Pomysł 8-godzinnego dnia pracy i dlaczego powinniśmy wziąć go pod lupę

0
4059
Pomysł 8-godzinnego dnia pracy i dlaczego powinniśmy wziąć go pod lupę

Jednym z najbardziej niezmiennych elementów codziennego życia jest nasz optymalny czas pracy, czy też to, jak długo powinniśmy pracować – zazwyczaj, odpowiedź każdej zapytanej osoby oscyluje wokół 8 godzin dziennie.

Dane wydają się potwierdzać, że statystyczny etatowy pracownik przepracowuje 8,8 godzin każdego dnia. A przynajmniej takie są oficjalne statystyki pochodzące z Biura Statystyki Pracy.

 

Dla większości z nas oczywistym jest jednak, że wiedza o tym, ile dziennie pracuje przeciętna osoba, sama w sobie nie mówi wiele w kwestii wydajności czy produktywności. Przynajmniej takie jest nasz osobiste zdanie na temat produktywności. Jaki, w takim razie, jest optymalny czas pracy?

Biorąc pod uwagę motywujące historie osób pracujących od zaledwie 4 godzin tygodniowo oraz tych, pracujących 16 godzin na dzień, trudno jest stwierdzić, czy istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Zamiast podążać za intuicją, która często nas zawodzi, zdecydowaliśmy się zrobić odpowiednie rozeznanie na temat czasu pracy i jego optymalizacji, pozwalające na osiągnięcie szczęścia i sukcesu.

 

Dlaczego, właściwie, musimy pracować 8 godzin na dzień?

Zacznijmy od tego, co już wiemy.  Zwykły dzień pracy bazuje w granicach 8 godzin. Jednak na jakiej podstawie zostało to ustalone? Odpowiedź leży w echach rewolucji przemysłowej.

Pod koniec XVIII wieku, gdy przedsiębiorstwa zaczęły maksymalizować produkcję w swych fabrykach, kluczowe stało się, by pracowały one w systemie 24/7. Naturalną koleją rzeczy, by zwiększyć efektywność, ludzie musieli zacząć pracować więcej. W istocie, praca po 10-16 godzin dziennie stała się normą.

Tak nieprawdopodobnie długie godziny pracy nie były zrównoważonym rozwiązaniem. W konsekwencji, pewien odważny człowiek imieniem Robert Owen rozpoczął kampanię na rzecz pracy do maksymalnie 8 godzin dziennie. Jego slogan brzmiał „Osiem godzin pracy, osiem godzin rozrywki, osiem godzin odpoczynku.” 

Niedługo po tym Ford wprowadził 8-godzinny dzień pracy, zmieniając obowiązujące standardy:

„Jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które wprowadziły coś takiego, było Ford Motor Company, w 1914 roku. Następstwem tego było nie tylko skrócenie godzin pracy, lecz również podwojenie płac pracowników.” Ku zdziwieniu innych przemysłowców, zaowocowało to wzrostem produktywności u tych samych pracowników, pracujących w zmniejszonym już wymiarze godzin, jednak z wyraźnie zwiększoną wydajnością. Skutkiem tego, w ciągu dwóch lat marża zysku Forda wzrosła dwukrotnie. „To zachęciło inne przedsiębiorstwa do wdrożenia krótszego, 8-godzinnego dnia pracy.”

No i mamy odpowiedź. Powód, dla którego pracujemy 8 godzin dziennie, nie jest ani poparty naukowo, ani dokładnie przemyślany. Jest to po prostu wiekowa zasada wprowadzona dla zwiększenia wydajności fabryk.

 

Zarządzaj energią, nie czasem: To, jak długo pracujemy, nie ma znaczenia & Rytmy Ultradobowe

Chcąc uniknąć sideł tej samej pułapki, warto postawić rozważniejsze pytanie. W świecie współczesnej kreatywnej ekonomii to, jak długo dziennie pracujemy, nie jest już tak ważne.

Według znanego autora Tony’ego Schwartza, należy skupić się na energii:

„Zarządzaj energią, nie czasem.”

Schwartz wyjaśnia, że ludzie posiadają 4 odmienne typy energii do rozdysponowania w ciągu dnia:

  • Energia fizyczna – jak zdrowy jesteś?(Pisaliśmy już o tym wcześniej)
  • Energia emocjonalna – jak szczęśliwy jesteś?
  • Energia umysłowa – jak dobrze umiesz skupić na czymś swoją uwagę?
  • Energia duchowa –  po co robisz to co robisz? Jaki jest twój powód?

Jedną z rzeczy, o których z łatwością zapominamy, jest fakt, że jako ludzie wyraźnie różnimy się od maszyn. Zasadniczo, wiąże się to z tym, że maszyny działają linearnie, podczas gdy ludzie funkcjonują w sposób cykliczny.  Pierwszą rzeczą na drodze do produktywnego dnia pracy, przy jednoczesnym poszanowaniu naszej ludzkiej natury, są cykle ultradobowe.

