(R)ewolucja technologiczna: jak boty zwiększają produktywność ludzi i biznesu

0
2018
(R)ewolucja technologiczna: jak boty zwiększają produktywność ludzi i biznesu

Czat boty to chyba najbardziej wypromowana nowość Doliny Krzemowej i jedno z najważniejszych odkryć technologicznych ostatnich lat. Wcześniej WeChat, Slack i Telegram, a teraz Facebook wydają mnóstwo pieniędzy, żeby sprawdzić nowy kanał komunikacji i pozyskać nowych klientów. Zalety botów polegają na prostocie i wieloplatformowości. Czat bot może być wykorzystany do rutynowych zadań w domu, ale też w ramach skomplikowanych procesów. Sony Pictures w ogóle zastąpiło czatbotem 70 osób.

Co to są boty, jakie są typy botów

Pierwszy rodzaj czat botów to osobisty bot, wirtualny asystent, przeznaczony dla konkretnego użytkownika. Może być „wspólny” (Google Now, Siri) albo należący do marki i dostarczający treści od konkretnego wydawcy.

Inny rodzaj to boty grupowe do prowadzenia rozmów w społeczności. O niektórych Lifehacker pisał wcześniej — na przykład wyszukiwanie tanich biletów lotniczych albo wyznaczenie optymalnej trasy na podstawie preferencji grupy znajomych.

Jeśli boty zwyciężą, stanie się to nie przez prostotę korzystania, tylko dzięki korzyści z dopasowania do kontekstu, w którym komunikujemy się lub pracujemy. Zaczniemy rozmawiać z botami, bo to jest wygodne. To mówię nie ja, tylko Peter Rojas z Gizmodo i Engadget.

Wystarczy wziąć jako przykład bardzo popularny w Stanach znakomity serwis Magic. Konia z rzędem temu operatorowi, który zamiast mnożyć beznadziejne preinstalowane aplikacje (brandowane) jako pierwszy zaoferuje przydatne boty o podobnej funkcjonalności (ciekawe, czy rzecznik prasowy Play, T-Mobile, Orange czy Plusa czyta Lifehackera?). I jeszcze na tym zarobi…

Magic Plus

(Zdjęcie: Flickr/Matthew Hurst, CC)

A na razie opiszę znane i bardzo przydatne moim zdaniem czat boty dla zwykłego zjadacza chleba i przedsiębiorcy.

Sprawdzanie prognozy pogody

1. Sprawdzanie prognozy pogody

Gdyby ktoś nie widział — po wpisaniu „pogoda” w Google Chrome, otrzymamy informacje o pogodzie na dziś i cały tydzień dla naszej bieżącej lokalizacji. Szczególnie cenne jest to, że zobaczymy najnowszą prognozę pogody godzina po godzinie.

Kupowanie ubrań i obuwia

2. Kupowanie ubrań i obuwia

Obowiązkowo wypróbujcie czat bota Spring, a zobaczycie, że to nawet nie jest czat, tylko interfejs, który wysyła nam mnóstwo pytań z kilkoma opcjami do wyboru. Sprawdza dzięki temu, jakie treści ze strony nam zaserwować.

Jeśli zapytamy o to samo Google, otrzymamy dokładniejszy wynik, ale nie będzie nic ze Spring, pewnie przez problemy z SEO.

Czytanie wiadomości

3. Czytanie wiadomości

Wpisując w Google nazwę tego, co szukamy, otrzymamy główne artykuły na zadany temat. Akurat czat bota CNN z koszmarną nawigacją radzę unikać, bo poza kolejnym sposobem na wysyłanie nam powiadomień push, nie ma żadnej wartości dodanej.

Biblioteka internetowa Flibusta — książki online

Flibusta z książkami dostępnymi za darmo od 2015 roku ma swój bot w messengerze Telegram. Aby pobrać interesującą nas pozycję, trzeba podać botowi nazwę lub autora książki, po czym wybrać jeden z formatów do pobrania (fb2, epub lub mobi). E-booki są wysyłane użytkownikowi bezpośrednio przez Telegram.

Lista książek w języku angielskim na razie niewielka, ale to szybko się zmienia.

Czat boty dla biznesu

Boty mogą wspierać działalność firmy. Początkowo dialog przebiega według podobnego scenariusza — bot się wita, pyta o problem, po czym kolej na konsultanta, żywego człowieka. Z czasem bot staje się coraz doskonalszy i potrafi coraz dłużej prowadzić rozmowę, wypytując o kolejne szczegóły, co ułatwia pracę działowi helpdesk. Wdrożenie bota w firmie zmniejsza wydatki o 40-80%. Perspektywy botów są ogromne, ale problem może stanowić ich wypromowanie. Na niewiele się zda wiralność, ponieważ boty wykorzystuje się przeważnie do automatyzacji rutynowych zadań.
Carpe diem, sklepy internetowe, biura obsługi klienta, banki i warsztaty samochodowe (tak jest, wy też).

