Pierwsze spojrzenie na Ubuntu 11.04 – dlaczego ten Linux jest Ciebie wart

1
1709
Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) - Instalacja - Wybór położenia geograficznego
Wybór położenia geograficznego
Ubuntu Launcher
Ubuntu Launcher

Mimo że do wydania stabilnej wersji Ubuntu 11.04 Natty Narwhal („Zgrabny narwal”) pozostało 15 dni (dodaliśmy po prawej stronie specjalny licznik), postanowiliśmy przetestować wersję beta, aby podzielić się pierwszymi wrażeniami nt. nowego produktu firmy Canonical.
Głównym katalizatorem testowania były zapowiedziane przez developera zmiany zarówno w zestawie oferowanych funkcji, jak i kompletnie nowe środowisko graficzne.

Ogromna część czytelników Lifehackera deklaruje używanie innych systemów operacyjnych, dlatego liczymy, że dzisiejszy artykuł pozwoli Wam lepiej poznać Linux i zachęci do jego wypróbowania. To, co już na tym etapie oferuje Canonical, po prostu zachwyca!

Pierwsza i najważniejsza rzecz – dostępny w pobieralni Ubuntu obraz płyty jest na razie wersją beta i można spodziewać się pewnych drobnych błędów po instalacji. Z drugiej strony, jest to tzw. live CD umożliwiające przetestowanie Ubuntu obok drugiego systemu operacyjnego i bez konieczności jego zainstalowania na dysku twardym.

 

Po uruchomieniu komputera z nagraną na płytę CD wersją testową Ubuntu naszym oczom ukazuje się nie tylko odświeżony w porównaniu do Ubuntu 10.10 interfejs, ale i zupełnie nowe środowisko graficzne – Unity.

Ci z Was, co używają Mac OS X, będą mile zaskoczeni wprowadzeniem do Ubuntu pewnych jego elementów. W szczególności na uwagę zasługuje bardzo ergonomiczne menu.

Pasek zadań znajduje się domyślnie po lewej stronie ekranu i pozwala na uruchomienie aplikacji przy pomocy skonfigurowanego skrótu (domyślnie jest to klawisz „Windows” + liczba porządkowa, oznaczająca kolejność rozmieszczenia ikonki na pasku). Pełną listę znajdziecie na stronie AskUbuntu.com.

Aplikacje można bez problemu podpinać do paska. A jest co podpinać – Ubuntu 11.04 oferuje bogaty zestaw programów – na liście znalazły się m.in. najnowszy Firefox 4, LibreOffice (zastąpił OpenOffice), Banshee i in.

Dzięki funkcji „Test Drive” w Ubuntu Software Center możemy przetestować sporą część aplikacji bez konieczności instalacji! Dobrze jest to pokazane na krótkim filmiku od Webupd8.org.

Wróćmy na chwilę do paska Unity. Znalazł się na nim również odnowiony przełącznik przestrzeni roboczych (pulpitów).

Ubuntu 11.04 - Przełącznik pulpitów
Ubuntu 11.04 – Przełącznik pulpitów

Daje to niezwykłą wygodę – na każdym z wirtualnych pulpitów możemy mieć otwarte określone aplikacje.

I wreszcie o module wyszukiwania. Zarówno kombinacja klawiszy „Alt+F2” jak i „Windows” spowodują jego uruchomienie. Półprzezroczysty z możliwością powiększenia na cały ekran błyskawicznie znajduje potrzebne aplikacje albo usługi.

Powyższy opis dotyczy dystrybucji Ubuntu 11.04 uruchomionej w postaci Live CD.

Na pewno chcielibyście przetestować system sami, dlatego przedstawimy Wam lolejne ekrany pojawiające się po kliknięciu ikonki „Install Ubuntu 11.04” w lewej górnej części ekranu.
Niniejsza wersja dystrybucji przyjemnie zaskakuje szybkością działania nawet na starym sprzęcie. Dotyczy to również samego instalatora.

Poniższe zrzuty ekranu przedstawiają instalację systemu Linux Ubuntu 11.04 obok systemu Windows. Oczywiście możesz wykorzystać pod Ubuntu cały dysk.

Jak zainstalować Ubuntu 11.04 Natty Narwhal?

Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) - Instalacja - sprawdzanie komponentów instalacji
Instalacja - sprawdzanie komponentów instalacji
Instalacja - wybór języka + informacje o wydaniu
Instalacja - wybór języka + informacje o wydaniu
Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) - Instalacja - Wybór położenia geograficznego
Wybór położenia geograficznego
Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) - Instalacja - Wybieramy układ klawiatury
Wybieramy układ klawiatury
Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) - Instalacja - dodawanie nowego użytkownika
Dodawanie nowego użytkownika
Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) - Instalacja - wykrycie istniejących partycji
Wykrycie istniejących partycji
Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) - Instalacja - zatwierdzenie zmian w istniejących partycjach
Zatwierdzenie zmian w istniejących partycjach
Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) - Instalacja - Kontynuuj testowanie albo uruchom ponownie system
Kontynuuj testowanie albo uruchom ponownie system

Gdzie można znaleźć informacje na temat Ubuntu?

U początkującego użytkownika Linuksa powstaje mnóstwo pytań nt. nowego systemu. Ubuntu jest nie tylko najdynamiczniej rozwijającą się dystrybucją tego OS, ale również oferuje rewelacyjne wsparcie.
Przede wszystkim należy odwiedzić polskie forum użytkowników Ubuntu.

Natomiast jeżeli znasz angielski, koniecznie sprawdź te strony:

1. OMG! Ubuntu!
2. Ubuntu Geek
3. UbuntuForums.org – Tutorials & Tips
4. UbuntuGuide.net
5. UNIX Men
6. WebUpd8

1 KOMENTARZ