Częsty obrazek w amerykańskich filmach akcji – ofiara chowa się w małym pokoiku bez okien. Błędem jest myślenie, że to spiżarnia albo większa szafa na ubrania. Podczas gdy u nas wyraz schron kojarzy się z wojną nuklearną i zabawnym wymysłem zimnowojennym, dobrze pamiętać, że może uratować niejedno życie.
Z kolei bezpieczny schron, który za chwilkę opiszemy w tym wpisie jest przeznaczony wyłącznie do zapewnienia nam bezpieczeństwa podczas napadu i innych sytuacji wyjątkowych. Poniżej znajdują się wskazówki, co należy trzymać w takim pomieszczeniu.
(Foto: jenmur)
Wspomnieliśmy już o szafie, więc tytułem wyjaśnienia – na co dzień schron może służyć jako szafa (ale nie na odwrót). Ważnym jest, by nie miał okien nie tylko z racji lepszej ochrony przed warunkami pogodowymi, ale też po to, by przestępcy było trudno zorientować się w kwestii istnienia takiej kryjówki. Ściany w schronie powinny grube, by utrudnić atak, ale też lepiej zabezpieczać w sytuacji anomalii pogodowej.
Bezpieczny schron: lista kontrolna
- Brak okien,
- łatwy dostęp,
- solidne drzwi (dotyczy również zamka!);
- dodatkowy rygiel, a jeszcze lepiej zamek wpuszczany;
- wziernik.
Niezależnie od powodów, dla których urządzamy schron, niesłychanie istotne jest to, co trzymamy w środku.
Co trzymać w schronie:
- Należycie zabezpieczona broń (o ile mamy stosowne pozwolenie)
- amunicja (patrz pkt. 1)
- gaz pieprzowy,
- kamizelka kuloodporna,
- telefon (na wypadek zerwania linii telefonicznych, najlepiej mieć ciągle naładowaną komórkę),
- lista telefonów alarmowych,
- latarka,
- zapas jedzenia oraz wody pitnej,
- gaśnica,
- przenośne radio AM/FM.
Podsumowując, zawczasu przygotowany schron może uratować życie – twoje i twoich bliskich. Dlatego przygotuj go zawczasu już teraz.
[via]