Włosi przeprowadzili ciekawe badania – według nich to, jak trzymamy kierownicę, mówi o nas więcej, niż niejeden test psychologiczny. Pod każdym ze zdjęć pokazujących ułożenie rąk na kierownicy – komentarz psychologa oraz instruktora jazdy.

(Foto: Atli Harðarson)

 

1. Tak trzyma kierownicę praktyczny, pewny siebie człowiek, który wie, co i jak robić

1. Psycholog: Tak trzyma kierownicę praktyczny, pewny siebie człowiek, który wie, co i jak robić.
Instruktor nauki jazdy: Tak trzyma ręce zmęczona osoba. Jednak kierownica to nie podpórka pod ręce. Kierowca w tym przypadku nie jest gotów do podjęcia szybkiej reakcji na zmiany w sytuacji na drodze.

2. Takie ułożenie rąk jest typowe dla automobilisty, któremu brakuje pewności siebie

2. Psycholog: Takie ułożenie rąk jest typowe dla automobilisty, któremu brakuje pewności siebie; człowieka strachliwego, niepewnego siebie, w niewystarczającym stopniu panującego nad poziomem stresu.
Instruktor nauki jazdy: To katastrofa. Takie ułożenie rąk na kierownicy niemal uniemożliwia możliwość manewru, stwarzając doskonałe warunki do wypadku.

3. Tak prowadzi samochód człowiek władczy, ambitny, lecz niezbyt życzliwy wobec otoczenia

3. Psycholog: Tak prowadzi samochód człowiek władczy, ambitny, lecz niezbyt życzliwy wobec otoczenia.
Instruktor nauki jazdy: Takie ułożenie rąk może doprowadzić do utraty koncentracji. Poza tym ręce zasłaniają widok z przodu. Jednym słowem, takie ułożenie rąk jest niebezpieczne.

4. Od razu widać, że kierowca jest pedantyczny i konsekwentny, jednak mający tendencję do pesymizmu i podejrzliwości

4. Psycholog: Od razu widać, że kierowca jest pedantyczny i konsekwentny, jednak mający tendencję do pesymizmu i podejrzliwości. Instruktor nauki jazdy: Ramiona kierownicy nie powinny być podpórką. Takie ułożenie jest męczące dla mięśni rąk i ogranicza możliwość kierowania samochodem.

5. W ten sposób będzie trzymał kierownicę człowiek wyćwiczony, pełen energii, zawsze uważny, zapobiegliwy i uwielbiający prowadzić auto

5. Psycholog: W ten sposób będzie trzymał kierownicę człowiek wyćwiczony, pełen energii, zawsze uważny, zapobiegliwy i uwielbiający prowadzić auto.
Instruktor nauki jazdy: Kierownicę należy trzymać obydwoma rękami. Jednak uważny i sprawnie kierujący pojazdem człowiek napotykając jakiekolwiek niebezpieczeństwo prawdopodobnie poradzi sobie z nim.

6. Automobilista - człowiekiem rozważnym oraz konkretnym, a jednocześnie życzliwym i bardzo wspaniałomyślnym

6. Psycholog: Automobilista – człowiekiem rozważnym oraz konkretnym, a jednocześnie życzliwym i bardzo wspaniałomyślnym. Instruktor nauki jazdy: Kolejna niezbyt swobodna pozycja, której celem jest popisanie się. Jest przez to niebezpieczna i nie należy jej polecać.

7. Tak prowadzi samochód dobrze zorganizowany człowiek, panujący nad własnym bezpieczeństwem i unikający ryzyka

7. Psycholog: Tak prowadzi samochód dobrze zorganizowany człowiek, panujący nad własnym bezpieczeństwem i unikający ryzyka. Instruktor nauki jazdy: Takie ułożenie rąk na kierownicy jest prawie prawidłowe. Należy jedynie pamiętać, że kierownicę należy trzymać pewnie, lecz łagodnie.

[via]

3 KOMENTARZE