Słownik piktogramów: jak korzystać z emoji i nie popaść w niezręczną sytuację

Bezduszny „lajk” NIGDY nie zastąpi czułej emotikonki w komentarzach.

1
204075
Słownik emoji (znaczenie emotikonek): jak korzystać z emoji i nie popełnić gafy + znaczenia w innych krajach świata

Połykamy treści oczami, nic więc dziwnego, że „buźki” na dobre zadomowiły się w Internecie. Emotikony na FB, iPhone’ach, WhatsApp, Instagramie coraz częściej zastępują zdania, a komunikacja byłaby bez nich znacznie trudniejsza. Wyrażanie swoich opinii za pomocą „emotikonek” stało się do tego stopnia popularne, że w najnowszym MacbookuPro lista emoji jest jednym z elementów wyświetlanych na dotykowym panelu.

Lifehacking.pl sprawdza, co oznaczają nowe emotki i jak korzystać z emoji, aby nie popełnić faux-pas.

Co oznaczają poszczególne emotikonki i jak korzystać z emoji

Historia emotikonów jest długa. Pierwszy emotikon został po raz pierwszy wysłany mailem 19 września 1982 roku o godz. 11:44, czyli w tym roku obchodzi 35-lecie. Wyglądał tak: :–) Autorem wiadomości był profesor Carnegie Mellon University w Pittsburgu, Scott Fahlman.

Japońskie pojęcie „emoji” [絵文字; wym: emodʑi] powstało z połączenia wyrazów e („obraz”) oraz moji („znak”, „litera”). Za pomocą emoji przekazywane są uczucia i emocje.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML przedmioty O ile emoji oznaczające przedmioty nie wymagają komentarza, o tyle wyrażanie emocji za pomocą emoji może nastręczać trudności.

Zacznę od podstawowych emocji:

Słownik emocji emotikonki radość śmiech dobry nastrój — radość, śmiech, dobry nastrój;

Słownik emocji emotikonki smutek, rozczarowanie, tęsknota, niezadowolenie, zmieszanie, rozpacz — smutek, rozczarowanie, tęsknota, niezadowolenie, zmieszanie, rozpacz;

Słownik emocji emotikonki mrugnięcie, puszczanie oczka, nabijanie się z kogoś — mrugnięcie, puszczanie oczka, nabijanie się z kogoś;

 — szok, zdziwienie, strach;

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki zawiść, zazdrość, gniew, wściekłość — zawiść, zazdrość, gniew, wściekłość.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki zawody — ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍dalej idą zawody, takie jak policjant, detektyw, kucharz, robotnik, nauczyciel, technik, artysta, naukowiec, strażak i inne.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki rodzina związki związek małżeństki para biseksualna homoseksualna LGBT LGBTQ — A do tego związki małżeńskie, osoby samotnie wychowujące dzieci, związki partnerskie – wszystkie w przeróżnych konfiguracjach ;) ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML zawody nauczyciel nauczycielka A propos — przytrzymanie emoji przedstawiającej ludzi otwiera wybór odcienia skóry lub rasy. Na przykładzie nauczyciela: ‍‍‍‍‍‍

Kiedy używać emoji, a kiedy nie

✔✔✔ W prywatnej korespondencji
✔✔✔ Gdy rozpiera nas z nadmiaru emocji
✔✔✔ W sytuacji, kiedy potrzebne są krótkie zwięzłe komunikaty. Również służbowo, o ile jest przyjęta wspólna konwencja.

✘✘✘ Korespondencja biznesowa
✘✘✘ Omawianie uczuć
✘✘✘ Rozmowy z obcokrajowcem w czacie.

Gesty (również emoji) i ich znaczenie w innych krajach

Gesty (również emoji) i ich znaczenie w innych krajachZasięgnęliśmy porady firmy wykonującej tłumaczenia marketingowe dla biznesu. Okazuje się, że używając emoji i gestów za granicą lub w rozmowie z obcokrajowcami musimy być niezwykle uważni, jeśli nie chcemy zostać źle odebrani.

