Prywatność na Facebooku? To możliwe

0
1148
Prywatność na Facebooku? To możliwe

Facebook jest jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na całym świecie. Daje wiele możliwości, ale jednocześnie odsłania w pewien sposób nasze życie osobiste. Warto zatem przeglądnąć swoje ustawienia i aktywować opcje dostępne w serwisie, które ochronią naszą prywatność. Nie z każdym chcemy się bowiem dzielić prywatnymi zdjęciami czy wszystkimi informacjami o sobie i swoim życiu.

 

Dla kogo widoczne są Twoje posty?

To, co publikujemy na Facebooku, może być widoczne wyłącznie dla wybranych osób i warto mieć tego świadomość. Do wyboru mamy cztery opcje: widoczność publiczna, dla znajomych, tylko dla nas samych oraz ustawienia niestandardowe, które mogą być ustalone jako stałe lub wybierane przy każdym nowym, publikowanym przez nas poście. Jest to ważna funkcja, ponieważ o ile ze znajomymi chętnie dzielimy się wszystkimi informacjami lub ich większością to niekoniecznie wskazane jest, aby pracodawca czy wykładowca wiedział, jak spędzamy wolny czas – to zbyt duża odsłona swojej prywatności.

Prywatność na Facebooku? To możliweZdjęcie:Sean MacEntee/Flickr

Informacje i dane kontaktowe

Podobnie jak z udostępnianymi postami wygląda kwestia informacji o nas, które podajemy na Facebooku. Numer telefonu, status związku – to informacje, które warto zachować tylko dla siebie, ale jeśli już koniecznie musimy dodać je do serwisu, to ograniczmy ich dostęp wyłącznie dla znajomych. Podobnie wygląda kwestia pojedynczych zdjęć i albumów, które nie zawsze powinny być widoczne dla wszystkich. Warto zastanowić się nad tym z perspektywy drugiej osoby np. osoby rekrutującej pracowników dla dużego przedsiębiorstwa. Jak my sami zareagowalibyśmy na podobne zdjęcia? Takie podejście naprawdę daje do myślenia. W przypadku kiedy nie jesteśmy do końca pewni, jak wygląda nasz profil dla obcych nam osób, warto wkleić po swoim adresie ?viewas=100000686899395 i wszystko stanie się jasne.

 

…a jeśli mowa o znajomych

Warto zwrócić uwagę na listę naszych znajomych. 950 osób, z którymi utrzymujemy ciągły kontakt? Być może na tej liście znajdują się osoby, których nie widzieliśmy od lat i całkowicie urwał się nam kontakt. Może nawet odruchowo kliknęliśmy kiedyś, zatwierdzając zaproszenie osoby, której w ogóle nie znamy? Nie w każdym przypadku warto utrzymywać taką osobę w gronie znajomych. Jeżeli już zrobimy wstępną weryfikację to warto wykorzystać również listy znajomych – taka opcja dostępna jest po wejściu w zakładkę Znajomi. Ułatwia to dostęp do informacji i treści przez nas publikowanych, wystarczy, że wybierzemy udostępnienie postu dla wybranej grupy, nie musząc przy tym wpisać każdego nazwiska z osobna.

Można również skorzystać z opcji ukrycia listy swoich znajomych – wchodząc w zakładkę Znajomi i wybierając odpowiednie ustawienia. W ten sposób zablokujemy obcym osobom dostęp do informacji, z kim utrzymujemy znajomość portalową.

 

Prywatność na tablicy

Tysiące życzeń urodzinowych, śmiesznych linków czy innych postów od znajomych? Niekoniecznie, ponieważ istnieje opcja zablokowania wpisów na naszej tablicy przez inne osoby. Warto aktywować ją zwłaszcza w przypadku kiedy zajmujemy poważne stanowisko, a wśród naszych znajomych znajdują się osoby ze specyficznym poczuciem humoru. Wystarczy wejść w Ustawieniach na Oś czasu i oznaczanie i zdecydować, kto otrzyma dostęp do publikacji postów na naszej tablicy. Podobnie wygląda kwestia oznaczania zdjęć, którą ustawiamy w tym samym sektorze. Dzięki temu unikniemy oznaczenia na zdjęciach np. z szalonej nocy sylwestrowej.

 

Asystent prywatności

Jeżeli interesują nas inne opcje ochrony naszej prywatności na Facebooku, to zawsze możemy skorzystać z asystenta prywatności. Wystarczy, że wejdziemy w ikonę kłódki znajdującą się, w prawym, górnym rogu, a następnie Kontrolę prywatności.

 

Wiele osób uważa, że chcąc chronić swoją prywatność w serwisie społecznościowym najlepiej usunąć lub w ogóle nie zakładać konta – jest to jednak bardzo radykalne podejście. W dobie wirtualnej rzeczywistości ciężko wyobrazić sobie nasze kontakty międzyludzkie bez Facebooka.  Potrafilibyście zrezygnować z korzystania, z serwisów społecznościowych?

 

Zdjęcie:Sarah Marshall/Flickr

Zobacz również:
10 porad, jak uczynić Facebooka użytecznym
Jak korzystać z Facebooka nie mając dostępu do Internetu
Jak zdalnie strerować swoim komputerem za pomocą Twittera
Twitter: Jak subskrybować określony hashtag w czytniku RSS
10 wspaniałych porad od 10 znanych użytkowników Twittera