Stań się bardziej produktywnym – cz. 1

0
1627
Stań się bardziej produktywnym - cz. 1

Podczas poszukiwań wokół produktywności można odkryć wiele skarbów. Tymczasem my przygotowaliśmy kilkadziesiąt rad, aby w mgnieniu oka stać się bardziej produktywnym!

Być może czujesz się przepracowany lub przeciążony pracą. To rady właśnie dla ciebie.

 

Pracuj 4 godziny dziennie

Nie mamy jeszcze 4-godzinnego tygodnia pracy, ale już spróbuj pracować 4 godziny dziennie! Jedna z najbardziej oczywistych, a zarazem strasznie skutecznych sztuczek, aby stać się bardziej produktywnym, jest prosta: poświęć mniej czasu na swoje działanie.

Prawo Parkinsona mówi, że praca wypełnia cały czas, jaki na nią przeznaczamy (Zasady, które warto znać na pamięć). Jeśli czytając to, myślisz coś w rodzaju „aha, dobra, już nie daję rady, a tutaj radzą mi, aby przejść na jeszcze mniejszy system pracy!”, czytaj dalej.

Skończ z grami online

Wiemy, że bywają one czasami zabawne, ale do niczego nie służą. Są one deprawujące, ponieważ zawsze znajdują się na wyciągnięcie dłoni. Spróbuj zrobić jak ja: usunąć swoje konta.

Skończ z krótkimi grami

One również. Chociaż mniej deprawujące, wcale nie są bardziej użyteczne w twojej pracy (chyba że to jest właśnie twoja praca, a w takim razie prawdopodobnie trafiła ci się wymarzona robota!). Zachowaj je sobie na jakiś konkretny czas!

Wyłącz komunikator internetowy

MSN uruchamia się przy starcie Windowsa? Oszalałeś! Zdezaktywuj wszystkie narzędzia czatu (chyba że leży to w zakresie twojej pracy, a w takim razie, prawdopodobnie trafiła ci się wymarzona robota).

Kup lepszy komputer

Ekran 15”, Windows 98….już wyszedł z użycia, no nie?

Weź sprawdzony sprzęt, aby służył na długo i był skuteczny (jak ten dobry Windows 98!). Gdy wyjdzie z użycia, szybko go zmień. Spraw sobie dobry dysk twardy, pamięć RAM o dużej zawartości oraz dobry procesor. Zainwestuj w kilka dużych monitorów, bo przekłada się to na większą produktywność.

Używaj kartki i długopisu

Nawet jeśli jest on nowy, nie trzeba siedzieć wlepionym w swój komputer. Doszukaj się pożytku w kartce papieru i długopisie, aby pomyśleć w inny sposób: tradycjonalny. Przynajmniej nic nie stracisz w razie niebieskiego ekranu śmierci.

Wybierz lepsze połączenie internetowe

Filmiki bywają wszędzie. Nie bądź ograniczony z powodu niewydajnego łącza. Jeśli jest ono za słabe, zmień abonament.

Urządź swoją przestrzeń pracy

Idealna temperatura (do tego potrzebny jest dobry termometr), znakomite oświetlenie, wygodne krzesło ahhh, wiem, że wszystkie te szczególiki robią różnicę. Nie zapominaj o nich. Coś cię aktualnie drażni? Zmień to!

Nagrodź siebie, gdy osiągniesz swoje cele

Dotrzymałeś terminu, skończyłeś projekt lub dotarłeś do istotnego etapu? Nagrodź siebie!

W zależności od humoru, przydałaby się dobra herbata, również masaż. Wybierz swoją opcję (a dlaczego nie 2  jednocześnie).

Ukarz siebie, gdy ich nie osiągniesz

Przyłapałeś siebie na kłamstwie lub składaniu sobie obietnicy, której nie dotrzymasz? Ukarz siebie! Wyślij mail do przyjaciela, oznajmiając mu, że jeśli nie skończysz tego na przewidziany termin, dasz mu 10 euro. Zacznij znowu od następnego tygodnia.

Przestań czytać wiadomości

Pytanie: czego dowiedziałeś się z intensywnej lektury informacji? Odpowiedź: absolutnie niczego produktywnego. Pewnie, fajnie jest czuć się poinformowanym i przesiąkniętym mediami, ale to daje ci zaledwie temat do rozmowy przy ekspresie do kawy. Pozwól innym, aby to oni poinformowali ciebie o ważnych informacjach.

Określ, co chcesz osiągnąć

Tak właściwie, czego próbujesz dokonać ? Nie trać celu z oczu. Bądź precyzyjny w swoich oczekiwaniach. Rób jedynie to, co jest ściśle związane z celem.

