Zadbaj o komfort życia – pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

2
1354

Nie ma rzeczy niemożliwych, ograniczeniem przed spełnieniem marzeń jest nasz własny strach, lenistwo i paskudne przyzwyczajenia.

Dzisiaj chcemy podzielić się z Wami kolejnym wpisem nt. budżetu domowego. Ale zanim to zrobimy, chcemy z całego serca podziękować.
Artykuł o Dniu bez wydatków stał się absolutnym przebojem. Dziękujemy za dzielenie się artykułem ze swoimi znajomymi. Dziękujemy za emaile i sugestie odnośnie do kolejnych tematów. Nie spodziewaliśmy się aż takiego odzewu!!!

Być może dzisiejszy artykuł powinien pojawić się wcześniej…

W każdym z nas drzemie tzw. chomik. Pomyśl, jak będziesz się czuł, jeżeli w mieszkaniu zostaną tylko te rzeczy, którymi posługujesz się na co dzień, które lubisz wkładać, które sprawiają, że zaczynasz się czuć naprawdę komfortowo.

(demotywatory.pl)

Cóż, nie dla każdego autorytetem jest ś.p. Jan Paweł II – prawdziwy minimalista, jeżeli chodzi o posiadane rzeczy, ale warto pomyśleć o tym, co jest naprawdę zbędne.
Tematem przewodnim tego artykułu jest to, że niepotrzebne rzeczy zaśmiecają nie tyle pokój, ile nasze życie. Kradną spokój. Pogarszają koncentrację.

1). Od czego zacząć? Tak samo jak w przypadku zakupów, będziemy oczywiście potrzebowali kartki papieru. Zastanówmy się od czego zaczniemy robienie wielkich porządków ? od garderoby czy np. od regału.

Warto jest zająć się na początek jednym pokojem. Zdziwisz się ile rzeczy od razu nadaje się do wyrzucenia.
Część będziesz chciał sprzedać (o tym napiszemy już wkrótce) albo komuś sprezentować. Natomiast sporą część rzeczy będziesz chciał zostawić.
Nie mówimy teraz o tych potrzebnych, tylko o tych, które przecież „mogą się przydać w przyszłości„, „wcale nie zajmują dużo miejsca”. Takich, których jest „szkoda„.

2). Nie bawmy się w Leszków Balcerowiczów ? żadnych terapii szokowych! Najlepszym miejscem na to co „być może się przyda” są kartonowe pudła. Osobne na stare niepotrzebne książki, osobne na ciuchy, osobne na jakieś drobiazgi. Na wspomnianej już kartce zapisz co gdzie wrzuciłeś, a następnie podpisz również pudła ? dzięki temu będziesz łatwo mógł znaleźć coś, co jednak było potrzebne.

3). Przypomnij sobie, co było powodem pozostawienia określonej rzeczy. To że będziesz jej potrzebować za miesiąc? Zapisz sobie dzisiejszą datę, a w kalendarzu zaznacz, że masz wrócić do „tematu” dokładnie za 30 dni. Tym z Was, co czytają ten artykuł, mówimy, że nie chodzi o zimowe ubrania albo parasole, które rzeczywiście przydadzą się za jakiś czas.

Jeżeli za 30 dni będziesz na 100% przekonany, że tego potrzebujesz, przedłuż okres o kolejne 30 dni. Jeżeli nie, niezwłocznie i bez żalu pozbądź się gratów.

A propos ? nie warto wszystkiego wyrzucać ? część rzeczy możesz oddać potrzebującym. Pod warunkiem, że teraz to oni będą chcieli to mieć w swoim domu ;-)

3). Obiecuj sobie, że nie kupisz nowej rzeczy, dopóki w jakikolwiek sposób nie pozbędziesz się starej.
Spodobała Ci się nowa sukienka? Ok, oddaj jedną ze starych (czytaj ? z pudła) starą przyjaciółce. Widziałeś iPoda w promocji? Nic nie stoi na przeszkodzie abyś go kupił, jednak zanieś stary odtwarzacz na płyty do domu dziecka albo sprzedaj.

Kiedy planujesz zrobić wielkie porządki? Czy masz własny sposób na zbędne rzeczy?