Siedem pytań, często zadawanych podczas rozmowy o pracę, o które możesz się potknąć

3
1467
Siedem pytań, często zadawanych podczas rozmowy o pracę, o które możesz się potknąćSiedem pytań, często zadawanych podczas rozmowy o pracę, o które możesz się potknąć
Czasami zadane pytanie ma zupełnie inne znaczenie, niżby się wydawało.
Perspektywa rozmowy w sprawie pracy może zdenerwować każdego.
Bez względu na to, jak bardzo się do niej przygotujesz, zawsze istnieje pewne prawdopodobieństwo, że twój rozmówca zada jedno czy dwa pytania wyciągnięte z rękawa, po to, żeby cię na czymś zagiąć. Z pozoru niewinne pytanie może stać się czymś, o co się poważnie potkniesz.

Przedstawiamy kilka pytań, które z reguły pojawiają się w takiej sytuacji oraz sposoby, jak się na nie przygotować:

 

 

Jakie są Pana/Pani słabe strony?

Rada: bądź szczery, ale nie ochoczy.

Nie używaj pojęć, które są oczywistymi zaletami przebranymi za wady, np. „jestem perfekcjonistą”, albo „jestem pracoholikiem”.

Takie zdania są zbyt oczywiste i sugerują, że nie jesteś świadomy swoich wad, albo, że nie chcesz się do nich przyznać. Najprawdopodobniej najlepsza będzie tu szczerość, ale nie nadto przesadzona. Wskazanie małej wady, która nie będzie wpływała na jakość twojej pracy, albo nie będzie sugerowała, że masz jakieś większe problemy, udowodni, że jesteś szczery.

To okazja, żeby powiedzieć o sobie coś pozytywnego. Na przykład, możesz powiedzieć, że zdajesz sobie sprawę, że musisz popracować nad umiejętnościami pracy w grupie, nad pewnością siebie podczas publicznych wystąpień, albo że musisz pamiętać o częstszym robieniu notatek. Wskaż coś, co nie jest nazbyt złe i ujmij to w pozytywne słowa. Pokażesz w ten sposób, że jesteś świadomy siebie i chętnie nad sobą pracujesz.

Ponadto, jeśli zapytają cię o to używając słowa „słabości” odpowiedź, że nie widzisz u siebie słabości tylko elementy, nad którymi trzeba popracować.

Cath Newbould, konsultantka do spraw zatrudnienia w firmie RBS Insurance radzi, aby posłużyć się przykładem, kiedy musiałeś udoskonalić coś w sobie. Powiedziała: „Twoja inicjatywa zostanie uznana raczej za silną stronę niż za słabość. Pod żadnym pozorem nie należy mówić 'nie mam żadnych wad’, bo nikt nie jest idealny i rozmówca ci nie uwierzy”.

 

Dlaczego powinniśmy Pana/Panią zatrudnić?

Rada: odrób zadanie domowe.

Może się wydawać, że to nie jest podchwytliwe pytanie, ale rozmówca może je zadać, żeby sprawdzić twoją umiejętność przygotowania się. Jeśli zrobiłeś wywiad na temat firmy, odpowiesz na pytanie w odniesieniu do aktualnych jej potrzeb, a nie udzielisz ogólnej odpowiedzi, dlaczego jesteś generalnie pożądanym kandydatem.

 

„Dlaczego odszedł Pan/ odeszła Pani z poprzedniej pracy?

Rada: mów prawdę i bądź pozytywny.

Wykorzystaj to pytanie jako kolejną możliwość pokazania się od dobrej strony. Nigdy nie oczerniaj swoich byłych współpracowników, bez względu na to jak ciężko się z nimi pracowało. Powiedź, że chciałeś wyrwać się z bezpiecznej strefy, poszukać nowych możliwości i nauczyć się nowych rzeczy. To szansa na okazanie pozytywnej postawy i twojej determinacji.

Nie prezentuj się od negatywnej strony. Jeśli twoja praca nie była z założenia wystarczająco ambitna, powiedz o tym w sposób przychylny. To nie miejsce, żeby narzekać na swojego byłego pracodawcę, chłodne biuro czy zbyt wrażliwą myszkę komputerową. Pytanie to stawia się, żeby sprawdzić twoją dojrzałość.

