Lekcje Twittera. #2 – poznajemy interfejs serwisu

2
2011
Logo Twittera

Tak się składa, że obchodzimy dziś 5. rocznicę wysłania pierwszego twita. Jego autorem był Jack Dorsey – założyciel Twittera.

W poprzednim poście wytłumaczyliśmy, co to jest Twitter i jak założyć konto w tym serwisie. Dzisiaj poznamy funkcje interfejsu.

Sam interfejs jest obecnie oferowany w 7 językach: angielskim, włoskim, hiszpańskim, koreańskim, francuskim, niemieckim oraz japońskim. Nie ma jak na razie lokalizacji polskiej.

Dlatego wytłumaczymy przy pomocy załączonych zrzutów ekranu wszystkie przyciski i zakładki w interfejsie Twittera. Dla ułatwienia nawigacji podajemy w nawiasach nazwy angielskie.

Jak zalogować się do Twittera?

Okno logowania Twitter
Po zalogowaniu otwiera się strona główna (Home):

Strona głowna Twitter

Domyślnie otwiera się zakładka „Timeline„. Jest to transmisja twitów ludzi, za którymi podążasz (jesteś ich followerem).
Jak widzisz, nie warto dodawać byle kogo, ponieważ łatwo w ten sposób zaśmiecisz sobie tablicę.

Tuż obok znajduje się zakładka  „@Mentions„:
Wzmianki o nas - Mentions Twitter
Znajdują się tu publiczne wpisy, dotyczące nas (autorzy tych twitów albo zwracają się do nas publicznie, albo wspominają o nas w jakimś kontekście. Jak widać na załączonym obrazku, dodanie znaczka „@” przed Twoją nazwą na Twitterze powoduje, że taki twit wyświetli się u Ciebie w „@Mentions”.

Kolejna zakładka to wiadomości przesłane dalej („Retweets„):

Przesłane dalej wiadomości FWD Retweety Twitter

Znajdują się tu cudze wpisy, które spodobały się Twoim znajomym, wobec czego przesłali je dalej (Retweets by others), wpisy przesłane dalej przez Ciebie (Retweets by you) oraz Twoje wpisy, przesłane dalej przez innych (Your tweets, retweeted).
Na załączonym obrazku widzicie, że jeden ze wpisów na naszym twitterze został przesłany dalej (=polecony) przez 7 osób.

Jak wyszukiwać twity?

Zajmijmy się teraz wyszukiwaniem twitów. Wyobraź sobie, że będąc prawdziwym lifehackerem, szukasz co rano wszystkich twitów, zawierających w nazwie wyraz „lifehack„.

Jak widzisz, wyszukiwarka pokazuje wyniki odpowiadające Twoim kryteriom wyszukiwania:

Wyszukiwanie strona głowna Twitter

Co jednak zrobić, jeżeli ciągle potrzebujemy dostępu do najświeższych informacji? Chcę na przykład sprawdzać codziennie wszystkie ostatnie wpisy nt. GTD. Wystarczy zapisać w ustawieniach wyszukiwany wyraz i co rano klikać wyszukiwany zwrot w zakładce „Searches” :

Wyszukiwanie predefiniowanych wyrażeń Twitter

Jak wysłać wiadomość do innego użytkownika Twittera?

Co to jest zakładka „Messages„? Służy do wysyłania bezpośrednich (tym właśnie różnią się od wzmianek – „Mentions”) wiadomości do konkretnego użytkownika Twittera.

Wiadomość prywatna do użytkownika - Messages Twitter

Kogo warto dodać do znajomych na Twitterze i jak to zrobić?

Wreszcie Twitter oferuje możliwość poznania nowych osób. Do tego służy moduł „Who to follow„.
Skąd Twitter wie kogo Ci podpowiedzieć? Porównuje dane w Twoim profilu z danymi innych użytkowników. Dzięki temu polskiemu fanowi Apple’a zostanie zaproponowany duchowy „brat-bliźniak” z innego miasta.

Kolejnym kryterium są wspólni znajomi. W ten sposób na mojej liście sugerowanych znalazł się Grzegorz Napieralski – część moich followerów jest jego fanami.

Who to follow - Lista sugerowanych Twitter

Nie musisz jednak słuchać we wszystkim Twittera. Jeżeli szukasz innych pasjonatów tego co lubisz (na przykład masz GTD), z pewnością dostaniesz od Twittera sporo ciekawych propozycji:
Who to follow - Lista wybranych według słów kluczowych Twitter

Czy używacie już Twittera? Zostawcie w komentarzach swój nick (@przykladpl), a na pewno pokonwersujemy na Twitterze! :)

Na wszystkich zrzutach ekranu wykorzystany został nasz twitter: @pl_lh. Co o nim myślisz? Podoba Ci się wygląd?