Gdyby tylko mi się tak chciało chcieć jak mi się nie chce… (autorem – nieznany prokrastynator)
Przekładasz w nieskończoność ważne zadania. Boisz się ich i wolisz skupić się na czymś bardziej przyjemnym i mniej kłopotliwym. Brzmi znajomo? Wpadłeś w pułapkę prokrastynacji.
Jedni nazywają to chorobą, inni – wyrafinowaną nazwą lenistwa. Lifehacker to nazywa zadaniem, z którym powinniśmy się zmierzyć, aby prowadzić szczęśliwe życie.
Czas subiektywny vs. czas obiektywny
Jane B. Burka i Lenora M. Yuen w swojej książce „Procrastination. Why You Do It, What To Do About It NOW” opisują percepcję i stosunek „prokrastynatorów” do czasu. Według nich, istnieją 2 sposoby rozumienia i zarządzania czasem – obiektywny oraz subiektywny.
Obiektywny czas jest „mierzony za pomoca zegarka i kalendarza”, subiektywny sposób dotyczy naszego rozumienia i wykracza poza zegar. Jeżeli nasz subiektywny sposób nie idzie w parze z ogólnie przyjętym (czyli obiektywnym), zaczyna to przeszkadzac, zwłaszcza że Twój szef, wykładowcy oraz małżonek wykorzystują właśnie ten czas obiektywny.
Dobra wiadomość polega na tym, że można zmienić swoje przyzwyczajenia w zakresie zarządzania czasem czyli czegoś, co prokrastynacja właśnie próbuje Ci ukraść.
Mierz ten czas!
Jeżeli chodzi o czas, należy pamiętać o powiedzeniu: „jeżeli nie możesz czegoś zmierzyć, nie możesz tym zarządzać„. Pomiary czasu można przeprowadzać na kilka sposobów. W tym artykule skupimy się na darmowych aplikacjach, oferowanych na pecety i urządzenia przenośne. Zacznijmy od tych drugich.
Z tych darmowych zatrzymajmy się na Eternity Time Log Lite | aTimeLogger (iPhone) oraz Time Recording – Timesheet App | Track Task Time (Android).
Wymienione aplikacje oferują użytkownikowi możliwość śledzenia wielu aktywności i tworzenia własnych kategorii, dają im raporty i statystyki, dzięki którym można lepiej zrozumieć gdzie ten czas nam „ucieka przez palce”.
Uzytkownicy Linuksa, Mac OS X i Windowsa mogą użyć programu RescueTime. Ten program sprawdza, które aplikacje pochłaniają najwięcej Twojego czasu.
Zacznij działać!
Głównym powodem, dla którego prokrastynatorzy tracą czas i nie „synchronizują” swojego subiektywnego czasu z obiektywnym jest niedoszacowanie tego, ile im zajmie wykonanie zadania. Jeżeli zapytamy producenta oprogramowania ile czasu mu zajmie napisanie programu, pomnoży czas przez 2 albo 3. W ten sposób otrzymujemy wiarygodny termin wykonania.
Niestety w wielu przypadkach ludzie wydają się zbyt pewni siebie, co powoduje, że nie potrafią określić rozsądnych ram czasowych.
W niektórych sytuacjach wręcz należy natychmiastowo rozpocząć zadanie.
Otrzymałeś projekt? Do roboty! Pracuj nad nim przynajmniej przez 25 minut. Pomoże Ci to zrozumieć jak duży jest projekt oraz to, ile czasu Ci zajmie jego wykonanie.
Zauważ – jest to właśnie synchronizacja Twojego czasu subiektywnego z tym obiektywnym.
Koncepcja blokowania czasu (ang. time blocking)
Polega na zablokowaniu w kalendarzu pewnej ilości czasu na zadanie albo projekt. Świetnie sprawdza się, jeżeli chcemy wiedzieć ile czasu nam zajmie wykonanie określonej czynności.
Po rozpoczęciu zadania albo projektu uruchom swoją aplikację-kalendarz i wciśnij „zablokuj czas”. Zwykle wykonanie czynności zajmuje około 2 godzin, ale warto włączyć blokadę na 2,5 godziny. Stwarza to większe pole namewru. Można też zablokować tylko 50 minut czasu, jeżeli boimy się wypalenia. 50 minut pracy oraz 10 minut na odpoczynek wydaje się dobrym scenariuszem.
Jeżeli chodzi o standardowy timer warto polecić program Focus Buster (Linux, Mac OS X, Windows). Ta bazująca na technologii Adobe Air aplikacja wykorzystuje metodę Pomodoro (patrz koniec artykułu), jednak możesz jej użyć do wyznaczenia ram czasowych pod konkretne zadanie albo projekt.
Podczas odliczania czasu słyszymy dźwięk tykającego zegara (w dobie komórek to już jest rzadkość, nieprawdaż?) co dodatkowo nas motywuje do działania.
Radzimy również używać „zwykłego” Kalendarza Google. Oferuje synchronizację z różnymi urządzeniami, a dodatkowo – darmowe przypomnienia sms (obsługuje wszystkie polskie sieci komórkowe).
Podsumowanie
Rozumienie tego jak synchronizować swój czas subiektywny z „zewnętrznym” czasem obiektywnym pozwoli Ci uniknąć błędów w życiu prywatnym i zawodowym.
Jeżeli
- zrozumiesz różnicę między własnym „zegarem wewnętrznym” a tym używanym przez cały świat,
- zaczniesz mierzyć czas wykonywania zadań,
- popatrzysz trzeźwiej na to, ile czasu Ci zajmie zaplanowanie zadania i jego wykonanie,
pożegnasz się z prokrastynacją raz na zawsze.
(via)