QR Code z ciastek

2
1912

Lifehacker QR code - lifehacking.plNa pewno zetknieliście się już z tajemniczymi czarnobiałymi kwadratami zamieszczanymi na różnych stronach WWW, wizytówkach itd.

W takim obrazku, który nazywa się QR code, mogą być zaszyte różne informacje, na przykład numer telefonu, adres strony albo zwykły tekst.

Sięgnijmy do Wikipedii, aby dowiedzieć się co to jest QR code:

QR Code (QR jest skrótem od ang. Quick Response) – alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod kreskowy wynaleziony przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku.

Modułem w kodzie jest kwadrat mogący przybierać jeden z dwóch kolorów (ciemny lub jasny). Większa ilość modułów tworzy tzw. słowa kodowe, w których zapisana jest informacja o poszczególnych znakach.

Wymiar modułu nie jest ściśle określony i zależy od możliwości urządzeń odczytujących i zapisujących. W związku z tym również wymiary całego kodu są zmienne. Zależą one dodatkowo od wybranej wersji kodu, która jest zależna od przyjętego poziomu korekcji błędów oraz ilości zapisanych danych.

Informacje mogą być zamieniane na QR code przy pomocy różnych narzędzi – grunt, żeby powstał obrazek.

Później można go rozszyfrować przy pomocy telefonu komórkowego wyposażonego w czytnik kodów QR, np. Barcode Scanner (Android) albo Bakodo (iPhone).

Załoga Pepperspective postanowiła sprawdzić, czy można ułożyć QR code ręcznie. Wykorzystali w tym celu Oreo – kultowe ciasteczka od Kraft Foods. 

Układanie QR code z ciastek Oreo

Wynik: 441 ciastek (35 zjedzono podczas układania kodu QR) i doskonała wiadomość – kody QR można tworzyć nawet w taki sposób!

I będą działały.
Nasz redakcyjny czytnik QR bez problemu odczytał zaszyte w kodzie dane – adres strony WWW producenta ciasteczek:

QR code z ciastek OREO

Podrzucamy ten pomysł marketingowcom – kody QR z ciastek mogą układać nie tylko piekarnie i ciastkarnie, lecz również inne firmy pragnące wyróżnić się na rynku.

 

Odwiedźcie stronę sponsora posta – sklep Militaria oferujący wielofunkcyjne multitoole.

2 KOMENTARZE