Zabezpiecz swój komputer – o czym często zapominamy

3
2224
Zabezpiecz swój komputer – o czym często zapominamy

Dzisiejsi oszuści i złodzieje mają nowe pole do popisu – Internet, to właśnie tam dochodzi coraz częściej do oszustw i wyłudzeń. W porównaniu do tradycyjnych włamywaczy – cyber złodzieje mają większe możliwości zysku przy stosunkowo niskim ryzyku. Oznacza to, że użytkownicy komputerów z dostępem do Internetu powinni być bardzo ostrożni. Co najważniejsze nie należy dawać samemu okazji złodziejowi i odpowiednio się zabezpieczać.

 

Jak chronić komputer?

 

Pierwszym skutecznym sposobem, dzięki któremu można chronić swój komputer to instalacja antywirusa. Tak naprawdę za każdym razem, kiedy korzysta się z komputera konieczne jest korzystanie z antywirusa. Antywirusy nie tylko skutecznie blokują wirusy, ale także skutecznie chronią przed złośliwym oprogramowaniem.

 

Drugim skutecznym sposobem jest zaopatrzenie się także w oprogramowanie zabezpieczające komputer przed złośliwym oprogramowaniem. Programy tego typu skanują komputer przynajmniej raz na tydzień w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Złośliwe oprogramowanie może działać w naszym systemie i wykradać np. hasła do banków.

 

Trzecim narzędziem jest bardzo popularny Firewall. Monitoruje on ruch pomiędzy naszym komputerem a danymi z sieci. Windows zaopatrzony jest automatycznie w Firewalla, jednak trzeba się upewnić, że jest on ciągle włączony i działa cały czas w tle.  Posiadając system Windows – wersję 7 lub wyższą – konieczne jest stałe instalowanie aktualizacji. Aktualizowanie systemu jest niezwykle ważne, gdyż posiada się pewność, że sprzęt jest właściwie chroniony. Jeżeli kilka osób korzysta z jednego systemu warto jest rozróżnić użytkowników i stworzyć dwa konta do logowania się. Jedno z nich będzie posiadało uprawnienia administracyjne, a drugie będzie posiadało zwykłe prawa użytkownika. Dzięki temu jedynie jedna osoba z dostępem do uprawnień administracyjnych, przez co można mieć pewność, że nikt nieupoważniony nie dokona zmian na komputerze, które mogłyby być tragiczne w skutkach – np. wpuszczenie wirusa, który wykradłby dane o koncie bankowym.

 

Korzystając z Internetu warto także zaopatrzyć się w odpowiednią przeglądarkę oraz pluginy do niej. Dzięki nim niezaufane strony będą blokowane, a wejście na nie będzie skutkowało wyświetlenie informacji o braku zaufania do danej witryny.

 

Bezpieczeństwo komputera, a korzystanie z Internetu

 

Odpowiednie zabezpieczenie komputera w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne. Pomagają w tym nie tylko antywirusy, ale także wspomniane programy typu Firewall. Oczywiście warto przede wszystkim serwować po sieci świadomie. Nie należy stwarzać okazji i np. zapisywać danych do logowania się na dysku. Również wchodzenie na podejrzane witryny może spowodować dostanie się do naszego komputera niechcianego oprogramowania. Otwieranie np. maili z nieznanego źródła z dziwnym załącznikiem może być początkiem zainfekowania naszego komputera złośliwym oprogramowaniem.

 

Są to podstawowe informacje dotyczące ochrony komputera, jednak to właśnie one są przez nas najczęściej zapominane. Pamiętacie o nich i o odpowiedniej ochronie komputerów?

 

Zdjęcie:Don Hankins/Flickr

Zobacz również:

Jak w przypadku włamania do komputera otrzymywać alert mailowy ze zdjęciem „hackera”
20 przewodników pdf na różne okazje
Zapomnij o SEO*: zobacz, jak pisać posty wirusowe
Jak wielokrotnie korzystać z triali programów
Tworzymy czcionki komputerowe wyglądające jak nasze pismo odręczne

3 KOMENTARZE