Trycholog podaje 4 sposoby, jak zapobiec wypadaniu włosów

1
1653
Trycholog podaje 4 sposoby, jak zapobiec wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to problem, z którym w zmierza się każdy. W zależności od stanu owłosienia tracimy w ciągu doby od 50 do 150 włosków. Jeśli podczas mycia głowy, z rana na poduszce lub w ciągu dnia na grzebieniu zauważamy większą ilość, należy zbadań przyczyny.

Leki powstrzymujące łysienie i wypadanie włosów przynoszą producentom olbrzymie dochody. Natomiast w oparciu o obszerne doświadczenie praktyczne można dochodzimy do wniosku, że istnieją tylko cztery rzeczywiście skuteczne sposoby na wypadające włosy.  Klinika Dr Yates Hair Science podaje, że wypadanie włosów mogą powstrzymać tylko:

Jak zapobiec wypadaniu włosów: studia przypadku

 • Propecia (Finasteryd). Stosowana jest wyłącznie u mężczyzn do kontrolowania przebiegu i leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego w celu zmniejszenia rozmiarów gruczołu krokowego, poprawy przepływu moczu i zmniejszenia objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Jednak wśród wskazań znajdziemy również łysienie typu męskiego (wyłącznie u mężczyzn).
 • Rogaine/minoxidil. Rogaine, niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych, dotarł do Polski relatywnie niedawno. Łysienie androgenowe (tzw. „męskie”) zdarza się również kobietom i z tego powodu przeznaczony jest dla obu płci.
  Istnieją dwie wersje tego produktu. Jeden przeznaczony dla kobiet zawiera minoxidil w dwuprocentowym stężeniu i drugi, dla mężczyzn, w którym wynosi ono 5%. Minoxidil stosowany systematycznie zapewnia odrost włosów, a także wstrzymuje ich wypadanie. Pierwsze efekty kuracji zazwyczaj są zauważalne po 1 -1,5 miesiąca.
  Aplikowany dwa razy dziennie rogaine pobudza odrost włosa w ciągu około 3 miesięcy.
 • Laserowa stymulacja włosów. Już prawie każda większa klinika leczenia włosów oferuje ten całkowicie bezbolesny i bezpieczny zabieg.
  Unikalne światło lasera penetruje głębokie tkanki skóry. Pobudza w ten sposób aktywność cebulek włosów poprzez ich lepsze ukrwienie.
 • Platelet-Rich Plasma (PRP), czyli plazma bogatypłytkowa to substancja, powstająca przy współudziale własnej krwi.
  Masa bogatopłytkowa jest coraz częściej stosowanym w ortopedii i medycynie sportowej produktem inżynierii tkankowej. W terapii osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje się potencjał własnego organizmu do odbudowy tkanek.
  Mechanizm działania masy bogatopłytkowej polega na wydzieleniu przez aktywowane trombocyty czynników wzrostu, które są kluczowym składnikiem procesu regeneracji tkanek.
  Znaczne zagęszczenie włosów widoczne jest już po dwóch zabiegach. Ponadto zabieg szczególnie dedykowany jest dla osób cierpiących na różne alergie.
Zdjęcie: theilr/Flickr

Dr Yates radzi, by nie ufać zbytnio kompleksom witamin. Nie będą raczej w stanie nam zaszkodzić, jednak przeciętnemu normalnie odżywiającemu się czytelnikowi Lifehackera po prostu nie będzie brakować takich składników.

Choć w mediach reklamowane są najróżniejsze środki na wypadanie włosów, zdaniem Yatesa tylko te cztery sposoby udowodniły swoją skuteczność.

1 KOMENTARZ