Sztuka wykorzystywania minut, by oszczędzać godziny

0
766

Rozmowa pomiędzy pracownicami firmy księgowej: – „To niesamowite, ile czasu mi zabiera przeliczanie tych liczb w arkuszu kalkulacyjnym. Nie mogę tego jakoś uprościć?” Jej koleżanka zauważa, że w Excelu są formuły, które automatycznie przeliczają wprowadzone wartości. – „Wiem, kumpela mi już pokazywała, ale ciągle nie mam czasu, bo to sprawdzić”.

Mamy tu ciekawą sytuację, ponieważ rozmówczyni proponuje pierwszej kobiecie zrezygnować z trudnej pracy na rzecz mądrej. Jeżeli od razu jej posłucha, wykorzysta produktywnie tych parę minut i nauczy się kilku prostych rzeczy w Excelu, będzie oszczędzała w przyszłości godziny!

Oto kilka porad pomagających wykorzystywać minuty oszczędzać długie godziny.

Sztuka wykorzystywania minut, by oszczędzać godziny

 

(fibi.hiblogger.net)

 

 1. Naucz się efektywnie korzystać z wyszukiwarki Google. Robiąc to raz, zaczniesz za każdym razem tracić dwukrotnie mniej czasu na wyszukiwanie potrzebnych rzeczy.
 2. Zorganizuj swoją przestrzeń roboczą. Ile potrzebujesz czasu, by znaleźć coś z dobrze zorganizowanym biurze? Robisz to błyskawicznie!
  Poświęć na to parę minut, a w przyszłości będzie tracić mniej czasu na wyszukiwanie, a więcej na właściwą pracę.
 3. Znajduj i wykorzystuj prawidłowe narzędzia. Mogą efektywnie i łatwo zmniejszyć ogromne zadanie do rozmiarów ziarnka piasku.
 4. Wykorzystuj skróty klawiaturowe. Jest to najkrótsza droga, ponieważ prawie każda czynność ma przypisany osobny skrót klawiaturowy. Wystarczy, że poznasz je raz, a następnie będziesz oszczędzać mnóstwo czasu, wykonując rutynowe aktywności.
 5. Automatyzuj zadania. Automatyzuj wszystko, co się da. Stwórz listy kontrolne, aby było łatwiej to zapamiętywać. Opracuj szablony powtarzających się zadań. Wykorzystuj nowoczesne technologie do automatyzacji płatności, tworzenia kopii zapasowych, pracy z listami zadań itd.
 6. Słuchaj uważnie. Im lepiej słuchasz, tym więcej się dowiesz. Im więcej się dowiesz, tym mniej pytań pojawi się w przyszłości. Co więcej, mniej czasu Ci zabierze znajdowanie odpowiedzi na te pytania.
 7. Czytaj przydatne artykuły i przechowuj je tam, gdzie łatwo je możesz znaleźć. Pozwoli Ci to nie tracić na próżno swojego czasu i wykorzystać nowe możliwości.
 8. Rozwiązuj natychmiast proste zadania. Natrętne myśli o konieczności ich wykonania pochłoną więcej czasu niż samo rozwiązanie.
  Jednym z elementów metodologii Getting Things Done Davida Allena jest zasada 2 minut: jeżeli rozwiązanie zadania zajmuje mniej niż 2 minuty, rób to natychmiast!
 9. Naucz się produktywnego pisania na klawiaturze. Jeżeli wykorzystujesz na co dzień komputer, taki nawyk oszczędzi Ci wiele dni (a może nawet tygodni).
 10. Zachowuj ostrożność. Jeżeli nie założysz w porę kasku, stracisz o wiele więcej w przypadku awarii. Oszczędzając paręnaście minut na backupie, stracisz o wiele więcej, gdy trzeba będzie odtwarzać utracone dane.
 11. Koncentruj się na swoich celach oraz kierunkach, żeby nie zbaczać z wyznaczonej ścieżki. Pozwoli to zorientować się ,gdzie jesteś teraz i gdzie zamierzasz pójść oraz da możliwość zmiany trajektorii w razie konieczności.
 12. Naucz innych pomagania Tobie. Naucz podwładnych łowienia ryb, a już nie trzeba będzie im je przynosić.
 13. Segreguj przed rozmieszczaniem. Sortuj papiery, zanim je schowasz do biurka. Teraz to Ci zajmie parę sekund, później zabierze wiele minut.
 14. Działaj z wyprzedzeniem. Wykonując zawczasu krótki telefon, możesz zaoszczędzić godzinę oczekiwania w przyszłości.
 15. Weź na spacer swoją myszkę. Kupuj online. Wypożyczaj filmy online. Płać w Internecie. To jest o wieeeele szybsze.

[via]