Nasi czytelnicy doskonale kojarzą LastPass, który pozwala zarządzać loginami, tworzyć silne i unikalne hasła dla setek usług i stron w internecie, a tym samym zwiększa nasze bezpieczeństwo.
Dostępny od prawie roku na smartfony i tablety, oferuje synchronizację haseł na wszystkich naszych urządzeniach.
Sprawdzimy dziś zaawansowane możliwości LastPass, które mogą nam dodatkowo ułatwić życie.
*Część opcji wymaga skorzystania z pełnej wersji (pre-build) zamiast wtyczek do przeglądarek.
Udostępnianie haseł bez ich upubliczniania
Jeden z lifehacków na temat zarządzania czasem polega na korzystaniu z wirtualnego asystenta. Planowanie podróży, wypadów do teatru, wizyt u dentysty można powierzyć freelancerowi z oDesk.com już za 10 zł.
Gdyby nasz zdalny asystent potrzebował danych logowania, udostępnijmy je przez LastPass (ikonka „Udostępnij” po prawej od danych logowania). Może je wykorzystać (podstawią się automatycznie), lecz nie skopiuje, bo fizycznie ich nie widzi.
Security Challenge
LastPass dba, żeby nasze najważniejsze hasła były zawsze aktualne. Dane logowania do bankowości elektronicznej, sklepów internetowych, dane kart płatniczych przechowujemy korzystając z bezpiecznych notatek.
Sprawdźmy raz na kilka tygodni za pomocą funkcji Security Challenge, czy nadal są wystarczająco mocne.
Wersja Enterprise
Firmy tracą ogromne pieniądze z powodu braku konkretnych procedur bezpieczeństwa. LastPass Enterprise jest wart sprawdzenia, ponieważ centralizuje administrowanie krytycznymi danymi.
Bardzo istotne jest podniesienie produktywności załogi, która nie marnuje setek godzin rocznie na przypominanie i resetowanie haseł.
Zapis w testamencie
Czy zastanawialiście się, co będzie z Waszymi licznymi kontami, PIN-ami i PUK-ami w przypadku nagłego wypadku lub śmierci?
LastPass po jednej z aktualizacji dodał „zapis testamentowy”. Ta funkcja awaryjnego dostępu (Emergency Access) pozwala wskazać adresy mailowe, z których można zażądać dostępu do określonych haseł.
W tej sytuacji LastPass poinformuje nas o tej próbie. Jeśli nie odpowiemy w określonym czasie, osoba, która wysłała zapytanie, otrzyma dostęp do wcześniej uzgodnionych danych.
W Emergency Access wybieramy zaufane osoby (People I Trust), a następnie zatwierdzamy poprzez Give Emergency Access.
Logowanie z niepewnych lokalizacji za pomocą hasła jednorazowego
Odwiedzając podejrzane lokalizacje, takie jak hostel, biblioteka lub po prostu nowy coworking logujmy się wykorzystując jednorazowe hasła.
Tworzenie haseł jednorazowych to również jedna ze wbudowanych opcji LastPass. Po wygenerowaniu jednego lub kilku kluczy wystarczy wydrukować i zabrać ze sobą, udając się do nowej lokalizacji na przysłowiową kawę.
Ograniczmy dostęp, wyłączając określone lokalizacje
Możliwe jest otwarcie dostępu do naszych haseł wyłącznie IP z danego kraju lub regionu. Przydatne, jeśli logujemy się np. tylko z Polski.
Jadąc za miesiąc na wczasy do Chorwacji powtórzmy „manewr”, zapewniając sobie dodatkowe bezpieczeństwo. Pamiętajmy tylko, aby usunąć kraj lub kraje, kiedy już nie jest to nam potrzebne.
Uporządkowanie haseł i danych logowania
LastPass nie tylko przechowuje nasze krytyczne dane, ale też umożliwia zarządzanie nimi. I choć organizacja i grupowanie haseł to nie są jakoś szczególnie zaawansowane możliwości LastPassa, w skali roku przekładają się na konkretną oszczędność czasu.
Po otwarciu portfela (My LastPass Vault) mamy wszystko posortowane alfabetycznie według nazwy. Dostępne jest sortowanie według daty użycia, ale to połowiczne rozwiązanie. Kliknijmy Create group i utwórzmy kilka kategorii dla naszych haseł (skrzynki mailowe, serwisy społecznościowe, bankowość elektroniczna, służbowe dane logowania). Po zaznaczeniu wybranych haseł/notatek (również za pomocą Ctrl i Shift) w menu pod prawym przyciskiem myszki mamy opcję Move to selected group.
Podobne posty:
– Dropbox ułatwia odzyskanie skradzionego telefonu
– Hack: jak zobaczyć wykropkowane hasło w przeglądarce
– Jak zdalnie strerować swoim komputerem za pomocą Twittera
– Jak żyć w Internecie? Porady babci Chacho Puebli
– Obsługujemy czat w Skype przy pomocy komend (bonus: ukryte emotikonki oraz flagi państw)
– Jak łatwo szyfrować wiadomości na GMailu, Facebooku oraz Google+
I pamiętajcie: udostępniając ten wpis przyczyniacie się do powolnej śmierci jeszcze jednego złego hackera!