Praca na siedząco vs. praca na stojąco – chłodna kalkulacja

2
2267
Biurko - praca na stojąco - Marco Arment z Instapaper

Ciężko jest nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że krzesło może stać się naszym wrogiem, zwłaszcza gdy spędzamy na nim cały dzień w pracy. W ten sobotni wieczór serwujemy na deser artykuł, który z kilka powodów należy przeczytać na stojąco.

Na blogu Opinionator (New York Times) opublikowano swego czasu artykuł o szkodliwości siedzącego trybu życia. Wart zapamiętania w szczególności następujący fragment: nawet jeżeli ćwiczenia w siłowni albo bieganie nie są Ci obce, siedzący tryb życia niweczy cały Twój wysiłek. Narażasz się na otyłość, cukrzycę, choroby serca, różne odmiany raka oraz ryzyko przedwczesnej śmierci. Amerykański Men’s Health podaje, że siedzenie ponad 6 dziennie zwiększa ryzyko otyłości aż o 68%!

Jako alternatywa przedstawiana jest praca na stojąco.

Po wnikliwym przestudiowaniu tematu okazuje się, że praca na stojąco ma mnóstwo zwolenników: Winston Churchill, Benjamin Franklin, Leonardo Da Vinci, Thomas Jefferson, Napoleon, były minister obrony Donald Rumsfeld, założycielka amerykańskiego Lifehackera Gina Trapani, jeden z twórców Twittera Alex Payne, pisarze Philip Roth oraz Vladimir Nabokov, twórca Instapaper Marco Arment i in. bardzo chętnie pracowali na stojąco.

Jednym z najlepszy przykładów dobrego biurka dla pracujących na stojąco jest Ikea Jerker – ten model pozwala na łatwe dostosowanie wysokości blatu. Chodzi o to, że podczas pracy na stojąco bardzo ważne jest ustawienie monitora na odpowiedniej wysokości względem oczu. Zobaczcie na stronie Ikea Hackers jak można dostosować biurko Ikea Jerker do pracy na stojąco.

Niestety strona główna Ikea Polska nie oferuje w wynikach wyszukiwania ani Jerkera, ani sensownego odpowiednika. Pozostaje szukanie w serwisach aukcyjnych takich jak Allegro albo wybór droższego biurka – dobrą opcją dla bardziej zamożnych wydaje się Elevate AdjustaGeekDesk albo Anthro.
Jeżeli masz przeznaczone na ten cel ponad 1000$, zwróć uwagę na drewniane biurka tej firmy.

Można też zrobić takie biurko samemu. Wspomniany już Marco Arment z Instapaper pracuje przy takim:

Biurko - praca na stojąco - Marco Arment z Instapaper

(Zdjęcie: marcoarment)

Opcja darmowa: wykorzystać grube encyklopedie oraz słowniki. Po raz kolejny sprawdza się zasada, że warto jest (mieć co) czytać.

W celu zwiększenia ogólnego komfortu pracy rozważcie podział stanowiska pracy na 2 obszary. Rzeczy mniej potrzebne odsuwamy dalej:

Obszary pracy

(Zdjęcie: Canadian Centre for Occupational Health & Safety)

Praca na stojąco daje kilka korzyści:

  • tracimy kalorie,
  • wypracowujemy prawidłową postawę ciała,
  • jesteśmy bardziej mobilni w pracy (o wiele łatwiej jest pójść do innego biura albo odebrać telefon jeżeli się stoi).

Z drugiej strony ciągłe stanie może spowodować żylaki kończyn dolnych.

Najlepszy wydaje się konsensus, czyli radykalne zmniejszenie czasu pracy na siedząco z obowiązkowym robieniem przerw na… siedzenie. Co jak co, ale takich okazji mamy na co dzień w pracy co niemiara – lunch, negocjacje z klientem itp.

PS Ten artykuł został napisany na stojąco.

2 KOMENTARZE

  1. Nie znam osoby wykonującej pracę siedzącą, która wybrała by dobrowolnie pracę stojącą.
    Natomiast znam mnóstwo osób mających pracę stojącą, które bez wahania wybrały by możliwość siedzenia w pracy.

    Gdyby w wszystkich biurach, od jednego dnia, wszyscy pracownicy musieli stać na nogach 8 godzin, jestem pewna, ze praca stojąca od razu znalazła by się w wykazie prac szkodliwych.