W ogólnym rozumieniu, ludzki umysł jest w stanie skupić swoją uwagę na danym zadaniu przez 90-120 minut. Po tym czasie niezbędna jest 20-30 minutowa przerwa.  Zapewnia ona regenerację, która pozwoli na podniesienie produktywności potrzebnej do wykonania kolejnego zadania.

Stąd myślenie „Co mogę zrealizować w ciągu 8 godzin?” zastąpiłem myśleniem „Co mogę zrealizować w 90 minut”. Wiedząc już, że wszystko należy dzielić na 90-minutowe bloki,  przychodzi czas by podzielić je na dalsze części składowe.

 

Istota produktywnego dnia pracy:

Podstawą zrozumienia przepływu pracy  jest to, jak dobrze jesteśmy w stanie skupić na czymś uwagę. W swych imponujących badaniach Justin Gardner odkrył, że aby móc skupić na czymś uwagę, nasz mózg wykorzystuje zasadniczo dwa etapy:

1.)  „Zwiększenie wrażliwości na bodźce”: Oznacza przyjmowanie informacji zawartych w scenie lub otoczeniu, które obserwujesz. Następnie koncentrujesz się na tym, co w szczególności wymaga twojej uwagi. To trochę jak „zamazana fotografia, na którą dajemy zbliżenie” wyjaśnia Lifehacker.

2.) “Efektywna selekcja”:  Na tym etapie dochodzi do właściwego zbliżenia na zadanie. Pozwala ono na wejście w, jak to określa Mihály Csíkszentmihályi, fazę “Flow”. W tym momencie rozpoczyna się rzeczywista praca nad zadaniem.

 

 

4 sposoby na optymalizację dnia pracy

Mając na względzie mój przepływ pracy w Bufferze, celem implementacji powyższych badań, zacząłem wprowadzać 4 zdecydowane zmiany. Oto co sprawdziło się najlepiej:

  • Manualnie potęguj istotność zadania: Obecnie, wiele osób wciąż może zmagać się z utrzymaniem uwagi, szczególnie, gdy nikt nie wyznacza nam ostatecznego terminu wykonania zadania. Jak twierdzi badacz Keisuke Fukuda, manualne używanie systemu rządzącego koncentracją, jak również wyznaczanie terminu ukończenia i nagrody, umożliwiły najbardziej znaczące postępy podczas realizacji zadań.
  • Podziel swój dzień na 90-minutowe bloki: To coś, co sam zacząłem wprowadzać w życie. Zamiast patrzeć na dzień pracy z perspektywy 8, 6 czy 10 godzin, podziel go i pomyśl, że dysponujesz  4, 5 lub dowolną wielokrotnością 90-minutowych bloków. Tym sposobem będziesz w stanie o wiele łatwiej wykonać po 4 zadania każdego dnia.
  • Zaplanuj swój odpoczynek, tak byś mógł rzeczywiście wypocząć: Zdaniem Tony’ego Schwartza „Najlepszym biegaczem nie jest ten, kto najszybciej biega, lecz ten, kto optymalizuje swój czas odpoczynku.” Przez większość czasu jesteśmy tak zajęci planowaniem naszego dnia pracy, że zapominamy o tym, „jak” odpoczywać. Planuj z wyprzedzeniem rodzaj odpoczynku. Oto kilka pomysłów: drzemka, czytanie, medytacja, przekąski.
  • Brak powiadomień: Jednym z lepszych pomysłów na jaki kiedykolwiek wpadłem było posłuchanie rady Joela, by użyć aplikacji Zero Notifications. Absolutny brak wyskakujących powiadomień zmieniających się od 0 do 1, które zaburzały moją koncentrację, okazał się bardzo pomocny. Jeśli jeszcze tego nie przetestowałeś, spróbuj wyłączyć wszystko, co posiada funkcję powiadomień.

 

Po wprowadzeniu tych zasad, na kilka tygodni, życie wywróci się do góry nogami. I możecie początkowo wcale nie być szczęśliwsi z takiego obrotu spraw. Jednak po pewnym czasie będziecie w stanie zarówno więcej zrobić, jak i poczuć się szczęśliwszym.

Jeżeli przeczytaliście cały artykuł to znaczy, że jesteście zmotywowani i chce pracować lepiej oraz wydajniej. Może jednak wymieniony przez nas sposób nie do końca wam odpowiada? Co o tym wszystkim sądzicie? Piszcie w komentarzach!

Zdjęcie:Håkan Dahlström/Flickr

Zobacz również:
7 nie tak oczywistych sposobów na zwiększenie produktywności
4 blokady psychiczne, które powstrzymują cię przed pisaniem i sposoby ich zwalczania
Nowa pamięć w 30 minut dziennie
Spontaniczne planowanie dla tych, którzy nienawidzą zarządzania czasem
Największa produktywność jest gdy liczba godzin pracy tygodniowo wynosi 35