Portugalia, Włochy i południe Europy: uważać na „rogi”

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML rogi — unikać gestu „rogi” równocześnie podniesiony palec wskazujący i mały (wyprostowane).
Błędnie uważany za gest satanistów, w Europie Południowej oznacza zdradzanego mężczyznę („rogacza”), ale już w społeczeństwach buddyjskich oraz hinduizmie służy do odstraszania zła oraz negatywnych emocji.

Używać na własne ryzyko, bo w wielu krajach Południa Europy oznacza komunikat „sypiam z twoją żoną” (znacie wyrażenie „nastawiać rogi”? no właśnie!) i że uważamy człowieka za totalnego nieudacznika.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML kciuk podniesiony do góry — Na Bliskim Wschodzie oraz na południu Europy (np. na włoskiej Sardynii) kciuk podniesiony do góry oznacza obsceniczny obraźliwy gest.

Złączone palce we Włoszech oznaczają „jak było?”, „o czym ty gadasz?” lub „czego chcesz?”, w Demokratycznej Republice Konga oznacza małą ilość czegoś, w Turcji służy do podkreślenia, że coś jest ładne lub dobre (wreszcie dobre konotacje), w Egipcie – „będę za chwilę”.

Swoją drogą, gesty w kulturze włoskiej to istny temat rzeka. Istnieje nawet specjalna strona WikiNapoli poświęcona m.in. włoskim gestom.

Azja: nie pokazujmy języka i unikajmy gestu zwycięstwa

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML język pokazywanie języka – pokazanie komuś języka jest traktowane w Europie oznaka braku szacunku. Często swój język pokazują dzieci przedrzeźniając kolegów. W Azji zabronione jest pokazywanie języka nawet dzieciom. Co innego Maorysi (Maori; autochtoniczna grupa etniczna w Nowej Zelandii) – tam taki gest oznacza, że darzymy kogoś dużym szacunkiem.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML gest zwycięstwa — gest zwycięstwa („victoria”), której nieświadomym propagatorem był sir Winston Churchill, skierowany zewnętrzną stroną do odbiorcy jest uważany za obraźliwy na terenie byłego Imprerium Brytyjskiego.

Za zapraszanie palcem wskazującym możemy mieć kłopoty w Azji, a na Filipinach możemy w ogóle zostać bez palca (plus grozi nam za to aresztowanie).

Grecja i tereny byłego Bizancjum: nie wznośmy dłoni

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTMLwzniesiona dłoń — wzniesiona dłoń z rozłożonymi palcami w większości krajów „zaczekaj”. W Grecji natomiast ma znaczenie „zjedz g#wna”.

Gest wzniesioną dłonią ma długą tradycję.
W Imperium Bizantyjskim karano przestępców, smarując ich twarze mieszanką brudu, popiołu oraz łajna.
Pokazując więc na tym obszarze gest „wzniesiona dłoń” symbolicznie smarujemy czyjąś twarz, czyli obrażamy.

Brazylia: unikać gestu i emoji „vegeta”

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML vegeta kciuk palec wskazujący — vegeta (kółeczko z kciuka i palca wskazującego) – w Brazylii ten gest jest traktowany jako połączenie środkowego palca (hmmm… „spadaj”) i sygnałem „uważam cię za geja”.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML gest OK w porządku — niewinne OK może sugerować homoseksualizm drugiej osoby lub jego tyłem lub gest „wal się”. W Azji i Brazylii gest „OK” oznacza cztery litery i jest uważany za obsceniczny.
W Ameryce Łacińskiej, Zachodniej Afryce, Iranie, Iraku, Afganistanie i kilku innych częściach świata oznacza „spadaj stąd”.

Kraje anglosaskie

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML gest skrzyżowane palce — skrzyżowane palce w Australii, USA, Kanadzie oznaczają, że życzymy komuś powodzenia, ale już we Wietnamie uważane są za obsceniczny gest (kobiece genitalia).

