Sposób na wykształcenie nowego nawyku: metoda łańcucha Jerry’ego Seinfelda

3
2879

Pewnego dnia Jerry Seinfeld dał młodemu komikowi ciekawą poradę. Otóż zasugerował mu, że aby wymyślać lepsze dowcipy, musi je tworzyć codziennie.
Żeby wyrobić w sobie nawyk codziennego pisania, Seinfeld opracował bardzo prosty system.

Powiedział aspirującemu komikowi, by kupił czerwony flamaster oraz jak największy kalendarz ścienny, na którym mieściłby się cały rok, a następnie powiesił kalendarz na takiej ścianie, na której miałby go cały czas na oku.

Sposób na wykształcenie nowego nawyku metoda łańcucha Jerry'ego Seinfelda

(Zdjęcie: Craftzine; jak zrobić wieczny kalendarz z guzików)

Młody komik napisał później:
Seinfeld powiedział, że każdy dzień, gdy rzeczywiście uda mi się coś stworzyć, mam oznaczyć w kalendarzu dużym znakiem „X”.
„Po kilku dniach z iksów ułoży się łańcuch. Nie poddawaj się i walcz o to, by łańcuch wydłużał się każdego dnia. Polubisz ten łańcuch, zwłaszcza po kilku tygodniach udanego pisania. Twoje jedyne zadanie będzie wówczas polegało na tym, by nie przerwać łańcucha”.
„Pamiętaj: nie dopuść do przerwania łańcucha!” — zakończył Seinfeld z emfazą.

Jak każdy człowiek sukcesu Seinfeld doskonale wie, że cele osiąga się małymi kroczkami: wysiłek każdego dnia i drobne sukcesy kumulują się i z upływem czasu dojrzewają, by osiągnąć niesłychany rozmach. To trochę tak jak z procentem składanym.

Jeśli chcesz, możesz rozpocząć swój łańcuch nawet bez kalendarza ściennego i flamastra.
Wystarczy, że odwiedzisz serwis internetowy Don’t Break the Chain, w którym możesz stworzyć dowolną liczbę łańcuchów Seinfelda i odhaczać swoje dokonania dzień po dniu.

Po założeniu konta na stronie Don’t Break the Chain będziesz mógł od razu rozpocząć tworzenie łańcucha w nowym kalendarzu.

Zarządzanie łańcuchem Seinfelda w serwisie Don’t Break the Chain

Kliknij łącze Manage Chains (zarządzaj łańcuchami), aby nadać łańcuchowi dowolną nazwę, zmienić jego kolor lub utworzyć kolejne łańcuchy. Łącza znajdujące się w prawym górnym rogu umożliwiają wyświetlenie kalendarza obejmującego różne zakresy czasu, takie jak ostatnie cztery tygodnie (jest to domyślna postać kalendarza), jeden miesiąc, cztery miesiące lub rok.

Jak powiedział Seinfeld, im więcej kolejnych dni uda Ci się zaznaczyć, tym dłuższy stanie się łańcuch, a Ty będziesz bardziej zmotywowany do pracy. Po tygodniu lub dwóch zmień podgląd kalendarza na całoroczny i kontynuuj kolorowanie.

Seinfeld radził, by powiesić kalendarz z łańcuchem na wyeksponowanej ścianie w mieszkaniu, toteż postaraj się, by cyfrowy kalendarz również zajmował poczesne miejsce w Twojej cyfrowej rzeczywistości. Ustaw go jako stronę domową albo dodaj jako stronę początkową w usługach iGoogle (dostępny jest też stosowny widget).

Słynny uczony Benjamin Franklin, jeden z mistrzów zarządzania czasem (→Benjamin Franklin – 10 cytatów nt. zarządzania czasem), także posługiwał się pewnym systemem motywacyjnym, który można porównać z łańcuchem Seinfelda. Otóż oznaczał on w tygodniowym kalendarzu dni, gdy nie przestrzegał trzynastu zasad, które sobie narzucił. Podobno „czerpał satysfakcję, widząc ich (znaków) malejącą liczbę.

Korzystając z metody Seinfelda, możesz ułatwić sobie wyrabianie dobrych nawyków.
Tylko pamiętaj: nie dopuść do przerwania łańcucha!

Powyższy lifehack jest jedną z wielu sztuczek, opisanych w książce „Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową”, która ukaże się nakładem naszych przyjaciół z Wydawnictwa Helion (w realizacji 26 kwietnia 2012 r.).
Już dziś dostępna jest w przedsprzedaży.