Przetestuj swoją wyobraźnię: kilka kreatywnych testów dla twojego mózgu

4
4422

Jeżeli oceniamy rybę na podstawie jej umiejętności wspinania się na drzewo, będzie do końca swoich dni żyła w przekonaniu, że jest głupia.
Te słowa Einsteina nie dotyczą jednak człowieka, którego możliwości rozwoju są przecież doprawdy imponujące. Imponująca jest przede wszystkim lista rzeczy, które potrafimy zrobić ze swoim umysłem.

Proponujemy kilka testów, które można przeprowadzić nad swoją wyobraźnią. Na końcu możecie wspólnie rozwiązać w komentarzach zagadkę pewnego morderstwa.

(Foto: Dear Photograph)

Test alternatywnych zastosowań przedmiotów

Został opracowany w 1967 roku przez Joya Paula Guilforda. Polega na znalezieniu w ciągu 2 minut możliwie jak największej ilości zastosowań dla przedmiotów codziennego użytku. np cegły, gazety, krzesła itp.

Weźmy przykładowo cegłę. Możliwe jej zastosowania: przycisk do papieru, prasa do klejenia obuwia, element blokujący drzwi, narzędzie do obrony przed napastnikiem.

Oceny odpowiedzi dokonuje się na podstawie 4 czynników:

  • Oryginalność. Twoja odpowiedź jest porównywana z odpowiedziami pozostałych osób. Jeżeli podobnie odpowie 5% grupy, twoja odpowiedź zostanie uznana za oryginalną (1 pkt.). Jeżeli będzie to 1% grupy, uzyskasz 2 punkty. Po zliczeniu punktów, najbardziej kreatywną osobą zostanie uznana ta, która uzyskała najlepszy wynik;
  • Płynność (w powyższym przykładzie wystarczy podsumować ilość zaproponowanych zastosowań cegły);
  • Elastyczność. Inaczej kategorie. W tym przypadku mówimy o trzech, ponieważ przycisk do papieru i prasa to zasadniczo jeden pomysł;
  • Dopracowanie. Innymi słowy szczegółowość (np. za „blokadę do drzwi” otrzymamy 0 pkt., ale można też uzyskać 2 pkt., jeżeli odpowiedzieliśmy, że jest to blokada wiatru, która zapobiega trzaskaniu drzwi przy mocnym wietrze.

Test Torrance’a na kreatywne myślenie – niekompletne figury

Opracowana w 60 ll. przez Ellisa Paula Torrance’a kreatywna alternatywa dla testów na IQ. Widzicie prosty szkic i macie dokończyć obrazek:
Test Torrance'a na kreatywne myślenie - niekompletne figury
Tak to zrobili chłopaki i dziewczyny – czytelnicy Deaily Beast:
Test Torrance'a na kreatywne myślenie - niekompletna figura Daily Beast 2
Test Torrance'a na kreatywne myślenie - niekompletna figura Daily Beast 1

Tajemnica zabójstwa (gramy w komentarzach)

Tajemnica zabójstwa

Opis: Poniżej znajdziecie 4 słowa, które dotyczą tropów w śledztwie. Celem jest udowodnienie za pomocą własnej hipotezy, dlaczego hipoteza pierwszego komentującego jest nieprawdziwa. Twoja hipoteza musi opierać się na innym wyrazie niż ten, co został wybrany przez poprzednią osobę w komentarzu.

Wyrazy: glina, smok, wróbel, bąbel.

Strategia: W tej grze komentujący wspólnym wysiłkiem odtwarzają prawdziwą wersję zabójstwa.

Dobry komentarz powinien uwzględniać wszystko, co zostało powiedziane wcześniej. Celem nie jest rywalizacja, lecz wspólne rozwikłanie zagadki.

Z każdym kolejnym komentarzem obraz będzie coraz bardziej klarowny i będziecie potrzebowali nieco kreatywności, by go rozjaśnić i odsłonić nowe, dotychczas nieznane okoliczności.

Pamiętajcie, że możecie oceniać komentarze poprzedników, klikając znajdujący się w prawym dolnym rogu mały przycisk „Podoba mi się”.

Dumnym partnerem Lifehackera jest Wydawnictwo Helion (księgarnie OnepressSensus oraz Ebookpoint) oferujące w przystępnej cenie tysiące wspaniałych lektur nt. rozwoju osobistego