Tylko Ty i Twoje zapytanie: włączamy bezpieczne wyszukiwanie Google SSL

5
1956

Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką w Polsce i na pewno często jej używasz do znajdowania odpowiedzi na swoje pytania. Problem w tym, że domyślnie zawsze oferowane jest połączenie w trybie niezabezpieczonym, a to oznacza, że poza Tobą i firmą Google historię takich zapytań można przejrzeć strona trzecia.

Istnieje jednak protokół, służący do bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych, nazwany Secure Socket Layer (w skrócie: SSL). Google oferuje wyszukiwanie z jego wykorzystaniem, mimo że nie dba jakoś szczególnie o promocję tej usługi.

Zobacz, jak włączyć bezpieczne wyszukiwanie w Google i ustawić je jako w przeglądarce jako domyślne.

Tylko Ty i Twoje zapytanie włączamy bezpieczne wyszukiwanie Google SSL

Aby tylko wypróbować bezpieczne wyszukiwanie Google SSL, przejdź pod adres https://encrypted.google.com

Jeżeli chcesz ustawić bezpieczne wyszukiwanie jako domyślne, jednak nie chcesz czytać artykułu do końca, zainstaluj rozszerzenie SSL Web Search beta (Google Chrome) albo Safe Google Search (SSL) (Mozilla Firefox). Pamiętaj tylko, że minusem instalowania wtyczek jest wolniejsze działanie przeglądarki.

Jeżeli chcesz zmienić tryb wyszukiwania na SSL, zobacz, jak to zrobić w najpopularniejszych przeglądarkach.

Jak zmienić domyślną wyszukiwarkę w Google Chrome

Przejdź do Opcje Google Chrome>Podstawy>Wyszukiwarki>Inne wyszukiwarki 

i dodaj nową wyszukiwarkę, wpisując poniższe wartości.

Dodaj nową wyszukiwarkę: Google SSL, Słowo kluczowe: ggssl, URL z parametrem %s (zapytanie): https://encrypted.google.com/search?{google:acceptedSuggestion}{google:originalQueryForSuggestion}sourceid=chrome&ie={inputEncoding}&q=%s 

Jak zmienić domyślną wyszukiwarkę w Firefoksie

Wpisz w pasku adresu about:config , a następnie wpisz w polu Filtr następujące polecenie: keyword.url

Kliknij dwukrotnie adres w kolumnie Wartość, a następnie zamień dotychczasowy adres na https://encrypted.google.com/search?{google:acceptedSuggestion}{google:originalQueryForSuggestion}sourceid=chrome&ie={inputEncoding}&q=%s 

Po wykonaniu powyższych kroków paranoja przestanie zakłócać normalny sen :)

5 KOMENTARZE

  1. Generalnie pomysł szyfrowania wyszukiwarki jest problematyczny dla wszystkich systemów statystyk – nie będzie wiadomo za pomocą jakich zapytań znaleziono naszą stronę. Nie dziwię się więc, że Google jakoś nie reklamuje takiej możliwości. Oznacza ona duże problemy dla branży SEO. Dla każdego prowadzącego choćby mały serwis, jest to duży problem.
    Z punktu widzenia użytkownika – większość poszukiwanych przeze mnie informacji nie jest tajna i średnio mi zależy na niejawności moich wyszukiwań.