my jesteśmy zadowoleni – dobre emocje są zaraźliwe.

 

Nie porównuj siebie z innymi.

Jeśli porównujesz się z innymi, pozwalasz światu zewnętrznemu na kontrolowanie twojego samopoczucia. Wahania emocji są w takiej sytuacji gwarantowane. Dużo lepiej jest porównywać się z samym sobą – wtedy widać, jak poruszamy się naprzód, jakie cele osiągnęliśmy, w jakim stopniu się rozwijamy. Może nie brzmi to tak wspaniale, ale za to przynosi wewnętrzny spokój, wzmacnia siłę woli i napełnia nas pozytywnymi emocjami.

 

80-90% z tego, czego się boimy, nie zdarzy się w rzeczywistości.

To wszystko to tylko zwidy, demony istniejące w naszych głowach. I nawet jeśli coś z tego mimo wszystko się przydarzy, w większości przypadków okazuje się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Niepokój zwykle jest tylko niepotrzebną stratą czasu.

 

Nie traktuj wszystkiego zbyt poważnie.

Nawet jeśli dzisiaj coś wydaje ci się wielkim problemem, to za trzy lata możesz o tym wcale nie pamiętać. Zbyt poważne podejście do samego siebie, swoich myśli i emocji, sprawia tylko, że zamartwiamy się bez powodu. Dlatego musisz ochłonąć i się odprężyć, a wtedy twój nastrój odmieni się jak za sprawą czarodziejskiej różdżki.

 

Wszystko zapisuj.

 

Zgadzacie się, że te zasady mogą przydać się w życiu? Być może wy sami macie zasady, którymi chcielibyście się podzielić z innymi? Piszcie w komentarzach!

 

Zdjęcie:Rachel Haller/Flickr

Zobacz również:
Han Xiangzi: 22 zasady życiowe jednego z Ośmiu Nieśmiertelnych
20 zasad, które pomogą nam w każdej sytuacji
9 niezawodnych sposobów na uzyskanie tego, czego chcesz
34 prowokacyjne pytania, które należy sobie zadać
12 rzeczy, które produktywni ludzie robią inaczej