Testujemy czytnik PocketBook Aqua

0
1656

W dobie wszechobecnej cyfryzacji, nie dziwi, że nawet książki w formie papierowej powoli odchodzą do lamusa. Coraz powszechniejsze stają się czytniki e-booków, dzięki którym możemy w jednym niewielkim urządzeniu przechowywać całą naszą bibliotekę i systematycznie uzupełniać nasze zbiory nie ruszając się z domu. Taką możliwość daje nam czytnik PocketBook Aqua.

Niewielkie i bardzo poręczne urządzenie o przekątnej ekranu 6 cali pozwala nam cieszyć się ulubioną lekturą praktycznie w każdej sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, że praktycznie niemożliwe jest korzystanie z urządzenia przy bardzo słabym świetle oraz po ciemku. Wiąże się to z technologią e-ink, jednak ogranicza nas w tym zakresie. Niestety pierwsze zetknięcie z czytnikiem jest dosyć niemiłe, ponieważ włączenie go jest dość problematyczne, ponieważ przycisk On/Off jest bardzo mały i niepraktyczny. Kiedy jednak udaje nam się uruchomić urządzenie, wita nas proste menu użytkownika, gdzie mamy możliwość wyboru jednego z naszych e-booków, skorzystania z kilku oferowanych przez producenta aplikacji albo połączenie się z internetową biblioteką, gdzie możemy nabyć lub pobrać kolejne pozycje do naszej biblioteki. Warto zerknąć na pozycje dostępne za darmo oraz na fakt, że wiele płatnych jest znacznie tańszych od standardowych e-booków.

Urządzenie pozwala nam na sprawne zarządzanie naszymi zbiorami. Dzięki przejrzystemu układowi pozycji możemy przeglądać i sortować nasze zbiory. Istnieje również możliwość zapisu i późniejszego powrotu do kilku aktualnie przeglądanych książek w jednym czasie, co jest opcją bardzo przydatną podczas pracy z wieloma pozycjami jednocześnie. Minusem jest niezbyt przyjazny system wyszukiwania informacji, ale kiedy już uda nam się go opanować, mamy możliwość wyszukiwania informacji biorąc pod uwagę różnorodne kryteria. Należy również dodać, że urządzenie posiada bardzo rozbudowaną opcję tworzenia notatek i przypisów, pozwalających nam dopisywać swoje przemyślenia czy też zaznaczać i zakreślać fragmenty tekstu, do których potem możemy z łatwością wrócić, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, bez wertowania od początku całej książki. Dla tworzących prace naukowe, są to niezwykle przydatne opcje, pozwalające przede wszystkim dość szybko odnajdywać się w swoich notatkach i zaoszczędzić sporo czasu, który przecież bywa bezcenny.

Jeżeli chodzi o samo czytanie, to jest ono bardzo przyjemne. Matowy ekran sprawia, że oczy nie męczą się i możemy spędzić nad lekturą dłuższy czas. Mamy do wyboru wiele rodzajów czcionek i możemy znaleźć dla siebie taką, która najbardziej nam odpowiada. Standardowa jest bardzo dobrze widoczna nawet dla osób, które muszą używać okularów. Przeglądać strony możemy zarówno za pomocą ekranu dotykowego, jak i przycisków umieszczonych na urządzeniu. Możemy również w każdej chwili wrócić do menu głównego i potem znowu do ostatniej czytanej strony. Nawet po ponownym uruchomieniu czytnika mamy taką szansę, o ile wcześniej ustawimy sobie taką opcję. Dlatego warto poświęcić chwilę na dopasowanie ustawień osobistych do swoich wymagań.

W przerwach między czytaniem możemy skorzystać z dodatkowych opcji oferowanych nam przez to urządzenie, takich jak ułożenie pasjansa czy szybka partia szachów. Poza tym oczywiście mamy dostęp do sporej liczby standardowych dodatków takich jak kalendarz czy planer, która często ułatwiają nam organizację dnia codziennego. Z ciekawostek z PocketBook Aqua zgodnie z nazwą możemy korzystać również w wodzie, co dla ludzi lubiących czytać w wannie jest sporą atrakcją, bo już nie muszą martwić się o zamoczenie swojego czytnika.

Dla romantyków sama idea e-booków jest czymś nie do przyjęcia, ale chyba już coraz mniej ludzi stawia wyżej zapach farby drukarskiej niż wygodę i komfort korzystania z czytników książek elektronicznych. Możliwość zabrania całej naszej biblioteki w jednym małym urządzeniu, a następnie korzystanie z niej w samolocie, w tramwaju czy w wannie przyciąga coraz większą liczbę użytkowników. PocketBook Aqua jest jednym z czytników, które dobrze odgrywają swoją rolę i mogą być użyteczne nie tylko dla moli książkowych, ale też dla ludzi tworzących różnego rodzaju prace naukowe. Pomimo kilku wad warto się w ten czytnik zaopatrzyć, bo posiada sporo użytecznych funkcji i dba o nasz wzrok, co jest niezwykle istotne przy doborze tego typu urządzenia.

Zdjęcie: Flickr/ActuaLitté