Zarządzanie finansami: zobacz, czy unikasz błędów, których wystrzegają się małpy

8
978
Zarządzanie finansami: zobacz, czy unikasz błędów, których wystrzegają się małpy

Czy wyobrażacie sobie psa, który wymienia z innym psem kość na inną kość? Pewnie nie, ale jeżeli myślicie, że zwierzęta nie mają pojęcia o finansach, jesteście w błędzie.

Dowiecie się dziś, jak małpy rzucają wyzwanie Adamowi Smithowi. Temu samemu, który zapoczątkował szkołę ekonomii klasycznej.

Jak różni się podejście małp i ludzi do pieniędzy? Wyniki badań albo kompletnie Was zaskoczą albo wcale – to zależy jedynie od tego, co przed przeczytaniem tego artykułu sądziliście nt. ludzi.

Zarządzanie finansami: zobacz, czy unikasz błędów, których wystrzegają się małpy(home_of_chaos)

Kapucynka to mała brązowa małpka niewielkich rozmiarów. Ma malutki móżdżek i jest skupiona głównie na jedzeniu i seksie.
Cóż – instynkty…

Keith Chen, ekonomista z Yale, wraz z psychologiem Laurie Santos uczyli małp kupowania tego, co lubią – winogron, jabłek i galaretki.

Gdy myślimy o ekonomii, pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy, to wykresy, kursy walut i stopy procentowe, podczas gdy współcześni ekonomiści zaczynają używać narzędzi, zupełnie nie kojarzonych z tą gałęzią nauki.
W końcu ekonomia bada bodźce  również to, jak my (oraz nasze małpki, o czym za chwilę) na nie reagujemy.

Małpki umieszczono w osobnych klatkach wyposażonych w dźwignie. Pomieszczenia skonstruowano w taki sposób, aby użycie dźwigni przez jedną małpę powodowało wpadnięcie cukierka ślazowego do klatki sąsiadki.

W ten sposób małpy uczyły się altruizmu.

Mimo że musiały współpracować, były dość egoistyczne. Gdy część małp zauważyła, że jedna zawsze używała dźwigni, niezależnie od ich reakcji, zaczęła rzadziej używać swoich lewarków.

Z drugiej strony inna odbiegająca od normy małpa, której w ogóle nie chciało się używać dźwigni, zaczęła być kompletnie ignorowana przez pozostałe.

Cóż – podobnie jak ludzie – pomyślicie i westchniecie nieco uspokojeni. →Dalsze przygody małp

Natomiast w tym poście należy zwrócić uwagę na jedno – małpy znają odpowiedź na najbardziej podstawowe pytania.

Oto lista tych pytań:

1. Ile pieniędzy potrzebujecie? Pewnie, że proste, tyle że w odróżnieniu od małp rzadko zadajemy sobie to pytanie. Małpy nie mają tego dylematu, dlatego nie pracują dokładnie tyle, ile im potrzeba i czują się szczęśliwe.

2. Dochód pasywny. Po obliczeniu swoich zarobków odliczcie wydatki, przeanalizujcie ryzyka i wybierzcie najlepszą opcję, jeżeli chodzi o inwestowanie pieniędzy.
W przypadku małp dochodem pasywnym jest po prostu duże potomstwo (swoją drogą, czy również pod tym względem nie są od nas mądrzejsze?).

3. Odróżniajcie to, na co masz ochotę, od tego, czego naprawdę potrzebujecie. Pamiętacie post o tym, jak odróżnić lśniącego nowością iPhone’a 4S od starego i beznadziejnego iPhone’a 4? Ile dodatkowych megapikseli zaoferuje Ci nowy model aparatu fotograficznego? Małpa ma to gdzieś – jest szansa, że starszy model będzie nawet lepiej nadawać się do rozbijania orzechów.
Zastanówcie się, czy aby na pewno potrzebujecie tego wydatku.

Jeżeli nie zrozumieliście aluzji, producenci zrobią wszystko, abyśmy nabrali ochoty na najnowszą wersję gadżetu, wymienili meble, sprzęt RTV i AGD. A różnice często są kosmetyczne.

4. Pamiętajcie o tym, aby obcinać swoje wydatki.
Publikowaliśmy już wcześniej różne porady i metody planowania oraz ograniczania wydatków. Wymieńmy niektóre z nich:

 

Czy macie własne sposoby na lepsze zarządzania finansami? Odkładacie określoną sumę co miesiąc? Inwestujecie w coś?

8 KOMENTARZE

  1. Coraz bardziej denerwuje mnie to rozdrobnienie – inne artykuły na RSS, inne na samym Lifehackerze, inne na Twitterze, inne na G+, inne na FB i jeszcze inne na e-mailowym newsletterze… nie będę subskrybował kolejnej rzeczy.