Powstrzymywanie się od oceniania w praktyce

0
4670
Powstrzymywanie się od ocen w praktyce

Idziemy przez życie, oceniając to, co się nam przydarzyło, innych ludzi, nas samych: to jest dobre, to jest złe. Jeśli wszystko idzie po naszej myśli, te oceny są głównie pozytywne. Jednak częściej, niż nam się wydaje, negatywnie podchodzimy do różnych przeżyć, ludzkich zachowań i nas samych.

Klikamy „lubię to” pod internetowymi komentarzami lub stronami WWW. Oceniamy filmy, restauracje i piosenki poprzez głosowanie „kciukiem w górę” lub „kciukiem w dół”. Takie zachowanie zakorzeniło się w naszych procesach myślowych.

(Zdjęcie: Flickr/Ali from Riyadh)

Co by się jednak stało, gdybyśmy zrezygnowali ze wszelkich ocen?

Czy powstrzymywanie się od oceniania jest możliwe?

Spróbujmy: usiądźmy wygodnie i nie myślmy, czy dana chwila jest dobra lub zła… po prostu obserwujmy nasze bieżące odczucia. Nie myślmy o nich, lecz ich doświadczajmy.

Te odczucia to tylko zjawiska, pozbawione dobrych lub złych intencji, które zachodzą tak po prostu. Nie są one czymś, co się „akurat nam” przytrafia, albo dzieje się szczególnie z „naszego” powodu. To zwykłe zdarzenia, które mają miejsce bez umieszczania nas w centrum wszechświata.

Zauważyłem, że kiedy jestem zły, sfrustrowany i rozczarowany, oceniam doświadczenia (a także innych ludzi oraz samego siebie) według kryterium moich własnych upodobań oraz tego, czy zjawiska te są dla mnie korzystne. Dlaczego jednak to ja znajduję się w centrum wszechświata? Co z drugim człowiekiem? Gdzie w tym wszystkim jest reszta wszechświata? Gdy porzucę swój egocentryzm, nie mam już powodów do frustracji. Doświadczenia są po prostu faktem i nie mają ze mną nic wspólnego. Nie są ani dobre, ani złe, po prostu są.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie da się tak myśleć przez cały czas — ocenianie jest częścią ludzkiej natury. Nie ma w tym nic złego. To jedynie propozycja, że czasem warto powstrzymać się od ocen i po prostu doświadczać. Spróbujmy. Bez zbędnego wartościowania.