Sztuka koncentracji: były snajper dzieli się poradą, jak skupiać się na jednym celu

0
6944
Sztuka koncentracji: były snajper dzieli się poradą, jak skupiać się na jednym celu

Zadaj sobie pytanie, czy w pełni kontrolujesz swój dzień, czy po prostu reagujesz na to, co się wydarzy? Albo inaczej, jak często uważasz, że to, co robisz służy tylko temu, abyś utrzymał się na powierzchni?

Zapewne teraz przytaknąłeś. Jeżeli tak to nie jesteś sam. Kiedy rozpocząłem pracę na etacie, po zakończeniu mojej przygody z armią, zarządzanie czasem i kontrolowanie tego, co dzieje się w ciągu dnia, było dla mnie największym wyzwaniem. Działo się tak, dopóki nie zastosowałem jednego z wojskowych tricków do mojej pracy w biurze. Jest on na tyle prosty, że praktycznie każdy może go zastosować, nawet nie mając w ręku naładowanej broni.

(Zdjęcie: Hartwig HKD/Flickr)

Jak skupić się na jednym celu

Jakiś czas temu, przed tym, jak rozpocząłem moją pracę w biurze, służyłem w wojsku, jako snajper. Wykonując swoje obowiązki, byłem szkolony do udania się niebezpieczne miejsca, zrobienia rekonesansu i pozostania niezauważonym. To była najtrudniejsza część zadania. Większość ludzi uważa, że robota snajpera to tylko strzelanie z dużej odległości. Jasne, że to bardzo ważne, ale nie to jest najtrudniejsze. Pozostanie niewidocznym, poruszając się z ważącą 34 kilogramy bronią, w ekstremalnej pogodzie, skrajnie wyczerpanym, wymaga niesamowitej koncentracji. Zmęczenie, dyskomfort, rozbiegane myśli, to wszystko wpływa na koncentrację, która jest niezbędna do pozostania w ukryciu i w efekcie przeżycia. No więc jak pozostać skupionym? Podczas szkolenia nauczono mnie bardzo prostego tricku, który pozwala utrzymać nad tym kontrolę.

Podobne tematy:

Metoda ZPPP: Zatrzymaj się, Popatrz, Posłuchaj, Poczuj

Powtarzali nam: kiedy pogoda doskwiera, karabin zaczyna ciążyć a zmęczenie doskwierać, należy zrobić przerwę na ZPPP. Zatrzymaj się. Popatrz wokół siebie. Posłuchaj odgłosów dochodzących z otoczenia. Poczuj pobliskie zapachy. To wszystko to coś na kształt wzięcia czasu przez trenera koszykówki i pomaga odzyskać koncentrację na wyznaczonym celu. To pomagało mi pozostać niewidocznym, kiedy byłem snajperem i jest tak samo przydatne w odzyskaniu kontroli nad rytmem pracy w biurze, gdy nie robię nic innego poza odpowiadaniem na emaile lub reagowaniem na czyjeś prośby.

Zdarzyło mi się, że musiałem skupić się na jednym bardzo ważnym, aczkolwiek niezwykle żmudnym zadaniu, które musiałem skończyć właśnie tego konkretnego dnia. Od rana jednak moja uwaga cały czas uciekała, bo musiałem non stop odbierać telefony i zajmować się wszystkim, tylko nie tym konkretnym zadaniem. Wtedy właśnie pomyślałem, że trzeba zastosować ZPPP i na pięć minut odciąć się od wszystkiego. Po pięciu minutach przerwy odzyskałem koncentrację i mogłem skupić się na powierzonym mi zadaniu.

Sztuka koncentracji

Jak się skoncentrować podczas codziennych obowiązków? Dobrym zwyczajem będzie nastawienie sobie alarmu w telefonie, który co dwie godziny będzie przypominał nam o zrobieniu krótkiej przerwy na ZPPP. Nie ma znaczenia, czy odrywamy się na minutę czy na pięć, to zależy od naszych potrzeb. Ważne, żebyśmy oderwali się od zaklętego kręgu reagowania na wszystko i ponownie skupili się na wyznaczonym celu. Pozwalamy w ten sposób, aby nasz umysł wziął oddech. Ustawienie alarmów to tylko początek. Po jakimś czasie wejdzie to nam w nawyk i będziemy reagować już bez automatycznego przypomnienia.