Wszystko tkwi w rozmowie

0
1525
Wszystko tkwi w rozmowie

To, jak odbierają nas inni ludzie, w dużej mierze zależy od rozmowy. Odpowiednio przeprowadzona rozmowa może przynieść nam grono wiernych słuchaczy lub przeciwnie – sprawić, że nikt nie będzie chciał nas słuchać. Oto kilka wskazówek, które warto zastosować podczas rozmowy z innymi.

  1. Słuchaj więcej niż mówisz.
  2. Jeśli zauważysz, że jesteś znudzony tym, co mówisz, przestań się odzywać. Zrozum sytuację. Uśmiechnij się. Rusz dalej.
  3. Naucz się kilku anegdotek historycznych. Jak na przykład ta: żeby zwiększyć kreatywność, malarz-surrealista Salvador Dalí zachwalał drzemki popołudniowe trwające krócej niż sekundę. Leżał w swoim fotelu z rozłożonymi ramionami, trzymając metalowy klucz w lewej ręce. Kiedy zaczynał zasypiać, jego uścisk się rozluźniał, a klucz budził go spadając na talerz, który wcześniej kładł na podłodze.
  4. Ale uświadom sobie, że nikt nie lubi ludzi, którzy wiedzą wszystko o wszystkim.
  5. Pozwól ludziom cię obgadywać. Nie myśl, że to niegrzeczne; pomyśl o tym jak o pomocy.
  6. Jeśli ktoś ci przerywa, poczekaj aż pozwoli ci kontynuować twoją historię. To dobry znak, że ktoś w ogóle jest zainteresowany.
  7. Długie przerwy to najlepszy czas na opowiadanie anegdot o własnych błędach. Ludzie chętniej będą słuchali, jeśli mówisz o sobie, a nie o niczym.
  8. Kiedy rozmawiasz z ludźmi, których nie znasz, ogranicz historie ze swojego życia do tych, które zdarzyły się w ciągu ostatnich kilku chwil – ubiór, kolekcja szkockiej, bezdomny, którego pomyliłeś z pokojowym. Nie musisz opowiadać całego swojego dzieciństwa.
  9. Nigdy nie wspominaj o swoim blogu w rozmowie.

 

O czym jeszcze warto pamiętać w rozmowie? Może macie jakieś ciekawe pomysły? Chętnie z nich skorzystamy – podzielcie się nimi w komentarzu. 

 

Zdjęcie:Matus Laslofi/Flickr

 

Zobacz również:
20 zasad, które pomogą nam w każdej sytuacji
Jak nawiązać kontakt z nieznajomym. Korzyści z rozmowy o niczym
Przestań narzekać na to, jaki jesteś zajęty
7 potężnych wskazówek nt. tego, jak nauczyć się słuchania
4 podstawowe błędy, które niszczą dobrą konwersację