5 powodów, by założyć własny biznes i jak znaleźć inwestora

1
1107

Aktualizacja: 7 kwietnia 2017 r. Tak samo jak szef każdej firmy ciągle szuka nowych kierunków rozwoju, każdy z nas może nieco zdywersyfikować swoje źródła dochodów. Nie jest tajemnicą, że ludzie, którym to się udało, czują się pewniejsi siebie i po prostu bardziej szczęśliwi. Nic nie stoi na przeszkodzie, zwłaszcza że można to robić w wolnym czasie. Jak założyć własny biznes i znaleźć anioła biznesu? Sięgnijmy po kilka porad od autorów książki „Rework”.

Jak założyć własny biznes, a przede wszystkim jak znaleźć na to czas

5 powodów, by założyć własny biznes i jak znaleźć anioła biznesu(Zdjęcie: Flickr/hackNY.org)

Zawsze można znaleźć czas, tyle że trzeba umiejętnie go inwestować. Wcale nie musisz rezygnować ze swojej obecnej pracy. Weź się do roboty i zacznij pracować nad swoim projektem w godzinach wieczornych.

Zamiast oglądać telewizję czy gra w World of Warcraft, pracuj nad swoim pomysłem. Zamiast kłaść się do snu o 22, połóż się o 23.

Nie chodzi o to, by zamienić się w sowę czy pracować przez 16 h dziennie (choć twórca Twittera oraz Square Jack Dorsey daje sobie radę), tylko o to, by wygospodarować parę dodatkowych godzin w ciągu tygodnia.
Tego w zupełności wystarczy.

1. Nowe kwalifikacje

Pracując dla obcej osoby, masz niewielkie pole manewru: wykonujesz ściśle określone zadania, a każda próba bardziej kreatywnego podejścia do nich bywa niedoceniana. Za nadgorliwość mogą Cię nawet zwolnić.

I tylko najbardziej światli kierownicy wspierają swoich podwładnych (nigdy ich zresztą tak nie nazywają, traktując pracowników jako partnerów w wykonywaniu powierzonych zadań i wspólnie omawiając ich pomysły).

Nowe zajęcie oznacza lepszą organizację pracy. Narzuca też określony rytm, co nie może pozostać bez wpływu na to, jak zarządzamy swoim czasem.

Nowy biznes to, wreszcie, przynajmniej na początku, niemałe wydatki, a to pokazuje, gdzie możemy być bardziej oszczędni. Czyli wpływa również planowanie osobistego budżetu.

2. Dodatkowe źródło dochodu

Własny biznes oznacza dodatkowe źródła dochodów. Jeżeli stracisz pracę, własny biznes pozwoli na przetrwanie przez jakiś czas Tobie i Twojej rodzinie.

3. Wzrost dochodu

Zazwyczaj nawet dobrze zarabiający ludzie narzekają na to, że brakuje im pieniędzy. Czy chodzi o nieumiejętne zarządzanie finansami? A może wydatki, które mają tendencję do wzrostu wraz wzrostem zarobków?

Tak czy inaczej, dodatkowy biznes pozwoli dorobić do budżetu rodzinnego, a dodatkowo nauczyć większego szacunku do rezultatów swojej pracy.

4. Pieniądze na rozrywkę

Niektóre hobby potrafią uderzyć po kieszeni. Tenis, wspinaczka czy squash równa się wydawanie co miesiąc sporych kwot na ekwipunek oraz jego konserwację, jak również opłacanie drogich karnetów miesięcznych.

Jeżeli pasjonuje Cię np. fotografia, możesz robić zdjęcia w plenerze, podczas uprawiania sportu, sprzedając zdjęcia i wydając zarobione pieniądze na zakup nowszego sprzętu czy rakiet do tenisa.
Jak widać, hobby samo w sobie może być sposobem na biznes.

5. Realizacja najskrytszych marzeń

Zwiedzanie egzotycznych krajów z laptopem i paroma rzeczami w minimalistycznym plecaku – na tych założeniach opiera się zresztą popularny na świecie traveliving, czyli wykonywanie pracy połączone ze zwiedzaniem.

Czy nie jest to wspaniałe? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami. Czy jest to trudne? Na Boga, NIE!

A zatem przy odrobinie dobrych chęci (+motywacja) możemy zdziałać naprawdę wiele.

1 KOMENTARZ

  1. „Powiedzcie, co Wam przeszkadza w założeniu przykładowo małego sklepiku internetowego?” – wielokrotnie miałem myśli o założeniu własnego, małego biznesu i zawsze zniechęca mnie jedno – papierki, dokumenty, urzędy :( Zaraz przeczytam artykuł.