To, jak odbierają nas inni ludzie, w dużej mierze zależy od rozmowy. Odpowiednio przeprowadzona rozmowa może przynieść nam grono wiernych słuchaczy lub przeciwnie – sprawić, że nikt nie będzie chciał nas słuchać. Oto kilka wskazówek, które warto zastosować podczas rozmowy z innymi.
- Słuchaj więcej niż mówisz.
- Jeśli zauważysz, że jesteś znudzony tym, co mówisz, przestań się odzywać. Zrozum sytuację. Uśmiechnij się. Rusz dalej.
- Naucz się kilku anegdotek historycznych. Jak na przykład ta: żeby zwiększyć kreatywność, malarz-surrealista Salvador Dalí zachwalał drzemki popołudniowe trwające krócej niż sekundę. Leżał w swoim fotelu z rozłożonymi ramionami, trzymając metalowy klucz w lewej ręce. Kiedy zaczynał zasypiać, jego uścisk się rozluźniał, a klucz budził go spadając na talerz, który wcześniej kładł na podłodze.
- Ale uświadom sobie, że nikt nie lubi ludzi, którzy wiedzą wszystko o wszystkim.
- Pozwól ludziom cię obgadywać. Nie myśl, że to niegrzeczne; pomyśl o tym jak o pomocy.
- Jeśli ktoś ci przerywa, poczekaj aż pozwoli ci kontynuować twoją historię. To dobry znak, że ktoś w ogóle jest zainteresowany.
- Długie przerwy to najlepszy czas na opowiadanie anegdot o własnych błędach. Ludzie chętniej będą słuchali, jeśli mówisz o sobie, a nie o niczym.
- Kiedy rozmawiasz z ludźmi, których nie znasz, ogranicz historie ze swojego życia do tych, które zdarzyły się w ciągu ostatnich kilku chwil – ubiór, kolekcja szkockiej, bezdomny, którego pomyliłeś z pokojowym. Nie musisz opowiadać całego swojego dzieciństwa.
- Nigdy nie wspominaj o swoim blogu w rozmowie.
O czym jeszcze warto pamiętać w rozmowie? Może macie jakieś ciekawe pomysły? Chętnie z nich skorzystamy – podzielcie się nimi w komentarzu.
Zdjęcie:Matus Laslofi/Flickr
Zobacz również:
20 zasad, które pomogą nam w każdej sytuacji
Jak nawiązać kontakt z nieznajomym. Korzyści z rozmowy o niczym
Przestań narzekać na to, jaki jesteś zajęty
7 potężnych wskazówek nt. tego, jak nauczyć się słuchania
4 podstawowe błędy, które niszczą dobrą konwersację