Otyłość a Testosteron: 5 Hormonalnych Powodów by Pozbyć się Nadmiaru Tkanki Tłuszczowej

0
4061
Otyłość a Testosteron 5 Hormonalnych Powodów by Pozbyć się Nadmiaru Tkanki Tłuszczowej

Otyłość jest tematem, któremu poświęca się w mediach wiele uwagi, i nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że z każdym rokiem coraz bardziej tyjemy.
 
Nawet eksperci zgadzają się, że obecna generacja nastolatków będzie pierwszą, która z powodu otyłości będzie umierać przed własnymi rodzicami. Tak źle rysuje się obecna sytuacja, i wierzcie mi, będzie jeszcze gorzej.

Pomijając te bardziej znane efekty uboczne otyłości – takie, jak choroby układu krążenia, cukrzyca, problemy układu oddechowego itd. – Oto szczegółowy artykuł o tym, jak nadmiar tkanki tłuszczowej odbija się na gospodarce hormonalnej.
 
Stąd tytuł: 5 Hormonalnych Powodów by Pozbyć się Nadmiaru Tkanki Tłuszczowej:

1. Brzuszna Tkanka Tłuszczowa Neutralizuje Hormon DHT

Dihydrotestosteron (DHT) jest najsilniejszym z androgenów występujących w męskim organizmie.
 
Hormon ten, tak jak testosteron, jest odpowiedzialny m.in. za wzrost owłosienia na ciele oraz brody, rozwój organów płciowych w okresie dojrzewania, sprzyja także przyrostowi beztłuszczowej masy mięśniowej. Jednak jego działanie jest 3-10 razy silniejsze.
 
DHT jest jednym z powodów, dla których tak ważnym jest, by w pierwszej kolejności dysponować wysokim poziomem testosteronu, jako że DHT powstaje w momencie, gdy enzym zwany 5-alfa-reduktaza przekształca testosteron (T) do dihydrotestosteronu (DHT). To naturalny proces niezbędny by testosteron mógł w pełni uwolnić swój potencjał w organizmie…
 
Summa summarum, DHT jest dla mężczyzn niedocenionym hormonem. Prawdę mówiąc, bez niego wszyscy byliby eunuchami, niezależnie od wysokości poziomu testosteronu. 
 
Teraz, wiedząc już dlaczego DHT jest tak szalenie ważny,przedstawiamy badania nad wpływem brzusznej tkanki tłuszczowej na testosteron.

2. Tkanka Tłuszczowa Nasila Aktywność Enzymu Aromatazy

Aromataza to enzym odpowiedzialny za konwersję androgenów (hormony męskie) w estrogeny (hormony żeńskie).
 
Czyli, dosłownie przekształca hormon czyniący cię mężczyzną w hormon czyniący cię kobietą.
 
Zasadniczo, im bardziej aktywny enzym aromatazy posiadasza, tym niższy będzie poziom testosteronu, i wyższy poziom estrogenu.
 
I tak się składa, że enzym ten występuje właśnie wewnątrz twoich komórek tłuszczowych, szczególnie w obszarze brzusznym. Stąd badania wykazały, że im większy nadmiar tkanki tłuszczowej posiadasz, tym wyższa będzie aktywność twojej aromatazy.

 

3. Ludzie Otyli Wykazują Wysoki Poziom Leptyny

Leptyna to hormon sytości, który kontroluje uczucie najedzenia, metabolizm oraz apetyt, jak również wiele innych funkcji.
 
Najprościej mówiąc, gdy poziom leptyny wzrasta, twój mózg otrzymuje sygnał, że najadłeś się w wystarczającym stopniu, i że stan twoich zapasów tłuszczu jest „pełny”. Zmniejsza to apetyt, i jednocześnie stanowi „naturalną ochronę” przed przejedzeniem i otyłością.
 
Co ciekawe, gdy leptyna dostaje się do podwzgórza, poziom testosteronu spada (badania, badania, badania, badania, badania, badania).  
 
To samo dzieje się w odwrotnej sytuacji, gdy wzrasta poziom testosteronu, spada poziom leptyny (badania, badania, badania).


Ale co to ma wspólnego z otyłością i tkanką tłuszczową?
 
Odpowiedź: Wszystko, ponieważ leptyna wydzielana jest z tkanki tłuszczowej, co oznacza, że im więcej tłuszczu posiadasz, tym bardziej wzrośnie twój wyjściowy poziom leptyny, i tym samym spadnie poziom testosteronu.  
 
Więcej na temat leptyny i testosteronu dowiesz się tutaj, a o funkcjach leptyny tutaj.

4. Trzewna Tkanka Tłuszczowa Wiąże się z Niskim Poziomem Testosteronu

Tkanka tłuszczowa trzewna to tłuszcz zgromadzony w obrębie jamy brzusznej, który otacza narządy wewnętrzne.
 
Każdy posiada pewną jego ilość, jednak osoby otyłe, żyjące w stresie, i o siedzącym trybie życia, mogą posiadać całkiem spore ilości tego ekstremalnie niebezpiecznego rodzaju tłuszczu, otaczającego istotne organy wewnętrzne.
 
Podwyższona ilość trzewnej tkanki tłuszczowej ściśle wiąże się z chorobami układu krążenia, cukrzycą, stłuszczeniem wątroby i zespołem metabolicznym.
 
Jednakże, jednym z rzadko przytaczanych efektów ubocznych tkanki tłuszczowej trzewnej, jest niski poziom testosteronu (badania, badania, badania).

5. Wysoki Poziom Kortyzolu i Otyłość Idą w Parze

Kortyzol jest elementarnym hormonem stresu w ludzkim organizmie.
 
Wzmaga wzrost tkanki tłuszczowej trzewnej, podnosi aktywność enzymu aromatazy, i obniża poziom testosteronu.
 
I tak się właśnie składa, że bycie osobą otyłą – powoduje wzrost kortyzolu – prawdopodobnie poprzez stres oksydatywny organizmu.
 
Jest to bezdyskusyjnie zła rzecz, jako że kortyzol obniża poziom testosteronu, zwiększając przy tym wysoki już poziom enzymu aromatazy i trzewnej tkanki tłuszczowej u osoby otyłej.
 

Wniosek


Otyłość jest jak ostateczny cios wymierzony w testosteron. Żadna ilość suplementów czy sztuczek na nic się nie zdadzą, jeśli będziesz unikał zrzucenia wagi…

Innymi słowy, testosteron i otyłość nie idą za dobrze ze sobą w parze, trzeba wybrać albo jedno albo drugie…
 
Uwaga: W razie, gdybyś szukał solidnej diety sprzyjającej testosteronowi, sprawdź Męską Dietę Chada Howse’a.

 

Jeżeli macie jakieś wskazówki dietetyczne, udało się wam skutecznie schudnąć to chętnie skorzystamy z waszej wiedzy. Może macie swoją dietę? Piszcie w komentarzach!

 

Zdjęcie: Tony Alter/Flickr

Zobacz również:
9 sposobów, aby szybko poprawić swoje ciało
Jak schudnąć? Pomoże w tym „senna dieta”
Zdrowie i bezpieczeństwo w biurze – ćwiczenia dla pracowników biurowych
Dieta Slow Carb Tima Ferrisa: Proteiny i wolne węglowodany to więcej mięśni i mniej tłuszczu
55 genialnych zastosowań – olej kokosowy na każdy dzień
Infografika: Dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia