Nie wiedziała, jak pozbyć się much. Wrzuciła 4 monetki do plastikowego woreczka z wodą…

0
2640
Nie wiedziała, jak pozbyć się much. Wrzuciła 4 monetki do plastikowego woreczka z wodą...

Muchy w domu są uciążliwe. Wiedząc, że przenoszą groźne dla człowieka choroby, zastanawiamy się jak się pozbyć. I najlepiej żeby to były domowe, ekologiczne sposoby na pozbycie się much z domu czy też biura.

Jak pozbyć się much za pomocą 4 monetek i plastikowego woreczka

Prawdopodobnie jest to najtańszy sposób na pozbycie się insektów, tak bardzo uprzykrzających nam życie. Wszystko, czego potrzebujemy to bilon i wytrzymała plastikowa torebka zamykana na suwak. Nie wiedziała, jak pozbyć się much. Wrzuciła 4 monetki do plastikowego woreczka z wodą... Nie wiedziała, jak pozbyć się much. Wrzuciła 4 monetki do plastikowego woreczka z wodą... Nie wiedziała, jak pozbyć się much. Wrzuciła 4 monetki do plastikowego woreczka z wodą... Nie wiedziała, jak pozbyć się much. Wrzuciła 4 monetki do plastikowego woreczka z wodą... Nie wiedziała, jak pozbyć się much. Wrzuciła 4 monetki do plastikowego woreczka z wodą...

Autorzy metody twierdzą, że muchy odstrasza światło promieni odbitych od monety w wodzie. Istnieje nawet specjalny termin — zjawisko latającej monety* (szczegóły na końcu artykułu).

Jak zrobić samemu urządzenie na muchy

  • torba z zamkiem wielokrotnego zapinania (tzw. zip bag)
  • 4 monety, najlepiej 5-groszowe
  • 2 szklanki wody
  • 2 łyżeczki soli
  • sok z cytryny

*Dla zainteresowanych zjawiskiem latającej monety:) Identyczna zasada działa wtedy, gdy widzimy „złamaną” łyżkę w szklance lub nie potrafimy złapać ryby z wody. Dlaczego tak się dzieje?

Dzieje się tak przez załamanie światła, czyli zakrzywienie promieni świetlnych przy przechodzeniu z jednego ośrodka do innego.

  • Kiedy światło przechodzi z ośrodka optycznie gęstszego do rzadszego, to załamuje się od normalnej (prostej prostopadłej do powierzchni rozgraniczającej ośrodki wystawionej w miejscu przechodzenia promienia świetlnego) – rys. 1.Zjawisko załamania światła - Rys. 1a. Załamanie światła na granicy ośrodków: powietrze - woda Zjawisko załamania światła – Rys. 1a. Załamanie światła na granicy ośrodków: powietrze – woda
  • kiedy przechodzi z ośrodka optycznie rzadszego do optycznie gęstszego załamuje się do normalnej – rysunek 1b
    Zjawisko załamania światła - Rys. 1b. Załamanie światła na granicy ośrodków: szkło - woda Zjawisko załamania światła – Rys. 1b. Załamanie światła na granicy ośrodków: szkło – woda

Źródło rysunków i parę dodatkowych informacji

Promień padający na granicę dwóch ośrodków nosi nazwę promienia padającego, a promień przechodzący do drugiego ośrodka nazywamy promieniem załamanym. Kąt, który tworzy promień padający z normalną nazywamy kątem padania i, a kąt między promieniem załamanym, a normalną nazywamy kątem załamania r.
Stwierdzono, że promień padający, załamany i normalna leżą w jednej płaszczyźnie. Jest to pierwsze prawo załamania. Gdy kąt padania jest równy 0° (promień padający jest prostopadły do granicy dwóch ośrodków), to kąt załamania też wynosi 0° (promień nie zmienia kierunku przy przejściu do drugiego ośrodka).

Najlepsze jest to, że taki domowy ekologiczny środek na muchy w domu i biurze jest zarazem całkowicie nietoksyczny i tani. Urządzenie odstraszające muchy kosztuje tylko 20 groszy (lub 8, jeśli wrzucamy mniejsze dwugroszówki).