Probiotyczny dezodorant domowej roboty

3
2237
Probiotyczny dezodorant domowej roboty

Probiotyki

Wśród zwolenników zdrowego stylu życia zyskały miano kultowych. Całkowicie zasłużenie! Większość osób mniej lub bardziej dbających o własne zdrowie doskonale zdaje sobie sprawę z pozytywnych właściwości probiotyków na układ pokarmowy człowieka. Nie ma się zatem co dziwić, że produkty probiotyczne, których zbawienne działanie na organizm ludzki zostało wielokrotnie potwierdzone licznymi badaniami przeprowadzonymi przez naukowców, robią furorę.

Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o produktach podlegających fermentacji, kefirach, grzyb herbaciany Kombucha to na pewno już wkrótce to nastąpi. Są one idealne dla osób pragnących prowadzić zdrowy styl życia poprzez utrzymanie prawidłowej pracy jelit. Podstawowej wiedzy potrzebnej do przygotowania tych dobroczynnych produktów dostarczą Ci kursy takie jak kurs internetowy Lacto-Fermentation eCourse opracowany przez Gnowfglins.

Obok korzyści płynących z przyjmowania probiotyków, które na dobre zadomowiły się w kulturze masowej, nowe badania wskazują na przełom w zastosowaniu „dobrych bakterii” w artykułach do miejscowej pielęgnacji skóry, włosów, ale nie tylko.

Pojawiają się opinie, że probiotyki w podobny sposób jak przywracają równowagę flory bakteryjnej jelit, oddziaływają również na skórę człowieka. To obiecujące odkrycie może przynieść ulgę osobom cierpiącym na egzemę, łuszczycę, wysypki oraz alergie skórne, trądzik, przebarwienia, a co jest zdumiewające, mogą one mieć również działanie przeciwzmarszczkowe.

Skóra jest największym organem w naszym ciele. Z uwagi na to, że stanowi pierwszą linię obrony przed różnego rodzaju zarazkami, wymaga szczególnej troski dla zachowania ogólnego zdrowia. Wcale nie rzadko zapominamy, że na naszej skórze normalnie występują miliony korzystnych bakterii, które tworząc tzw. mikroflorę, chronią organizm przed nadmiernym rozmnażaniem się chorobotwórczych patogenów.

Czas na probiotyczny dezodorant DIY

W tym miejscu zamieniamy teorię w praktykę, czyli co to oznacza dla naszej skóry pod pachami.

Zwykłe dezodoranty zawierają składniki chemiczne, które mają za zadanie zniwelować przykry zapach potu poprzez pozbycie się „złych” bakterii. Tymczasem, niszczą również te pożyteczne. W ten sposób nasz organizm staje się bezbronny.

Oto tylko kilka powodów dla, których warto unikać antyperspirantów i zwykłych dezodorantów:

1. Składniki takie jak aluminium, parabeny, glikol propylenowy, ftalany i triclosan zawarte w konwencjonalnych dezodorantach mogą mieć niebezpieczne skutki uboczne.

Najnowsze badania wskazują na bezpośredni wpływ stosowania antyperspirantów na występowanie nowotworu piersi, alergii, wad wrodzonych u dzieci oraz zaburzeń gospodarki hormonalnej. W naszych domach nie powinno być miejsca na te potencjalnie niebezpieczne chemikalia, a tym bardziej na naszej skórze.

2. Organiczne, tylko z naturalnych składników dezodoranty są zazwyczaj bardzo drogie, a już na pewno dla tak oszczędnych osób jak ja!

3. Pozwól skórze oddychać! Wierzę, że ingerencja w biologiczne procesy zachodzące w naszym ciele zaburza jego naturalny rytm.

To oraz nowe wyniki badań nad probiotykami spowodowały, że znalazłam swój sposób na zdrową skórę pod pachami.

Probiotyczny dezodorant domowej roboty: składniki

Składniki, potrzebne do jego wyrobu

 • 1 łyżeczka masła kakaowego
 • 1 łyżeczka olejku kokosowego
 • 1 łyżeczka masła shea
 • 1 łyżeczka wosku pszczelego
 • 2 i pół łyżeczki mąki arrarutowej
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
 • ¼ płynnej witaminy E
 • 15 kropli olejku eterycznego do wyboru
 • 2 kapsułki ze sproszkowanym probiotykiem

Opis przyrządzenia probiotycznego dezodorantu

Probiotyczny dezodorant domowej roboty 1

1. Rozpuszczamy nad wolnym ogniem masło kakaowe, olej kokosowy, masło shea i wosk pszczeli.

Probiotyczny dezodorant domowej roboty 2

2. Odstawiamy z ognia i dodajemy mąkę arrarutową i sodę oczyszczoną. Ubijamy wszystko na jednolitą masę. Następnie dodajemy olejek eteryczny. Ostudzamy. Gdy ostygnie i nabierze konsystencji budyniu, wsypujemy zawartość kapsułek z probiotykiem i mieszamy energicznie.

Probiotyczny dezodorant domowej roboty 3

Warto przeczytać:

3. Całość przekładamy do zużytego opakowania po dezodorancie w sztyfcie, po uprzednim jego oczyszczeniu. Umieszczamy w lodówce do zastygnięcia. Po tym czasie dezodorant może być przechowywany w temperaturze pokojowej (rada: użycie probiotyki w stabilnej formule nie wymaga umieszczenia dezodorantu w lodówce). Kosmetyk starcza na około 3 lub 4 miesiące. Nakładaj oszczędnie, wystarczy jego niewielką ilość, aby zauważyć różnicę!

Wskazówki

– Ważne jest, by przy wyborze probiotyku wybrać te w stabilnej formule. Powinny też zawierać lactobacillus i bifidobakterie — szczepy, które są najbardziej odporne na działanie kwasu solnego wydzielanego przez żołądek.

– W przypadku wrażliwej skóry, można użyć zamiast sody oczyszczonej podwójną porcję mąki arrarutowej oraz całkowicie zrezygnować z olejku eterycznego.

– Wybierz olejek eteryczny lub kompozycję zapachową o przyjemnym dla ciebie zapachu. W końcu spędzisz w jego towarzystwie cały dzień!

[via]

3 KOMENTARZE

 1. Antyperspirantu używa się nie tylko po to, aby pozbyć się przykrego zapachu, ale także w celu zniwelowania procesu pocenia się.
  Kryształy ałunu i inne ekokosmetyki są z założenia dobre, jednak w sytuacjach stresowych koszulę można wyżymać po kwadransie.
  Jeśli ktoś lubi mokre plamy pod pachami to przepis będzie OK, jednak efekt zablokowania gruczołów potowych można uzyskać tylko za pomocą szkodliwych składników kosmetyków wymienionych wyżej przez autora. Niestety – coś za coś.

 2. Czy wiecie, jak masło shea wpływa na skórę? I gdzie można kupić płynną wit. E („¼ płynnej witaminy E”)?

  Tym razem powinno się udać — tutaj @disqus_aQ987Mo8h5:disqus ma rację — w necie hula dużo jakichś lewych przepisów, więc oby tym razem inaczej.