Pracować lepiej – w świecie samych pilnych zleceń

0
1658
Pracować lepiej - w świecie samych pilnych zleceń

Okazuje się, że dostajesz mnóstwo zleceń, które trzeba wykonać szybko?. W określonym czasie musisz wykonać pracę dla klienta, pełen wachlarz projektów pobocznych, jak i zająć się hobby. Oto kilka patentów, które możesz zastosować dla usprawnienia swojej pracy.

 • Zrezygnuj ze wszystkich newsletterów, których nie musisz przyswoić w trybie natychmiastowym. Im mniej pełna jest twoja skrzynka odbiorcza, tym mniejszą ilością listów musisz się zmierzyć i tym mniej poczty będziesz musiał przefiltrować, kiedy przyjdzie następny e-mail.
 • Jeśli otrzymasz maila, który nie wymaga odpowiedzi lub twojego działania, usuń go. Pusta skrzynka odbiorcza to naprawdę wspaniała rzecz. Użyj jej jako listy „do zrobienia” i usuwaj maile, których nie potrzebujesz.
 • Używaj na raz tylko jednego programu. Jeśli nie używasz mediów społecznościowych, nie otwieraj ich stron. Kiedy sprawdzisz maile, zamknij program. Jeśli nie przeszukujesz sieci, zamknij przeglądarkę. Nie zostawiaj niczego otwartego nawet w tle. Wykonywanie wielu czynności utrudnia koncentrację i powoduje, że realizacja zadania zabiera więcej czasu (ponieważ ciągle coś cię rozprasza).
 • Wyłącz wszelkie powiadomienia. Dotyczy to maili, polubień, nowych wzmianek. Wszystkiego. Jeśli powiadomienie pojawi się na monitorze, wyłącz je podczas pracy.
 • Koncentruj się w krótkich odcinkach czasu. Około 20-minutowych. Następnie zrób sobie przerwę, przeciągnij się, zrób siusiu, napij się wody, pogap bezmyślnie w okno, sprawdź media społecznościowe. Przystopuj na jedną, dwie minuty, a potem wracaj do pracy.
 • Jeśli jesteś sfrustrowany, opuść miejsce pracy. Odetchnij świeżym powietrzem, przekąś coś, pomedytuj przez 10 minut. I wróć z odświeżonym umysłem.
 • Podaruj komuś swój telewizor. Zadziwiające ile możesz zrobić w ciągu dnia, kiedy nie przesiadujesz biernie na kanapie, wpatrując się w ruchome obrazki.
 • Prowadź rejestr tego, co jesz w ciągu dnia i jak się potem czujesz. Zdziwisz się jaki wpływ na twój stan mentalny ma jedzenie. Możesz być zmęczony, czuć się świetnie, albo nie być zdolnym do koncentracji. Ustal, jakie jedzenie tak na ciebie wpływa i unikaj go. Zapewne zauważysz również związek między świeżym, nieprzetworzonym jedzeniem a lepszą koncentracją.
 • Zmniejsz liczbę znajomych w mediach społecznościowych. Usuń kontakty, które nie uważasz za wartościowe. To nic osobistego, nadal możesz uważać tych ludzi za wspaniałe osoby. Skoncentruj się na relacjach i wartości, a mniej na cyferkach.
 • Pracuj o najefektywniejszej dla siebie porze dnia. Każdy ma taką porę dnia, kiedy łatwiej się koncentruje i więcej jest w stanie zrobić. W tym czasie wyłącz telefon, nie odbieraj maili, nie ustalaj spotkań i wyeliminuj wszystko, co może cię rozpraszać.
 • Wyłącz maile z mediów społecznościowych. Czy naprawdę musisz wiedzieć, że ktoś przyjął cię do znajomych? O tobie wspomniał? Zasugerował przeczytanie jakiejś książki? Zaprosił na wydarzenie? Nie pozwól, aby system bombardował twoją skrzynkę odbiorczą tego rodzaju mailami. Możesz się tam zalogować i sprawdzić wiadomości, powiadomienia czy polubienia, kiedy właśnie tym chcesz się zająć.

To zabawne, jak godziny spędzone na wykonywaniu zadania mogą stać się nagrodą samą w sobie. Nie pracuj ciężko, tylko lepiej. Wykonuj zadania w krótszym czasie, tak żebyś mógł zrobić ich więcej i mieć czas na inne rzeczy.

Musisz wiedzieć, że wydajność nie jest (i nie powinna być) sposobem na wszystko. Nie bądź wydajny podczas: spędzania czasu z ukochanymi dla ciebie osobami, śmiania się do rozpuku, pieszczot ze zwierzakiem lub spaceru w lesie. Takie rzeczy nie wymagają limitów czasowych, terminów końcowych czy osiągania celów. Im bardziej się w nich zatracisz, tym lepiej dla ciebie.

Jakie są wasze sposoby na lepszą pracę? Jak radzicie sobie z pojawiającymi się przeszkodami i tzw. „rozpraszaczami”?. Piszcie w komentarzach. 

Zdjęcie:Roger Casas-Alatriste/Flickr

Zobacz również:
Siedem pytań, często zadawanych podczas rozmowy o pracę, o które możesz się potknąć
Użyj tych programów i wtyczek – twoja praca będzie łatwiejsza
Biuro bez ścianek działowych: murowana gorsza praca, nieproduktywność, stres i podatność na choroby
Praca zdalna z domu może zwiększyć Twoją produktywność zawodową
Praca na siedząco vs. praca na stojąco – chłodna kalkulacja