Dla ludzi pracujących w biurach narzędzie to jest niezbędne do codziennej pracy. Jeżeli pozna się 5 podstawowych funkcji Excela, można sprawnie zarządzać swoim czasem, ale także sprawnie wykonywać wszystkie powierzone zadania.

5 podstawowych funkcji Excela: czy znasz wszystkie?

Excel jest narzędziem, które może być wykorzystywane przez każdego nowicjusza do przetwarzania danych dzięki wykorzystaniu tabeli i wierszy. Co jednak powiesz na kilka podstawowych funkcji Excela, o których istnieniu być może nie podejrzewasz?

Automatyczne uzupełnianie ciągów i wypełnianie formuł Excela

Wprowadzanie danych, a w szczególności długich ciągów danych, jest czasochłonne i obciążone możliwością ludzkiego błędu. To dlatego, gdzie jest to możliwe, Excel przewiduje, co chcesz napisać i od razu podaje ci możliwe opcje wypełnienia.
Weźmy za przykład sytuację, gdy chcesz wpisać numery seryjne albo numery ID pracowników, które są zgodne z jakąś sekwencją – dzięki funkcją Excela można to zrobić bardzo szybko i wygodnie. Zamiast ręcznego ich wprowadzania, można wprowadzić pierwsze trzy albo cztery cyfry i wybrać komórki z wprowadzonymi cyframi. Następnym krokiem jest przeciągnięcie kursora do prawego dolnego rogu ostatniej komórki. Następnie trzeba poczekać, aż zamieni się on w czarny znak plus. Po przeciągnięciu go będziesz mógł zobaczyć wartości każdej komórki. Excel automatycznie uzupełni za ciebie rosnące wartości. Tej sztuczki najlepiej używać przy formułach, ponieważ formuła automatycznie się aktualizuje, by odczytać odpowiednie komórki w wierszu, zamiast mieć problem z wartością bezwzględną po skopiowaniu i wklejeniu.

Automatyczne wypełnianie w programie Excel

Ta sztuczka jest przydatna przy wprowadzaniu danych. Excel może automatycznie wypełnić komórkę, jeśli wprowadzone przez ciebie dane były wcześniej w prowadzone w poprzedniej komórce. Po prostu wciśnij Enter, by ją wypełnić.

Wygodne sortowanie alfabetyczne w programie Excel

Excel potrafi alfabetycznie sortować dane, jednak początkujący użytkownik może mieć opory przed użyciem opcji sortowania ze względu na dane zawarte w przylegających kolumnach. Na przykład w przypadku przylegających do siebie oddzielnych kolumnami z nazwiskami, departamentami, adresami, numerami telefonu i grupą krwi. Chcąc posortować nazwiska w kolejności alfabetycznej przy jednoczesnej zgodności informacji zawartych w przylegających komórkach przypisanych danemu nazwisku, możesz śmiało użyć opcji Sortuj od A do Z, bo Excel zapyta, czy chcesz rozszerzyć zaznaczenie tak, żeby obejmowało dane w przyległych kolumnach. Dzięki temu możesz alfabetycznie sortować kolumny, przy jednoczesnym sortowaniu odpowiadających danych znajdujących się w innych kolumnach. Wygodne alfabetyczne sortowanie działa dla każdego schematu, jakiego tylko można użyć.

Przekształcanie danych z wierszy na dane w kolumnach

Często, zanim zaczniesz analizować dane, można zauważyć, że nie są one wpisane w poprawnym układzie. Ułożenie danych mogło zostać wygenerowane bez żadnego konkretnego celu i zamysłu, tak więc często zachodzi potrzeba, żeby przenieść dane z wierszy do kolumn i na odwrót. Zamiast kopiowania i wklejania każdej wartości z osobna, można użyć specjalnej funkcji wklejania zwanej Transpozycją. Wybierz i skopiuj kolumnę, którą chcesz wkleić w formie wiersza. Zaznacz pierwszą komórkę wiersza, do którego chcesz skopiować dane. Kliknij małą strzałkę na przycisku Wklej i wybierz Wklej specjalnie. W wyświetlonym polu opcji zaznacz opcję Transponuj, a następnie kliknij przycisk OK.

Oddzielenie imienia od nazwiska w programie Excel

Excel 2013 umożliwia wygodne automatyczne wypełnianie danych działające pomiędzy kolumnami. Weźmy typowy przykład kolumn zawierających zarówno imiona, jak i nazwiska. Być może próbowałeś kiedyś oddzielić imię od nazwiska w starszych wersjach Excela, co wiązało się użyciem dosyć skomplikowanej funkcji ZŁĄCZ.TEKSTY.
W przypadku Excela 2013 jedyne, co musisz zrobić, to zacząć wpisywać imię w następnej kolumnie. Po dwukrotnym lub trzykrotnym wprowadzeniu danych Excel pozna twoje kryteria oddzielania i uporządkuje dla ciebie dane w kolumnie dla wszystkich odpowiednich wartości. Musisz tylko wcisnąć enter. Działa to tak samo dla każdego typu danych.

Zdjęcie:@sage_solar/Flickr

Zobacz również:
20 kreatywnych aplikacji z platformy Android Experiments
Jak wysyłać SMS i dzwonić wykorzystując kalkulator na Android
To pecet, a nie laptop ma być twoim kolejnym komputerem
Jak znaleźć w Google dowolne miejsce na świecie
25 ukrytych funkcji Microsoft Word, o których nie wiedzieliście

Przykłady innych podstawowych funkcji Excela

Czy znacie może jakieś inne triki, jakie często stosujecie w pracy albo takie, które ją ułatwiają? Podzielcie się nimi w komentarzu.