Pokazując mały palec w Wielkiej Brytanii lub USA damy komuś do zrozumienia, że ma małego penisa. Chyba dlatego nie znajdziemy tego gestu na liście emoji.

Chiny: nie machaj ręką, chyba że chcesz się pożegnać na zawsze

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML gest machająca dłoń — emoji „machająca dłoń” kojarzy się nam ze zwykłym przywitaniem lub pożegnaniem. W Chinach zostanie odebrane jako zakończenie przyjaźni i to w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach.

Pakistan: słowa bezpieczniejsze od gestów

Podobnie jak w innych krajach azjatyckich dobrym pomysłem jest unikanie gestów, gdyż mogą kojarzyć się inaczej, niż w Polsce.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML gest wzniesiona dłoń — podczas gdy w naszym kręgu kulturowym ten gest oznacza „powodzenia” (względnie „wróg nie przejdzie”), w Pakistanie oznacza „spadaj”. Dlatego lepiej jest nie kusić losu i po prostu powiedzieć Allah ka fazal ho! („powodzenia”).

Quebeck i świat arabski: emoji „biceps” ma inne konotacje

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML gest biceps — nawet niewinny biceps, który (przynajmniej w Polsce) będzie kojarzył się z siłą czy sukcesami obojętnie na jakim polu, ma za granicą zgoła inne znaczenie.
Podczas gdy dla francuskojęzycznego Kanadyjczyka emoji z bicepsem oznacza implant bicepsa, Arabowie odbierają to jako aluzję do zapachu pod pachami.

USA, Kanada: pokaż swój bakłażan

Powyższe zdania odnoszą się tylko do gestów. Tłumacz emoji zwraca nam jednak uwagę również na kontrowersje związane z przedmiotami.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML bakłażan — w USA i Kanadzie niepozorny bakłażan oznacza męskie genitalia. Za sprawą hashtagu #eggplantfriday („bakłażanowy piątek”), kiedy panowie chwalili się w serwisach społecznościowych piątkowymi popołudniami swoim przyrodzeniem, „bakłażan” (=penis) wszedł do listy najpopularniejszych zapytań na Google Trends oraz Instagramie.
Stał się do tego stopnia kłopotliwy, że Instagram wyłączyć możliwość wyszukiwania tego hasła. Nie pomogły nawet akcje protestacyjne pod hasłem, a właściwie hashtagiem #freetheeggplant.

Lista emoji w 2017 roku

W 2017 język emoji zawiera niemało symboli, które mogą wprawiać w zakłopotanie ze względu na ich niejednoznaczność.

małpy, mówiące „nic nie widzę”, „nic nie powiem”, „nic nie słyszałam”/„nie słuchaj zła” — małpy, mówiące „nic nie widzę”, „nic nie powiem”, „nic nie słyszałam”/„nie słuchaj zła”. Zdaniem niektórych ich mordki bardziej wskazują na wstyd, rozkojarzenie i wstrząs/załamanie nerwowe.
Kiedy lepiej nie używać: najlepiej potraktować jako ciekawostkę i nie używać wcale.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML emotikony z kotami — w odróżnieniu od małp, emoji z kotami mogą ubarwić każdą wiadomość.
Kiedy lepiej nie używać: choć czasem przydatne (np. w komunikacji w płcią piękną), mogą wskazywać na infantylizm piszącego. Unikać jak ognia w komunikacji biznesowej!