Poniżej lista botów — do Slacka, Telegrama, ale nie tylko!

Prisma

Bot Prisma proponuje wybranie jednego z filtrów, a następnie wysyła użytkownikowi do obróbki. Po chwili mamy gotowe zdjęcie lub obrazek.

Workbot

Workbot firmy Workato

Workbot firmy Workato automatyzuje zadania w tysiącu aplikacji biznesowych. Na liście wspieranych jest Salesforce, Zendesk, Mailchimp, Arkusze Google, Dropbox, Trello, Evernote, Facebook…

Skype dla Slack

Skype dla Slack przenosi rozmowy ze Slacka do rozmowy grupowej Skype

Skype for Slack przenosi rozmowy ze Slacka do rozmowy grupowej Skype.

HourStack

Skype dla Slack przenosi rozmowy ze Slacka do rozmowy grupowej Skype

HourStack ułatwia planowanie czasu pracy. Wspiera kilka programów (Asana, Slack, Trello)

Statsbot

Statsbot Przekazuje dowolne dane z Google Analytics do Slack

Kolejny bot do Slacka — integruje się z takimi narzędziami, jak Google Analytics, Mixpanel i New Relic. Tak może wyglądać w przyszłości praca zespołowa z serwisami analitycznymi.

Statsbot jest wykorzystywany przez kilka tysięcy zespołów, włącznie z NASA, Salesforce, Vimeo, Pebble.

Większość startuperów mierzy, ale nie wie po co, ani jak to wpłynie na finanse projektu. Zadaniem Statsbot jest stworzenie wirtualnego asystenta z prawdziwego zdarzenia, który pomoże biznesowi skupić się na najistotniejszych miernikach i wychwycić prawidłowości w zachowaniu użytkowników.

I Done This

I Done This sledzi status bieżących zadań

Śledzi status bieżących zadań.

Marker 2.0

Umożliwia wysyłanie zrzutów ekranu, co jest bardzo wygodne przy wysyłaniu listy błędów w kodzie programu. Strona projektu.

AppFollow

A z istnienia tego bota ucieszą się twórcy gier i aplikacji.
AppFollow informuje o aktywności naszych aplikacji w App Store, Windows Phone Store, Google Play.

Api.ai

Api.ai szybkie tworzenie własnego bota-doradcy.

Api.ai z kolei to szybkie tworzenie własnego bota-doradcy.

Skype Bot Platform od Microsoft

Zakłada możliwość tworzenia botów dla konferencji wideo. Na początku developerzy będą mogli stworzyć tyle boty tekstowe. Z czasem dojdzie możliwość tworzenia systemów audio i wideo.

Boty będą dostępne dla użytkowników Skype na PC, iOS, Android i okularów Hololens.

Jaka przyszłość czeka czat boty

Sądzę, że pojawienie się botów w XXI wieku było kamieniem milowym. Każde szanujące się czasopismo internetowe opublikowało już swoje własne boty. A wydawcy dają do zrozumienia, że za tym stoi przyszłość.
Nawet małe startupy próbują uzupełnić w ten sposób swoje usługi, a niektóre firmy nawet przenoszą je do komunikatorów.

Wzrost zainteresowania botami jest wynikiem głośnego szumu informacyjnego i zainteresowania ze strony mediów i przedsiębiorstw. Ludzie zaczynają opowiadać o tym, jakie są fajne boty i dlaczego warto ich używać. W tym całym szaleństwie zapomina się, że boty to wcale nie jest rewolucyjny krok, tylko naturalny rozwój tych funkcji, które przyniosły aplikacje, a jeszcze wcześniej — zwykłe strony internetowe.

Nikomu nie podpadnę, pisząc, że swoją atrakcyjność czat boty zawdzięczają bardziej naturalnej pracy z komputerem — zamiast korzystania z GUI można po prostu powiedzieć to, czego chcemy. Ale prawdziwy renesans nastąpi, kiedy rozwój technologii obróbki danych i sztuczna inteligencja sprawią, że będziemy mogli powiedzieć komputerowi cokolwiek ślina na język przyniesie, a on zrozumie, o co chodzi.

Sądzę, że to dość długa droga. Za to wiele osób się ze mną zgodzi, że współczesne czat boty również mogą być przydatne, pomimo braku sztucznej inteligencji.
Słyszymy już teraz, jak czat bot automatyzuje cały szereg nudnych rutynowych zadań. Mając do czynienia nawet z niezbyt „rozgarniętym” wirtualnym asystentem, załatwianie spraw poprzez wymianę krótkich poleceń botowi wydaje się prawdziwie magiczne.

Jeśli znacie inne wartościowe czat boty, podzielcie się nimi w komentarzach.