Tworzymy czcionki komputerowe wyglądające jak nasze pismo odręczne

2
8093

Kaligrafia, sztuka starannego i estetycznego pisania, kształtować charakter, cierpliwość, była do ok. 1960 roku podstawowym przedmiotem w polskich szkołach. Nauka kaligrafii miała na celu doskonalenie pisma odręcznego. W XXI wieku pismo odręczne przestaje być potrzebne. Coraz więcej piszemy na komputerze.

Może się jednak okazać, że potrzebna wam będzie czcionka wyglądająca jak pismo odręczne i taka, której można będzie używać w systemie operacyjnym, w tym w Microsoft Office.
Nieliczne sytuacje, kiedy zdradzamy jak wygląda nasze pismo odręczne, to podpisywanie dokumentów w urzędach lub wypracowania w szkole/na uczelni (pokazujemy, że sami nad czymś pracowaliśmy).

Opiszemy sposób, dzięki któremu powstają unikalne czcionki imitujace pismo odręczne każdego członka rodziny. Będziemy potrzebowali kilku rzeczy:

 • długopis żelowy,
 • czyste kartki papieru A4,
 • drukarka,
 • skaner,
 • program High-Logic FontCreator.

Pismo odręczne jako czcionka: tworzenie krok po kroku

1. Bierzemy arkusz A4 i zapisujemy na nim cały polski alfabet od A do Z. Obowiązkowo trzeba dodać cyfry 0-9, znaki przestankowe lub inne najczęściej używane znaki i symbole. Pamiętajmy, aby starannie napisać każdy symbol, żeby później nie poprawiać.

2. Skanujemy kartkę z pkt, 1 i otwieramy w programie FontCreator.
Tworzymy nową czcionkę np. pod nazwą „Moje pismo odręczne” i otwieramy w kolejnym oknie obrazek z naszymi symbolami wklejając do FontCreator znak po znaku.

3. Znak powinien znajdować się na linii (Baseline), nie powinien wykraczać poza górną poziomą linię (WinAscent), nie powinien wykraczać poza dolną poziomą linię (WinAscent), ponieważ znaki zostaną obcięte.

Pismo odręczne jako czcionka - tworzenie krok po kroku

Czcionki odręczne pismo - czcionka wyglądająca jak pismo odręczne

Lewa pionowa linia powinna stać w miejscu, gdzie zaczyna się litera, a prawa pionowa — tam, gdzie litera się kończy. Jeśli litera wykracza poza pionowe linie, przy drukowaniu litery będą na siebie nachodziły.

Po tym, jak każda litera znajdzie się w swojej komórce, możemy przetestować (F5 lub Font»Test), czy faktycznie czcionka wygląda jak pismo odręczne.

U mnie wszystko gra i faktycznie powstała czcionka komputerowa, która wygląda jak odręczne pismo. Zapisuję nową spersonalizowaną czcionkę do C:\WINDOWS\Fonts
Od tej chwili będzie z niej można korzystać w całym systemie, w tym w pakietach biurowych.

Pismo odręczne: dodatkowe możliwości FontCreator

 • Tworzenie i edycja czcionek TrueType, OpenType oraz Web Open Font Format (WOFF);
 • Importowanie plików wektorowych (EPS, AI, PDF…) oraz grafik rastrowych (BMP, GIF, PNG i in.);
 • Konwersja czcionek OpenType do TrueType;
 • Modyfikacje kerningu;
 • Wsparcie dla Unicode, ANSI, ASCII, Unicode, Symbol, Big5, PRC, Wansung itd.;
 • Podgląd czcionki z pismem odręcznym przed instalacją w Windows OS.

2 KOMENTARZE