Problem kontra Wyzwanie

0
882

„Ważnym czynnikiem jest właściwe słowo. Ilekroć napotykamy jedno z tych naprawdę właściwych słów…osiągamy rezultaty fizycznie i duchowo – i to z prędkością błyskawicy” – Mark Twain

Często słyszę ostatnimi czasy, że ludzie mają problemy związane z brakiem pieniędzy, znalezieniem nowej pracy, relacjami z bliskimi, zdrowiem itd., itp.
Staram się wtedy od razu wczuć się w ich sytuację, ale zamiast upatrywać w niej problem, zachęcam ich do tego, aby w swoim obecnym położeniu postarali się przekształcić ich szczególny problem w wyzwanie dla siebie.

Dlaczego, zapytasz pewnie? Otóż dlatego, że to w jaki sposób określasz daną sytuację – robisz to najczęściej poprzez słowa – nie tylko wpływa na tworzenie się naszych uczuć, ale przede wszystkim działań.

Problem kontra Wyzwanie

(Foto: Vicki’s Nature)

 

Anthony Robbins pisze, że „skuteczny dobór słów opisujących nasze życiowe doświadczenia może wzmóc nasze najlepsze emocje. Zły dobór tych słów może nas zniszczyć równie pewnie, jak szybko”.
Zatem jeśli złe i toksyczne relacje z Twoim dzieckiem nie będą stanowiły dla Ciebie problemu, ale upatrzysz w nich wyzwanie – uwierz mi, że w jednej chwili zmienisz swoje myśli i uczucia w stosunku do tej sytuacji.
Co się dzieje z naszym mózgiem w momencie, kiedy mówimy do siebie, że mamy problem, nawet jeśli jest on postrzegany przez Ciebie jako mały i nieznaczący. Mianowicie, Twój mózg „zamarza, staje w miejscu na chwilę”, ponieważ łączy on słowa z poszczególnymi emocjami, działaniem bądź też jego brakiem.

Kiedykolwiek mówisz do siebie, że masz problem, zamykasz swój mózg na możliwość znalezienia rozwiązania dla siebie, które przecież zawsze istnieje. Skupiasz się wtedy na negatywnych emocjach zamiast na tych pozytywnych.
Jeśli natomiast pozwolisz sobie na przekształcenie problemu w wyzwanie, to wtedy pozwalasz sobie na poszukiwanie rozwiązania. Mózg wtedy funkcjonuje prawidłowo, ponieważ wie, że jeśli masz do czynienia z wyzwaniem, to szuka on dla Ciebie narzędzi do jego pokonania.
Czyż to nie jest rewelacyjne?

Mam nadzieję, że teraz rozumiesz już, dlaczego tak ważna jest waga słów, jakich używasz . Ma ona ogromny wpływ na rezultaty, jakie możesz otrzymać w odniesieniu do zmiany jakości Twojego życia, jak również, do tych, z którymi przebywasz na co dzień .

Czy zgadzasz się, że skuteczny dobór słów opisujących Twoje życiowe doświadczenia może wzmóc Twoje emocje i działania? Podziel się poniżej swoją opinią.

Katarzyna Ostasz - Lifehacker Polska

Katarzyna Ostasz – coach, trener, socjolog, założycielka Awesomeness, firmy promującej pozytywny coaching i życie pełnią życia.
Pochodzi z Brzegu, woj. opolskie. Od 5 lat mieszka na pięknej zielonej wyspie, jaką jest Irlandia, w samej jej stolicy – Dublinie. Studia i kursy nad zagadnieniem społeczeństwa i istotą coachingu dostarczyły jej wiedzy teoretycznej, podróże nauczyły ją obserwacji, praca z ludźmi w Polsce i poza granicami kraju pozwoliły jej posiąść umiejętność adaptacji do nowych warunków życia. Prywatnie – niespokojna dusza pełna nietuzinkowych pomysłów, ma 1000 myśli na minutę. Kochająca taniec, rolki i podróże.
Wolne chwile spędza z mężem, rodziną i przyjaciółmi, najchętniej na łonie natury.