Programy, które pomogą odzyskać Ci utracone dane – top 5

4
5344
Programy, które pomogą odzyskać Ci utracone dane – top 5

Utrata ważnych dla nas plików zawsze jest bardzo bolesna, bywa również kosztowna. Możemy stracić zarówno zdjęcia i filmiki z naszych wakacji, jak i ważne dla nas pliki i dane.
Na szczęście istnieją programy, które są w stanie odzyskać nawet 100% utraconych danych. Profesjonalne programy do odzyskiwania danych są bardzo drogie i nie zawsze mogą odpowiadać naszym wymaganiom. Warto zatem zapoznać się z zaprezentowanymi poniżej 5-cioma najpopularniejszymi programami do odzyskiwania danych – za darmo.

Pierwszym polecanym programem jest Redo Backup and Recovery. Jest to niezwykle zaawansowany program, umożliwiający tworzenie oraz przywracanie kopii zapasowych z całego systemu – a także wszystkich danych. Ze strony programu wystarczy pobranie pliku ISO i nagranie go na czysty nośnik CD/DVD lub też pamięci przenośnej. Jeżeli posiadamy kopię zapasową systemu oraz danych, po jakichkolwiek problemach wystarczy ją w ciągu kilku minut ją przywrócić.
Program umożliwia także przywrócenie pojedynczych plików bez konieczności przywracania całego systemu. Daje to możliwość przywracania plików uszkodzonych lub też przypadkowo usuniętych. Program został zaopatrzony także w wewnętrzną przeglądarkę internetową, prosty menadżer plików oraz przeglądarkę obrazów.

Recuva jest drugim polecanym darmowym programem do odzyskiwania danych. Program Recuva jest przeznaczony do odzyskiwania plików usuniętych niedawno – najczęściej z kosza systemowego, czy twardego dysku i karty pamięci. Warto dodać, że program ten został stworzony przez twórcę równie popularnego programu CClean do czyszczenia systemu. Pomimo swojej prostej budowy, program niezwykle sprawnie skanuje dyski w poszukiwaniu usuniętych danych – nawet tych usuniętych przez złośliwe oprogramowani. Recuva jest ciągle rozwijany i rozbudowywany.

TestDisk & PhotoRec jest trzecią propozycją darmowych programów do odzyskiwania danych. TestDisk jest przeznaczony do odzyskiwania danych z dysków twardych, daje także możliwość naprawy danych z partycji FAT oraz MFT. Program umożliwia odzyskanie danych z uszkodzonych partycji FAT32. TestDisk jest niezwykle rozbudowany i daje wiele możliwości odzyskiwania danych z dysków twardych. Dodatkowo załączone rozszerzenie w postaci PhotoRec umożliwia odzyskiwanie danych z pozostałych elementów. Pozwala na skutecznie odzyskanie utraconych plików zarówno z dysków przenośnych, kart pamięci, pendrivów, jak również płyt CD/DVD.

Pandora Recovery jest kolejną darmową aplikacją umożliwiającą odzyskiwanie danych z FAT/NTFS, jak i z kart pamięci oraz pamięci przenośnych. Program początkowo skanuje cały dysk i przygotowuje mapę z usuniętymi danymi. Kolejne kroki w programie ułatwia wirtualny przewodnik, który podpowiada, co należy wykonać, aby odzyskać dane pliki. Program dodatkowo pozwala na wyszukiwanie usuniętych danych poprzez wpisanie nazwy szukanego pliku.

UndeleteMyFiles PRO – sama nazwa wskazuje na wersję płatną, jednak jest to zupełnie darmowa aplikacja. Program jest przeznaczony do odzyskiwania plików, zarówno z dysków twardych, jak również z pamięci USB oraz urządzeń mobilnych. Wbudowany w program kreator umożliwia dokładne sprawdzanie i przywracanie usuniętych plików – dodatkowo daje on możliwość odzyskiwania skasowanych maili.

Utrata danych jest problemem dla każdego posiadacza komputera czy pamięci zewnętrznej. Nic nie boli bardziej niż świadomość utraconych zdjęć czy ważnych danych. Warto zatem odpowiednio się przed takimi sytuacjami zabezpieczać i wykonywać backupy swoich danych. Jeżeli jednak już utraci się pliki, trzeba szybko działać. Jest wiele bardzo dobrych programów, dzięki którym można szybko i sprawnie odzyskać pliki. Warto natomiast stosować się do jednej zasady: nie powinno się zapisywać nowych elementów na dysku i nadpisywać miejsc, w którym mogły się wcześniej znajdować utracone pliki.

Jak wy radzicie sobie w takich sytuacjach? Macie programy, które sprawdziły się z odzyskaniem danych? Piszcie w komentarzach!

Zdjęcie:Alan Levine/Flickr

Zobacz również:
Jak wielokrotnie korzystać z triali programów
Bezpieczna wymiana maili: Jak uniknąć wpadki w stylu pewnego amerykańskiego generała (+lifehack od Petraeusa)
20 pomysłów co możesz robić gdy masz wolną chwilę przy komputerze
Żarty komputerowe dla geeka: 10 psikusów, które możesz sprawić kolegom
5 serwisów webowych oraz 2 programy desktopowe – zakochasz się po uszy w Instagram!

4 KOMENTARZE

  1. No cóż, wyszukało mi ponad 3700 plików (w tym niektóre z lat 80 a inne z przyszłości). Generalnie z potrzebnych plików niewiele przywróciłem, z 3 projektów i materiałów do nich dało radę tylko dwa pliki – projekty, na szczęście te najważniejsze (nad jednym siedziałem parę tygodni a ostatni mój zzapis poza pendrive był bardzo dawno).
    Recenzja: warto spróbować w razie awarii, ale jeżeli chce się mieć pewność, że ważne pliki nie przepadną nie należy ufać tylko jednemu urządzeniu a robić jak najwięcej kopii

    • Sprawdzonym programem jest Recover My Files v5, który radzi sobie lepiej, jednak nie jest już bezpłatny w trzech licencjach Standard $69.95, Professional $99.95, Technician $349.95. Co prawda istnieje wersja próbna bezpłatna, która wyszukuje pliki, ale nie można ich zapisać, jako odzyskanych. Zawsze jednak można ściągnąć darmową wersję, sprawdzić, czy w ogóle coś się znalazło z plików, na których nam zależało i dopiero wówczas zastanowić się nad zakupem :)

  2. Akurat dzisiaj coś mi się stało z pendrive i nie mogłem go otworzyć, bo kazało mi formatować. Pobrałem Recuva w ciemno a tu proszę: 2 miejsce w Waszym rankingu :D Na razie skanuję, potem napiszę, czy program jest rzeczywiście skuteczny ;)