Piszesz pracę magisterską lub doktorską? Jesteś badaczem? Z Mendeleyem jest łatwiej i szybciej

0
1217
Z Mendeley' em łatwiej i szybciej… - zrzut ekranu 3

Jeśli piszesz pracę magisterską lub doktorską; jeśli masz na swoim twardym dysku mnóstwo artykułów, o których istnieniu czasem już nie pamiętasz; jeśli jesteś aktywnym badaczem i zależy Ci na promowaniu własnego wizerunku to polecamy Ci Mendeley’a – program i platformę internetową. 

Mendeley Desktop to uniwersalny program do dynamicznego zarządzania własną biblioteką.

Współczesna nauka funkcjonuje głównie w sieci internetowej, udostępniając czasopisma w ramach dedykowanych baz danych typu J-store, Scopus czy Ebsco. Czasy, gdy studenci/badacze korzystają z kserokopiarek, odchodzą w niepamięć.

Program, który dziś polecamy służy ułatwieniu i przyśpieszeniu procesu pracy nad bibliografią, konieczną do napisania artykułu naukowego.

System obsługi jest bardzo intuicyjny.

Po ściągnięciu artykułu na dysk twardy, ładujemy plik a program automatycznie umieszcza go w wybranym wcześniej katalogów. W zależności od struktury artykułu i jakości czasopisma program sam szczytuje określone informacje i samorzutnie opisuje artykuł np. pobiera imię i nazwisko autora, tytuł, numer, abstrakt etc.

Z Mendeley' em łatwiej i szybciej… - zrzut ekranu 1

Artykuły można w dowolny sposób przenosić, tworząc katalogi tematyczne, grupując wstępnie tematykę badawczą.

Otwierając artykuł w ramach Mendeley’a uzyskujemy dodatkowe narzędzia do pracy nad tekstem np. możemy wyróżniać tekst, nanosić komentarze.

Z Mendeley' em łatwiej i szybciej… - zrzut ekranu 2

Wyobraźmy sobie teraz, że posiadamy załadowane około 1000 artykułów. Jak znaleźć dany artykuł/grupę artykułów w naszej bibliotece?

Służy temu system wyszukiwania i filtrowania oparty na wprowadzonych wcześniej opisach danych artykułów oraz spersonalizowanych tagach, które indywidualnie nakierowują nas na dany temat.

W ten sposób kilkoma kliknięciami z 1000 artykułów, Mendeley wygeneruje nam przykładowo 30 artykułów i dzięki temu możemy szybko rozpocząć pracę. Bardzo interesującą opcją jest również możliwość automatycznego wygenerowania bibliografii/referencji do pliku tekstowego, co znacząco skraca proces edycji tekstu.

Program ma również zapewnione wsparcie platformy Mendeley Web.

Dzięki temu mamy możliwość umieszczenia naszej biblioteki na serwerze, co zapewnia jej przetrwania nawet, jeśli nasz komputer lub system odmówił posłuszeństwa. Dodatkowo daje to możliwość zdalnego prowadzenia badań na różnych komputerach.

Na powitanie dostajemy od Mendeley’a 1 GB pojemności na serwerze, kolejne upgradowania trzeba opłacić, lecz nie jest są to wygórowane sumy.

Dodatkowo Mendeley Web umożliwia stworzenie dynamicznego profilu, którego celem jest promowanie siebie w środowisku naukowo-badawczym. Najważniejsze opcje to możliwość zapraszania zaprzyjaźnionych badaczy, przyłączania się do grup tematycznych i branżowych oraz promowania własnego dorobku naukowego.

Z Mendeley' em łatwiej i szybciej… - zrzut ekranu 3

Program jest bardzo popularny w USA i Wielkiej Brytanii. W Polsce również coraz więcej badaczy/naukowców dostrzega zalety korzystania z tego typu wsparcia technicznego.
W ostatnich miesiącach pojawiła się w Polsce firma – www.nauka2.0solution.pl, która oferuje usługi konsultingowe z zakresu m.in. Mendeley’a.

Gorąco polecamy Mendeley’a – program dla tych co nie lubią marnować czasu na techniczne sprawy a resztę czasu wolą poświęcić na pisanie lub odpoczynek.

[stextbox id=”info” caption=”O autorze” bcolor=”a6d995″]

Adrian Gorgosz - Lifehacker PolskaAdrian Gorgosz (@ScienceTurbine) – doktorant nauk politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W pracy naukowej zajmuje się metodami prognostycznymi i filozofią nauki.
Twórca Science Turbine.
Miłośnik podróży zarówno tych lokalnych jak i dalszych – ostatnio, pół roku spędził w Londynie podpatrując angielskie uniwersytety. W wolnym czasie interesuje się architekturą, fizyką i kosmologią. Dodatkowo uwielbia pikantną kuchnię, Internet, nowe technologie i dziką przyrodę..[/stextbox]