Stwórz ebooka przy pomocy Google Docs

0
2110
Stwórz ebooka przy pomocy Google Docs

Format plików PDF jest aktualnie jednym z najbardziej popularnych formatów w sieci. Jednakże osoby lubujące się w e-bookach zdecydowanie wolą korzystać z plików w formacie ePub aniżeli PDF. Pliki PDF są statyczne przez co źle się je odczytuje. Pliki ePub natomiast są elastyczne – oznacza to, że reagują na inne rozmiary czytnika i dopasowują się do aktualnego.

Dzięki formatowi ePub możliwe jest czytanie plików na ekranie lub wewnątrz Google Play Books – aplikacji na smartfona – i będzie to bardzo wygodne. Nie pojawiają się tutaj problemy, jakie czytelnicy mają w przypadku plików PDF, gdzie rozmiar pliku nie dopasowuje się do wielkości ekranu.
Co ciekawsze w momencie kiedy ePub jest wspierany przez HTML5 możliwe jest dostosowanie rozmiaru tekstu oraz dopasowanie czcionki do naszych własnych potrzeb – aby czytanie było jeszcze przyjemniejsze.

 

Tworzenie ebooka

Adobe Stanza oraz Calibre są najczęstszymi aplikacjami do tworzenia plików ePub (eBooków). Aktualnie tworzenie e-booka możliwe jest także z pozycji strony www oraz aplikacji Google Docs. Wystarczy zapisać tekst w Google Document lub zaimportować tekst z pliku Microsoft Word.

Kolejny krok to wejście na nasz Google Drive i wybranie interesującego nas pliku – następnie wybieramy opcję zapisu i wybieramy format ePub.

Dzięki temu zyskujemy plik zapisany na dysku, który możemy wgrać na np. nasz telefon. Równie dobrze można wgrać plik do Google Books i mieć do niego dostęp z każdego urządzenia – wszystko zależy od naszego wyboru. Wgrane pliki do naszego konta Google Books widoczne będą tylko i wyłączne dla nas.

 

Pliki ePub są możliwe do odczytania na urządzeniach takich jak np. iPad, Nook czy też Google Play books. Amazon i Kindle nie wspiera jednak formatu ePub, jednak umożliwia zmianę formatu ePub na MOBI.

Znacie jeszcze inne metody tworzenia własnego ebooka? A może macie inne wskazówki? Chętnie skorzystamy z waszych rad.

 

Zdjęcie:Zhao !/Flickr

Zobacz również:
248 stron skondensowanej wiedzy: „Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową” w postaci ebooka
Infografika: Jaki czytnik ebooków Kindle wybrać
Coś dla uzależnionych: Jak obejść zakaz używania Facebooka w firmie, gdzie jest to utrudnione
Dobra książka w zamian za dobry lifehack
Walka z systemem: 11 obowiązkowych lektur dla nieobojętnych