Skoncentruj swoje siły na kilku kluczowych projektach

Oto recepta na zwiększenie poziomu stresu: w jednym czasie podejmujesz się wielu projektów, zobowiązujących cię przed wieloma osobami i nie osiągasz żadnego celu. Nie rozpraszaj się (normalnie jest to przeznaczone dla tych, którzy pękają). Koncentracja na kilku kluczowych projektach jest zasadniczą kwestią, aby osiągnąć rezultat.

Pozwól sobie zapomnieć o projektach, których nigdy nie skończysz

Zbyt szybko powiedziałeś tak? Wynegocjuj przed sobą prawo, aby dać sobie ze wszystkim spokój. Weź telefon i powiedz, że nie jesteś już w projekcie.

Skończ z kupowaniem badziewia

Gacie, które drapią, klawiatura, która niszczy przegub, zeszyty, które się rozrywają, telefon o 1-godzinnym czasie czuwania, zawieszający się ekran, wolny komputer… lista jest długa. Wybierz mało, ale postaw na jakość. Obdarz siebie cennymi rzeczami i spokojem umysłu.

Mów mniej

Nie masz dość mówienia? Może chodzi o twoich kolegów z pracy. Nikt nie ośmieli się tobie tego powiedzieć (zwłaszcza jeśli jesteś szefem, co tylko bardziej zrobi z ciebie nieroba). Przestań tyle mówić, aby nic nie powiedzieć. Kiedy był ostatni raz, gdy mogłeś „wypaplać się” w przynajmniej 10 minut?

Naucz się zlecać zadania

Umiejętność zlecania zadań nie jest oczywista. Naucz się to robić i nie popadaj w te wszystkie nieracjonalne obawy, że może się to ciągnąć. Udzielam ci odpowiedzi na kwestię, która długo mnie dręczyła: tak, kiedy zleca się zadanie, często rezultat nie jest tym, co sami byśmy zrobili (zwykle okazuje się gorszy).

…i zlecaj zadania!

Zrób test na prostym poleceniu i zacznij pozbywać się wszystkiego, co nie należy do twojej specjalizacji. Nie wypełniaj uzyskanego czasu pracą, ale rozwijaj siebie i regeneruj siły.

Przestań dodawać posty na forach, które nie mają żadnego związku z twoją pracą

Skończ ze wszystkimi forami, które ci nie służą! Dlaczego stale dodawać posty na forum geeków, które sprawdzałeś, gdy byłeś nastolatkiem?

Naucz się szybciej czytać

Świadomie dąż do stałego zwiększania szybkości czytania.

Rób fiszki mnemotechniczne

Twórz fiszki z rzeczami, które stale musisz robić, ale o których często zapominasz: deklaracja podatkowa, wykonanie polecenia specyficznego zlecenia, udzielenie odpowiedzi klientowi, uruchomienie serwera.

Określ swój zwyczajny tok pracy

Podziel dni na te, które mają być produktywne, oraz takie, które służą celom administracyjnym. Zróżnicuj zadania wykonywane w odmienne dni i zajmuj się nimi w określonych dniach.

Pozbądź się złych przyzwyczajeń

Masz złe nawyki? Naucz się ich pozbywać, zastępując je lepszymi przyzwyczajeniami.

Jeden z lepszych sposobów na wykształcenie nowego nawyku to metoda łańcucha Jerry’ego Seinfelda.

Zapisuj swoje sprawy

Twój mózg nie jest przechowalnią danych. W zasadzie, im więcej gromadzisz w nim rzeczy, tym więcej wymaga energii, aby o nich pamiętać, a zwłaszcza przypomnieć sobie o kontekście i wadze jakiegoś projektu. Pozbądź się wszystkiego, czym nie musisz się od razu zajmować.

Określ system zarządzania, który ci odpowiada

Aby odciążyć swój umysł, wybierz łatwą i praktyczną metodę, do której masz zaufanie. Musisz cały czas mieć ją przy sobie i móc łatwo stosować. Masz klasyczny terminarz, palmtop i program do organizowania czasu. Wybierz jeden z nich (bez kombinacji PC/kartka lub telefon i terminarz).

Jeżeli jesteście ciekawi, jakie jeszcze mamy dla was rady to zaglądnijcie do nas koniecznie pod koniec tygodnia. Przygotujemy dla was drugą część wskazówek, dzięki którym można być produktywnym. 

Zdjęcie:Lauren Hammond/Flickr

Zobacz również:
Rozpędź swoją produktywność pozbywając się kilku zbędnych nawyków
Ewolucja produktywności: od kartki papieru do tekstu w formie elektronicznej
Największa produktywność jest gdy liczba godzin pracy tygodniowo wynosi 35
7 nie tak oczywistych sposobów na zwiększenie produktywności
Seth Godin o tym, czym tak naprawdę jest produktywność