Praca na kilku dużych monitorach = większa produktywność? Magiczny trzeci monitor

10
3484
Praca na kilku monitorach w systemach Windows

Pracując przez kilka-kilkanaście godzin dziennie przy komputerze, należy zainwestować w ergonomiczny fotel, porządny komputer oraz monitor. A może jednak kilka monitorów

Badacze z University of Utah sprawdzili, jak używanie kilku monitorów oraz ich wielkość wpływają na szybkość wykonywania takich zadań jak edycja dokumentów albo kopiowanie danych.

Okazało się, że ludzie, którzy używali 24-calowych monitorów, kończyli zadania 52% szybciej od badanych używających monitorów 18-calowych.
Ci, co używali monitorów 20-calowych, byli szybsi o 44%.

Wyniki badań okazały się niezwykle obiecujące: używanie większych monitorów daje dodatkowo do 2,5 h dziennie.

Kilka monitorów: oszczędność czasu, większa produktywność

Kilka monitorów to nie tylko oszczędność czasu, lecz także wzrost produktywności.

New York Times porównuje dodanie drugiego monitora do zamiany modemu na porządne łącze internetowe, argumentując, że podpięcie drugiego monitora jest najprostszym i najtańszym usprawnieniem miejsca pracy.

Oto przykłady.

Darrell Norton policzył, że w przeliczeniu na linie kodu jego produktywność wzrosła o 10%.
Gorącym zwolennikiem wielemonitorowości jest Jeff Atwood. Autor Coding Horror argumentuje, że pracując na kilku monitorach traci mniej czasu na zmianę rozmiaru okien i ciągłą minimalizację/maksymalizację.
Zwolennikami pracy na kilku monitorach są również Bill Gates, Al Gore oraz Larry Page.

Przedsiębiorca Brian Wong używa 3 monitorów na iMaku.

Praca na kilku monitorach w systemach Apple (iMac)

Mają tylko jedną wbudowaną przejściówkę Mini-Dvi, dlatego trzeba podzielić złącze Mini-Dvi albo użyć adaptera na USB.

Jak skonfigurować wiele monitorów (iMac / komputery Apple)

Wong pracuje przede wszystkim na środkowym monitorze: surfowanie w Internecie, tworzenie arkuszy kalkulacyjnych, edycja obrazów.
Lewego monitora używa do pracy z emailami (reaguje tylko na pilne). Monitor po prawej służy do pracy z kalendarzem i zarządzania listami rzeczy do zrobienia.

Pracując nad nowym wpisem na blogu, otwiera Kokpit na środkowym monitorze, na prawym zaś monitorze redaguje najnowszego posta.

Scott Hanselman, z kolei, przedstawia kilka scenariuszy – przykładów użycia 3 monitorów do różnych zadań.

Tworzenie oprogramowania

 • Lewy monitor: dokumentacja, pliki pdf, przeglądarka;
 • środkowy monitor: integrowane środowisko programistyczne, wstawki;
 • prawy monitor: przeglądarka z produktem końcowym, debugowana aplikacja.

Blogowanie

 • Lewy monitor: Otwarte w przeglądarce teksty źródłowe;
 • środkowy monitor: Windows Live Writer do blogowania;
 • prawy monitor: NetFlix, Hulu

Praca z mailami

 • Lewy monitor: Kalendarz;
 • środkowy monitor: Microsoft Outlook/GMail,
 • prawy monitor: Twitter/Facebook/Google+.

I dopiero taki jasny podział pokazuje, że pracując tylko na jednym monitorze trzeba ciągle przełączać się z jednego zadania na inne.

Oczywiście wiele monitorów przydaje się nie tylko blogerom i twórcom oprogramowania.

Programiści: przeglądarki (1), komunikatory (2), css i html (3).
Graficy: wszystkie warstwy w PS trafiają na ekran dodatkowy, pracujesz na środkowym; na trzecim monitorze masz komunikatory, odtwarzacz muzyczny itd.

Jak zainstalować kilka monitorów

Właściwie jedna rzecz, nad którą należy zastanowić się to instalacja uchwytu teleskopowego do mocowania środkowego monitora na ścianie.

Uchwyt teleskopowy do mocowania na ścianie monitorów LCDPrzymocowany do ściany uchwyt teleskopowyPrzymocowany do ściany uchwyt teleskopowy 2

Dwa pozostałe monitory stoją na biurku i mogą być przesuwane według potrzeb.

Tak wygląda stanowisko osoby pracującej na kilku monitorach w systemie Windows:

Praca na kilku monitorach w systemach Windows

Biorąc pod uwagę, że monitory LCD są energooszczędne i można je kupić za grosze, używanie przynajmniej 2 monitorów wydaje się znacznie poprawić komfort pracy.

Czy używacie kilku monitorów? Jeżeli tak, jak macie to zorganizowane pod kątem sprzętowym i czy odczuwacie wyraźny wzrost produktywności?

10 KOMENTARZE

   • Odświeżając temat. Co do obszarów roboczych to zależy jak się przełączasz. Ja pracuje w KDE i mam 6 obszarów roboczych. Aby zmienić obszar roboczy przesuwam po prostu kursorem poza ekran i już jestem na sąsiednim obszarze roboczym, tak jak bym miał obok fizycznie następny monitor. Oczywiście nie jest to tak wygodne jak fizyczne monitory obok siebie ale nie trzeba nic w klawiaturze klikać. Zdarza mi się pracować na dwóch monitorach fizycznych więc mam porównanie.

    • Widzisz, @pawellek:disqus , masz KDE, a przecież wiele rozwiązań z Linuksa trafia do M$ dopiero po jakimś czasie. Oczywiście obszary robocze znacznie ułatwiają pracę. Przynajmniej w sytuacji, gdy kogoś nie stać na drugi monitor.

     • Zgadzam się, jedynie co chciałem podkreślić to to że można pracować na obszarach roboczych prawie tak jak na kilku monitorach bez dodatkowego korzystania z klawiszy. 
      Ale oczywiście praca na fizycznie dwóch monitorach ma ten plus że od razu widać dwa pulpity. Dla siebie jeśli już wybiorę wariant z fizycznymi monitorami to co najmniej sztuk 3.

 1. Ja to podzieliłem inaczej. Pracuję na 1 monitorze( ostatnio mobilność w terenie wzięła górę – netbook), a jak jestem w domu to na 17 calowym notebooku testuję aplikacje internetowe. Ewentualnie czasem jak 2 ekrany to mało to włączam pc lub podłączam tv. Swego czasu pracowałem na 2, ale przy dobrych skrótach klawiszowych i szybkim sprzęcie można wszystko ogarnąć na 1.