Studium przypadku: GlaxoSmithKline wymienia krzesła biurowe na bieżnie

1
2394

Micgael McTigue z GlaxoSmithKline czuje się bardziej energiczny, choć wcale nie zaczął pić więcej kawy. I bynajmniej nie śpi więcej niż poprzednio. Po prostu około roku temu Glaxo uruchomiło program pilotażowy, w ramach którego zamiast zwykłych pracownicy mogli dostać specjalne biurka do pracy na stojąco.

Studium przypadku - GlaxoSmithKline wymienia krzesła biurowe na bieżnie

Mamy niezbite dowody, że siedzenie zabija.
Zwiększa m.in. ryzyko zachorowania na kilka odmian raka, może powodować zawały i inne problemy zdrowotne. Co więcej, wpływa na morale pracowników oraz ich produktywność.
Najważniejsze – nasz organizm nie jest przystosowany do ciągłego siedzenia, dlatego siedząc, niszczymy swoje ciało – nie są wysyłane sygnały elektryczne do nóg, spalamy zaledwie 1 kalorię/min. Ilość enzymów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczów spada o 90%.
Prościej mówiąc, siadając, od razu zaczynamy tyć.

Piłka gimnastyczna zamiast fotelu biurowego

(Foto)

Alarmujące jest to, że nawet regularna aktywność fizyczna (np. trening po pracy) nie niweluje złych skutków siedzenia. Stąd sugestie, by w pracy zamienić fotel na piłkę gimnastyczną lub w ogóle zainstalować biurko na pracy na stojąco. Przynajmniej na 4 godziny dziennie.

[via MedCity News]