Wskazówki dotyczące skutecznego delegowania zadań

0
1341
Wskazówki dotyczące skutecznego delegowania zadań

Na stanowisku dyrektora/kierownika nie jesteś w stanie wszystkiego sam zrobić. Aby osiągnąć oczekiwane wyniki, musisz umieć zlecać projekty i prace innym pracownikom. Oto wskazówki, które przygotowaliśmy dla Ciebie.

Dzięki skutecznemu delegowaniu obowiązków dajesz do zrozumienia swoim pracownikom, że jesteś pewien ich zdolności co do ukończenia zleconego zadania czy projektu.

 

1. Sprecyzuj zadanie i uznaj rezultaty, nie przebieg. Metoda, która dla ciebie jest efektywna, nie musi działać u innych. Być może robisz coś w ustalony sposób, ponieważ tak cię nauczono 20 lat temu. Gdy delegujesz pracę do wykonania, zobrazuj, jak powinien wyglądać pomyślny wynik i pozwól drugiej osobie znaleźć własny sposób na realizację przydzielonego projektu. Kto wie, może się przy tym czegoś od nich nauczysz?

2. Daj wystarczająco dużo władzy do owocnego ukończenia zadania. Jeżeli osoba otrzymująca zadanie do wykonania musi dostać twoją zgodę na każde lub większość podjętych przez siebie działań, możesz równie dobrze wykonać pracę osobiście. Daj pracownikom wolną rękę, a osiągniesz pożądane rezultaty.

 

3. Obserwuj przebieg, ale pozwól ludziom swobodnie pracować. Nie zarządzaj w skali mikro! (Patrz: wskazówka numer 2).

 

4. Bądź otwarty na pomoc i komentarze zwrotne. To, że nie zarządzasz w skali mikro, nie oznacza, że możesz całkowicie zniknąć. Niech pracownik, któremu powierzono zadanie, wie, że zawsze jesteś gotów odpowiedzieć na pytania lub sprawdzić postępy.

 

5. Nagradzaj i doceniaj wysiłek, nie tylko efekty. Pracownik, który próbuje wykonać zadanie po raz pierwszy, może nie wykonać wszystkiego poprawnie. Upewnij się, że doceniasz i nagradzasz włożony wysiłek oraz przeprowadzone działania. Następnym razem, gdy zlecisz pracę, pracownicy będą mogli opierać się na sukcesach osiągniętych dzięki wcześniejszym wysiłkom.

 

Jeszcze jedna ważna wskazówka

Nie zrzucaj swoich drobnych spraw na pracowników. Delegowanie pracy nie jest wymówką, aby umyć ręce od błahostek, nie chcesz tego robić. Pracownicy zauważą tę strategię i nie będą widzieli w swoich zadaniach możliwości rozwoju.
Poprzez skuteczne delegowanie obowiązków możesz rozszerzyć zakres tego, co da się osiągnąć, a także rozwinąć swoje umiejętności i siłę grupy, którą zarządzasz.

 

Posiadasz jeszcze inne wskazówki dotyczące delegowania zadań? Chętnie skorzystamy z wszelkich pomysłów.

 

Zdjęcie:Jon Ross/Flickr

Zobacz również:
5 wskazówek, jak mieć więcej czasu
Dlaczego każdemu potrzebna jest w życiu myśl przewodnia
6 sposobów, jak uporać się z nudnymi i irytującymi zadaniami
5 skutecznych rad jak być strategiem w pracy kreatywnej
5 prostych zasad projektowania życia