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML emotikony gest palec wskazujący — „palec wskazujący ku górze” może oznaczać zarówno zapowiedź ważnego komunikatu, jak i chęć zadania pytania w czacie.
Kiedy lepiej nie używać: używać, tylko z rozwagą.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML emotikony poo kupa gówno — emoji z zajawki wcale nie oznacza trufla. Najwyżej jego pochodną — odpadowy produkt procesu trawienia. Ale to w kulturze europejskiej. W Japonii ten emotikon (i generalnie kupa) oznacza… „powodzenia!”.
Kiedy używać: kiedy chcemy powiedzieć (napisać) właśnie to.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML emotikony złożone dłonie prośba modlitwa — dla jednych emotikonka „złożone dłonie” to gorliwa modlitwa, dla innych może oznaczać przybicie piątki, gorącą prośbę albo wręcz błaganie.
A teraz najlepsze. Prawdziwe/pierwotne znaczenie tej emotikonki, która przywędrowała z kultury japońskiej to wdzięczność lub skrucha.
Kiedy lepiej nie używać: używanie wymaga dodatkowego komentarza, więc bezpieczniej będzie unikać tej emotikonki.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTMLwzniesiona dłoń — kolejne emoji, znaczenie którego nie jest do końca jasne. Jak sądzicie — to raczej „stop” czy „przybij piątkę”?

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML emotikony tęcza LGBT gay pride — tęcza obecnie kojarzy się przede wszystkim z ruchem LGBT. Jeśli zastanawiacie się, skąd wziąć i jak aktywować na Facebooku emotikonkę „tęcza”, warto wiedzieć, że pojawiła się przy okazji Gay Pride i jest ona dostępna tylko dla osób, które polubiły fanpage @LGBTQ.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML emotikony łzy radości — intencją autorów emoji było stworzenie szlochającej postaci. W OS spod znaku „jabłuszka” ta buźka bardziej przypomina maksymalne rozbawienie.
Kiedy lepiej nie używać: składając kondolencje.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML emotikony bez ust — w założeniu ta emotikonka miała oznaczać milczenie.
Kiedy lepiej nie używać: dziecko, które przeglądało szkic tego wpisu twierdzi, że od tej emotikonki włos jeży się na głowie. Proszę na nią uważać!

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML emotikony symbol zawrotów głowy — ta gwiazda to żadna gwiazda, tylko… symbol zawrotów głowy!!!

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML emotikony symbol pracownica recepcji — niezwykle popularna wśród kobiet emotikonka oznacza, że kobieta właśnie wróciła od albo że nastrój jej rośnie z minuty na minutę. Tymczasem pierwotne znaczenie to… pracownica recepcji. Pracownica recepcji!!! Największy fail.

Skąd wziąć lista emoji słownik emotikonki ikonki HTML emotikony symbol kobieta robiaca gest OK robi dobrze jest — z kolei kobieta z rękami nad głową nazywa się oficjalnie „kobieta robiąca gest 'OK’ ” Dlaczego? W taki właśnie sposób Japończycy mówią „w porządku”.

Tłumaczenie z i na język emoji

Jeśli pracujecie na iPhone’ie lub Macu, macie do dyspozycji funkcję „Emoji i symbole”, która wyświetla podpowiedzi.

Tłumaczenie tłumacz z i na język emojiInnym sposobem na sprawdzenie znaczenia emoji jest strona Emojipedia.
Znajdziemy na niej emotikonki w podziale na grupy (jedzenie i napoje, zwierzęta i przyroda, religie, flagi/kraje). Funkcja podglądu pomaga zorientować się, jak wyglądają emotikonki na poszczególnych systemach operacyjnych.

Zagadki, w których wykorzystany jest język emoji

W „jaka to melodia” uczestnicy zgadują piosenki”. W Emoji Exploji na kanale YouTube TheEllenShow można nawet poza językiem angielskim podszkolić język emoji, a jednocześnie zobaczyć jak korzystać z emoji świetnie się bawiąc.

Istnieją całe strony pełne łamigłówek, gdzie do rozwiązania potrzebny jest słownik emoji. Poćwiczcie swoją znajomość i spróbujcie odgadnąć zaszyfrowane poniżej filmy:

Słownik emotikonek lista emoji zagadki i łamigłówki emoji zagadka-1

Słownik emotikonek lista emoji zagadki i łamigłówki emoji zagadka-2

 

 

 

 

Macie jakieś pomysły? :)

1 KOMENTARZ