 

Laura Kilduff, menadżer do spraw oceny kompetencji i selekcji z portalu Direct Line Group  radzi: „Bądź szczery w kwestii powodów, dla których zrezygnowałeś z poprzedniej pracy. Bardzo prawdopodobne jest, że firma to sprawdzi, używając kontaktów referencyjnych z twoich dokumentów. Bez względu na to, czy odszedłeś w zgodzie czy nie, staraj się raczej wypowiadać pozytywnie o swoim byłym pracodawcy i powodach twojej rezygnacji niż koncentrować się na negatywach. Powiedz na przykład, czego się nauczyłeś na poprzednim stanowisku i jak ta wiedza pomogła ci rozwinąć umiejętności w danej dziedzinie lub wskaż, jakie możliwości rozwoju twojej kariery i poszerzenia doświadczenia zyskałeś przez odejście z firmy.”

 

Proszę podać przykład sytuacji, w której zdenerwował się Pan/Pani na współpracownika

Rada: nie pokazuj się od złej strony.

Nie daj się wmanewrować w tego typu pytania. Unikaj wypowiedzi, w których musisz zawrzeć treści, które przedstawią cię w złym świetle. Odpowiedz, że nigdy nie zdenerwowałeś się na współpracownika.

Sprytny zabieg, jaki stosuje w takiej chwili twój rozmówca to przekonanie cię, że skoro o coś takiego cię pytają, to jest to zachowanie akceptowane. Fakt, że pytają cię o jakieś zachowanie, nie oznacza, że jest ono pożądane. Nie podawaj przykładów, kiedy byłeś zdenerwowany, leniwy lub nierozsądny.

 

Proszę podać przykład sytuacji, kiedy nie sprostał Pan/ nie sprostała Pani zadaniu oraz jak sobie Pan/ Pani z tym poradził/poradziła?

Rada: omiń pułapkę, stosując tryb przypuszczający.

Podobnie jak poprzednie pytanie, to również jest zadawane, abyś przyznał, że doświadczyłeś takiej sytuacji w pracy. Skromnie odpowiedz, że nigdy taka sytuacja cię nie spotkała i zaproponuj przykładowe rozwiązanie dla sytuacji hipotetycznej.

 

Jak jest Pana/Pani wymarzona praca?

Rada: bądź żarliwym realistą.

„Praca, o którą się właśnie staram” to odpowiedź, której trzeba unikać, żeby nie wydać się zbytnim pochlebcą. Nawet jeśli to jest twoja wymarzona praca, zawsze dobrze jest pokazać osobie zatrudniającej, że masz stale rozwijające się aspiracje i coś, na co trzeba ciężko pracować.

Twoją pierwszą reakcją powinno być zapytanie, czy chodzi o chwilę obecną, okres pięcioletni czy dłuższy. To przekona rozmówcę, że myślisz w sposób zorganizowany i jesteś skoncentrowany. Najlepszym sposobem na wywarcie wrażenia jest odpowiedź realistyczna, ale żarliwa.

 

Co powiedzieliby o Pani/ Panu byli pracodawcy?

Rada: mów pozytywnie, ale niewiele.

Nie wpadnij w pułapkę mówienia o sprawach negatywnych. Twoje referencje są najprawdopodobniej w pełni pozytywne. Jednakże nie chwal się długą listą mocnych stron. Bądź skromny i precyzyjny.

 

O autorce

Amy Chambers była bezrobotna przez 6 miesięcy od momentu, kiedy ukończyła naukę. Zdobyła wymarzoną pracę po tym, jak udoskonaliła swoje CV, korzystając z podpowiedzi znalezionych w Internecie. Jest specjalistką do spraw zasobów ludzkich i mieszka na słonecznym południowym zachodzie Wielkiej Brytanii.

 

Czy któreś z tych pytań wy spotkaliście się na swoich rozmowach o pracę? Jeżeli nie to może pojawiły się inne, trudne pytania, z którymi ciężko było sobie poradzić. Na co jeszcze warto zwracać uwagę podczas rozmowy o pracę? Podzielcie się z nami w komentarzach. 

 

Zdjęcie:Ethan/Flickr

Zobacz również:
Jak dostałem pracę, nie mając wystarczających kwalifikacji
Rozmowa kwalifikacyjna: 100 pytań, które powinieneś znać
Przestań pytać o swoją markę i zacznij w końcu coś robić
Jak być skutecznym pracownikiem?
Problemy w pracy? Oto 10 rozwiązań!

 

3 KOMENTARZE