Porada od czytelnika: jak znaleźć po ciemku właściwy klucz

0
944
Porada od czytelnika - jak znaleźć po ciemku właściwy klucz

Otrzymaliśmy tę poradę od naszego czytelnika Rafała Kraika z Mobilo24.eu.

Jak co roku nasza kula ziemska postanowiła ustawić się pod innym kątem do słońca i w efekcie dni mamy coraz krótsze. Chociaż wracasz do domu ciągle o tej samej godzinie, to jednak z tygodnia na tydzień na tę godzinę przypada coraz to większy zmrok.

Wejścia do domu strzegą zamknięte drzwi. Stajesz przed nimi, w jednej ręce trzymasz torbę, w drugiej drobne zakupy sporządzone po drodze. Trzeba znaleźć klucze.

Załóżmy, że już je masz. Chyba rzadko jest to jeden klucz. Częściej cały pęk kluczy i tu zaczyna się kolejny problem. Który z nich to jest? Owszem, niekiedy klucze są bardziej kwadratowe lub mają plastikową główkę, dzięki czemu łatwiej je odszukać nawet po omacku. Niestety większość kluczy to standardowe okrągłe kluczyki, które zazwyczaj rozpoznajemy po odcieniu metalu, stopniu zużycia itp. Ale nie zapominajmy, że właśnie jest ciemno. Zmysł wzroku, na który zbytnio się w XXI wieku zdajemy, działa teraz w bardzo ograniczonym stopniu.

Porada od czytelnika - jak znaleźć po ciemku właściwy klucz

I tu przedstawmy pomysł, który może w takiej sytuacji pomóc. Dla uściślenia: nie jest to mój pomysł, tylko mojego 73-letniego taty.

Mając już pewne problemy ze wzrokiem tato wypiłował zwykłym pilnikiem wcięcia na główce klucza. Każdy klucz jest oznaczony inną kombinacją wcięć. Wystarczy więc, uważnie przejechać palcem po krawędzi główki klucza, a zmysł dotyku udzieli ci odpowiedzi na pytanie, czy w ręce masz właściwy klucz.

Z tego przykładu wynika jeszcze jeden wniosek. Lifehackerem można być przez całe życie. Dla każdego droga jest otwarta!