Podpowiedzmy organizmowi, o której iść spać

0
7314
Podpowiedzmy organizmowi, o której iść spać
Podpowiedzmy organizmowi, o której iść spać

Wiemy, jak ważny jest sen i jak jego brak źle wpływa na nasze samopoczucie, jednak bardzo ciężko jest zmienić przyzwyczajenia na lepsze. Jak zatem nauczyć się o której iść spać?

Chociaż nie ma żadnych naukowych dowodów na poparcie poniższego starego powiedzenia, tkwi w nim jednak pewna mądrość:

„Jedna godzina snu przed północą jest warta dwóch po północy”.

Problemem jest to, że coraz mniej ludzi kładzie się spać przed północą, a kiedy mówię ludziom, że jestem w łóżku około 22-23, patrzą na mnie, jakbym była szalona. Zamiast iść spać o 22 i wstać o 5-6 rano, większość ludzi idzie spać po północy i wstaje jak najpóźniej może (w zależności od pracy, zobowiązań, światła itd.), co skutkuje 5-6 godzinami nieoptymalnego snu.

Muszę się przyznać, że daleko mi do optymalnego śpiocha, ponieważ chociaż kładę się wcześnie spać, to często budzę się za wcześnie i ciężko jest mi ponownie zasnąć. Ale wiem, że jeśli położę się spać przed północą, czuję się lepiej następnego dnia, nawet jeśli wstanę naprawdę wcześnie, w przeciwieństwie do sytuacji, w których kładę się spać po północy, śpię dokładnie tyle samo czasu i następnego dnia czuję się okropnie.

Większość osób zda sobie sprawę, że chroniczny

Brak dobrego, głębokiego snu powoduje:

Drażliwość i zawziętość – przez brak snu możemy obrać złą drogę w życiu, możemy też łatwo się irytować oraz mieć permanentnie zły humor. Ma to wpływ nie tylko na nasze życie osobiste, ale także na życie zawodowe.
Spadek kreatywności i inspiracji. Kiedy śpię bardzo mało, jako pierwszy pojawia się u mnie spadek kreatywności i inspiracji. Bez snu przestaniesz miewać momenty olśnienia i inspiracji, opuści cię też szeroko pojęta chęć do życia. Znalezienie rozwiązań dla nawet najbardziej błahych problemów stanie się koszmarem.
Bałagan z funkcjonowaniem organizmu – wielu ludzi, których znam, doświadcza bólów głowy, problemów w trawieniem oraz spadku energii już po jednej nocy złego snu. Wyobraź sobie, co może spowodować długotrwały nieoptymalny sen.
Problem tkwi w tym, że rozwiązanie nie jest proste. Odzyskanie zdolności do spokojnego, głębokiego snu może zostać zakłócone przez wiele czynników, takich jak: ogólny stres, problemy z nadnerczami/tarczycą, zaburzony rytm dobowy. Lista ta mogłaby się ciągnąć bez końca, a rozwiązanie jest wysoce zindywidualizowane.

Tych kilka rzeczy może pomóc we wprowadzeniu zmian:

– Po pierwsze, unikaj wgapiania się w telewizor do późnej nocy, ponieważ może to poważnie zakłócić twój rytm dobowy, gdyż twoje ciało będzie ciągle przeskakiwać z trybu nocnego na dzienny, a jasne światło z ekranu telewizora zakłóci produkcję melatoniny. Wiem, że nie jest to zbyt wygodne, ale staraj się wyłączać telewizor przynajmniej na 45 minut przed pójściem spać.

Podpowiedzmy organizmowi, o której iść spać
Podpowiedzmy organizmowi, o której iść spać

– Jeśli używasz w nocy komputera, zainstaluj F.Lux. F.lux jest prawdziwym dziełem geniusza, gdyż w zależności od pory dnia zmienia tonację twojego monitora i sprawia, że emituje on mniej jaskrawe światło. W ten sposób może nastąpić naturalny cykl produkcji serotoniny/melatoniny, który ułatwia zasypianie.
W ciągu dnia monitory komputera wyglądają zachęcająco, ale o 21, 22 lub 3 nad ranem prawdopodobnie nie powinieneś patrzeć w tak jasny obszar.
– Czytaj przed snem. Może to być świetny sposób na uspokojenie oraz wywołanie snu poprzez zmęczenie oczu. Coś lekkiego i łatwego do czytania jest najlepsze, nie czytaj żadnych emocjonalnych powieści.
– Nie słuchaj energicznej muzyki. Powinno to być oczywiste, ale wielu ludzi, których znam, puszcza taką muzykę wieczorem. Jeśli chcesz posłuchać wieczorem muzyki, włącz coś łagodnego i relaksującego, co cię uspokoi.

Podobne tematy:

1). Porada od czytelnika: Jak wstawać od razu po usłyszeniu budzika
2). Lista bezsensownych rzeczy, które robimy
3). 5 wskazówek jak znaleźć partnera
4). 25 cytatów, które zainspirują cię do bycia lepszym liderem
5). Czytaj jedną książkę tygodniowo

– Wieczorem unikaj środków pobudzających. Dotyczy to każdego rodzaju środków pobudzających (kawy, herbaty, zielonej/białej herbaty, guarany, yerba mate, żeńszenia). Często nie zdajemy sobie sprawy z ich negatywnych skutków, dopóki nie przestaniemy ich używać.
– Postaraj się zmienić swój grafik, aby móc położyć się spać przed północą. Nie jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, a dla niektórych jest to niemożliwe, ale jeśli możesz wykorzystać kilka godzin snu przed północą, zrób to.
Zwykle jest to zmiana, która dokonuje się stopniowo, a najprostszym sposobem, aby wprowadzić ją w życie, jest wstawanie wcześniej lub nastawianie budzika coraz wcześniej każdego ranka, co powinno odpowiednio wcześniej wywołać u ciebie senność.

To podstawowe zasady, które – mam nadzieję – pomogą ci wrócić na właściwe tory w kwestii snu. Dobra rzecz jest taka, że jak tylko zaczniesz ograniczać wieczorne oglądanie telewizji oraz korzystanie z komputera, zauważysz, że stajesz się senny dużo wcześniej niż zazwyczaj.
Jeśli już jesteś osobą, która kładzie się spać przed północą, pozostań przy tym i odpoczywaj, wiedząc, że nie ma nic złego we wczesnym położeniu się spać, a wręcz przeciwnie – możesz z tego czerpać tylko korzyści.