Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019. Zbliżają się wakacje i wielu z nas wyruszy zapewne na wakacyjne wędrówki. Zaplanowanie wycieczki często wiąże się z błądzeniem palcem po mapie (co ma oczywiście swoje uroki) lub chaotycznym przeglądaniu Internetu w poszukiwaniu „czegoś ciekawego”, co warto by zobaczyć. Teraz z pomocą przychodzi serwis internetowy trail.pl.

Twórcy projektu trail.pl postawili sobie cel inwentaryzacji wszystkich oznakowanych szlaków turystycznych (rowerowych, pieszych, wodnych, konnych, narciarskich i wszystkich innych niepodlegających pod popularne kategorie) w Polsce.
Zebrane szlaki trafiają oczywiście do bazy serwisu, ale też wspierają darmową mapę GPS UMP-pcPL oraz OpenStreetMap.

Eksplorowanie okolic, planowanie i dodawanie szlaków, poznawanie podróżników i miejsc z Trail.pl

Trail.pl - opis szlaku - szlak niebieski z Sobótki Górka na ŚlężęOpisy szlaków są bardzo bogate: oprócz części tekstowej zamieszczone są zdjęcia i filmiki ze szlaku (oczywiście jeśli zostały dodane przez autora wpisu) oraz dokładna mapka, którą można sobie pobrać w formacie GPX, aby później załadować do swojego odbiornika GPS.

Serwis oferuje zaawansowane możliwości wyszukiwania: można podać przybliżoną lokalizację szlaku (np. województwo lub miasto i promień zasięgu), można też określić charakter szlaku (np. rowerowy, kajakowy, spacerowy).
Nowy planer podróży oferuje poza tym dwa typy wycieczki (najszybsza oraz najkrótsza).

Każdy może przyłączyć się do grona eksploratorów i wzbogacać serwis o opisy własnych tras. Serwis zainteresowany jest wszelkimi informacjami, które mogą pomóc potencjalnym turystom w podjęciu decyzji o wyruszeniu w daną trasę.
W serwisie znajduje się wyczerpująca instrukcja tworzenia opisu szlaku.

Ciekawe są gotowe propozycje – np. Karkonosze na weekend, spływ kajakowy po Warszawie, ścieżka dydaktyczna „Śladami Łosia”, międzynarodowy szlak rowerowy „Bike the Baltic”

Na uwagę zasługują też gotowe poradniki turystyczne. Baza wiedzy na stronie zawiera filmy, szkolenia, informacje o sprzęcie turystycznym, kempingach, testach bezpieczeństwa.

Twórcy trail.pl wypożyczają nawet odbiorniki GPS do rejestracji trasy ochotnikom, którzy zadeklarują chęć współpracy z serwisem.

Wcześniej pisaliśmy, jak może wyglądać lista rzeczy na wakacje.

Trail.pl: odkrywamy szlaki turystyczne i bezdroża

Co sądzicie o aplikacji Trail.pl, zrzeszającej społeczności pasjonatów aktywnej
turystyki? Zwiedzacie ciekawe miejsca z polecenia czy na chybił trafił? Jak planujecie wyprawy i zapisujecie swoje podróże?