Piramida niezależności finansowej

0
679
Igor Kosowski Piramida niezależności finansowej

Osiągnięcie niezależności finansowej wymaga dużej siły woli i wbrew pozorom nie jest proste. By zaplanować swoją finansową podróż, zapoznaj się z kolejnymi etapami na drodze do upragnionego celu. W zobrazowaniu poszczególnych etapów pomoże Ci piramida niezależności finansowej.

Zdjęcie:401(K) 2012/Flickr

1.wolność
Zarobki > wydatki, altruizm
2. optymalizacja
Opłaty, dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, planowanie podatkowe
3.inwestowanie
Efektywność podatkowa, plan emerytalny, fundusze indeksowe
4. nauka
Fundusz awaryjny, poszerzanie wiedzy, wyznaczanie celów
5. oddłużanie
Redukcja zadłużenia, brak nowych długów
6. przetrwanie
Stosunek do pieniędzy, wydatki < przychód.

Mister Squirrel wyróżnia sześć kolejnych etapów, które zawiera piramida niezależności finansowej:

Przetrwanie: Uczymy się zdrowego podejścia do pieniądza, co pomoże nam osiągnąć nasze cele. W tym etapie często wydatki są większe niż przychód. Kolejne etapy mają na celu zmianę tej sytuacji i wyciągnięcie z niej wniosków na przyszłość.

Oddłużanie: Dosyć oczywiste jak wskazuje nazwa. Zajmujemy się swoimi długami i staramy się je spłacić. Proces ten może sprawić problemy i być najdłuższym ze wszystkich.

Nauka: Tworzymy fundusz awaryjny, który wykorzystamy w przyszłości, wyłącznie w trudnej sytuacji. Pogłębiamy również swoją wiedzę z zakresu finansów.

Inwestowanie: Wykorzystujemy w praktyczny sposób swoją wiedzę z zakresu finansów. Inwestycje powinny być przemyślane, bez ryzyka straty finansowej.

Optymalizacja: Ulepszamy, pielęgnujemy i powiększamy nasze inwestycje i zasoby finansowe cały czas wykorzystując zdobywaną we wcześniejszych etapach wiedzę dotyczącą finansów.

Wolność: Mamy dobre rozeznanie własnej sytuacji finansowej. Nasze wydatki są określone i możliwe do pokrycia. Co więcej zarobki często przewyższają wydatki. Mamy odpowiednie podejście do pieniędzy i osiągamy niezależność finansową, która była naszym celem.

Piramida niezależności finansowej (piramida Squirrela)

została oparta na hierarchii potrzeb Maslowa i służy jako przewodnik wyznaczania i osiągania celów finansowych. Kilka prostych kroków może doprowadzić nas do wolności. Konieczne jest tylko panowanie nad swoją wiedzą.

Jeżeli posiadasz inne sposoby na niezależność finansową podziel się w komentarzu!

Zobacz również:
Teoria Abrahama Maslowa a zarządzanie czasem
17 sposobów, by odczuwać dobrobyt w ciężkich czasach
5 finansowych strategii stosowanych przez laureatów Nagrody Nobla
Jak myśleć o pieniądzach
Jak zarabiać w Internecie