8 zasad, które pozwolą Ci udanie spędzić wakacje

0
3288
8 zasad, które pozwolą Ci udanie spędzić wakacje

Wbrew pozorom, efektywne wykorzystanie wolnego czasu, również wymaga odpowiedniego przygotowania. W dzisiejszych czasach spora część społeczeństwa nie potrafi właściwie wykorzystać swojego urlopu i zamiast regeneracji sił wraca do codziennych zajęć równie znużona, jak wcześniej, a jej wydajność spada.

Bardzo często zdarza się nam pracować nawet po 60 godzin w tygodniu, nie mamy czasu dla znajomych, czy na drobne przyjemności. Nawet, kiedy wracamy do domu, wykonujemy jeszcze kilka telefonów i odpisujemy na maile. Z reguły jesteśmy tak wyczerpani, że nie ma mowy o jakichś aktywnościach typu siłownia, basen czy rower. Przez to wszystko spada nasza produktywność w pracy i mamy coraz więcej zaległości, co powoduje, że musimy przeznaczyć na obowiązki więcej czasu, którego przecież mamy niewiele. I koło się zamyka.

(Zdjęcie: epSos.de/Flickr)

Dlatego zaleca się, żeby raz na dwa miesiące robić sobie trzydniowy weekend, a przynajmniej raz do roku wziąć tygodniowy bądź dłuższy urlop. Problem jednak polega na tym, że bardzo często wygląda to tak, że po prostu wykonujemy te same obowiązki, z jedną różnicą –  będąc w domu. Zupełnie nie sprzyja to regeneracji i poprawie naszej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Jak udanie spędzić wakacje? Warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi poradami dotyczącymi efektywnego spędzania wolnego czasu.

  • Wprowadź się w odpowiedni nastrój i pozbądź stresu – rozpocznij dzień od poprawy stosunków z samym sobą. Poświęcenie kilku chwil tylko dla siebie poprawia efektywność na cały dzień. Jak rekomenduje Amerykański Instytut do walki ze stresem, medytacja czy kilka głębokich oddechów z przepony mogą pomóc nam w koncentracji.
  • Ulżyj swoim lękom – kiedy mamy wolny dzień, nie starajmy się zrobić wszystkiego od razu. Nie da się w jeden dzień opłacić wszystkich rachunków, posprzątać mieszkania, zaprowadzić psa do weterynarza i do tego spotkać się z przyjaciółmi. Zamiast tego zaplanuj kilka rzeczy, co do których jesteś pewien, że uda ci się je wykonać. Bardzo ważny jest też odpowiedni balans pomiędzy obowiązkami a przyjemnościami. Nie jest niczym złym poświęcenie kilku chwil na pracę, nawet jeśli jesteś na wakacjach, ale pamiętaj, żeby zrobić to na przykład, kiedy dzieci pójdą już spać. Wtedy nie będziesz mieć poczucia, że przez Twoją pracę cierpi rodzina, ale również pozbędziesz się wyrzutów, że nie dopełniłeś swoich obowiązków.
  • Ustal granice by być spokojniejszym – kiedy wyjeżdżasz na wakacje, ustal granice, kiedy i jak długo możesz popracować, a kiedy będziesz wypoczywał. Pozwoli ci to na zrelaksowanie się i nie będziesz odczuwał żadnych wyrzutów, że jesteś offline. Czasem trudno jest niektórym wyłączyć telefon, ale już samo wyłączenie powiadomień dotyczących maili czy wiadomości z social media może pomóc nam w zrelaksowaniu się. Warto ustalić sobie czas, podczas którego sprawdzimy wszystkie wiadomości, by przez resztę dnia „wylogować się” z wirtualnej rzeczywistości.
  • Śpij więcej i zregeneruj siły – brak snu plus stres jest jedną z najczęstszych przyczyn wypalenia zawodowego. Oprócz uczucia irytacji i zmęczenia sprawia, że nasza efektywność i zdolności poznawcze spadają. Dlatego zaleca się, żeby spać co najmniej 7 godzin każdej nocy, a jeżeli mamy taką okazję to nawet więcej. Pozwoli nam to zregenerować swoje siły i przywrócić naszą kreatywność.
  • Odnów swoje relacje towarzyskie – kilka dni wolnego może pomóc w odbudowaniu twoich relacji z przyjaciółmi, które normalnie cierpią przez obowiązki zawodowe. Według badań osoba pracująca opuszcza średnio 3 imprezy towarzyskie w ciągu roku. Aż 43% pracowników deklaruje, że spędza mniej niż 20 godzin ze swoją rodziną, przy czym aż 75% deklaruje, że jest to dla nich jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. Dlatego na wakacjach bardzo ważne jest, żeby jak najwięcej czasu poświęcić na rozmowy z rodziną. Nawet kilka godzin rozmowy twarzą w twarz może pomóc nam odbudować relacje z bliskimi.
  • Zbalansuj swoje nawyki żywieniowe – sporo osób na wakacjach pozwala sobie na kilka drinków. Nie jest to coś dziwnego, jednak jeżeli ustalimy sobie limit słodkich alkoholi, unikniemy późniejszego poczucia winy względem naszej diety. Drinki z parasolkami są kuszące, jednak warto je ograniczyć, żeby potem nie mieć wyrzutów sumienia, patrząc na swoje ciało. To samo dotyczy się jedzenia, zaplanowanie kilku zdrowych posiłków, zamiast fast foodów pozwoli nam cieszyć się wolnym czasem bez zbędnego zerkania na wagę. Nie zmienia to faktu, że będąc na wakacjach, trzeba od czasu do czasu pofolgować sobie w kwestiach kulinarnych.
  • Bądź aktywny i poczuj się młodo – wakacje to czas na odpoczynek, ale warto robić coś więcej niż tylko leżeć na plaży i pić Piña coladę. Nie znaczy to, że każdego wolnego dnia należy przebiegać po kilkanaście kilometrów bądź robić po tysiąc brzuszków. Warto jednak spróbować jakichś nowych aktywności, wspinaczki skałkowej, kajakarstwa czy windsurfingu. Wysiłek fizyczny poprawia nasz nastrój i dodaje energii, którą potem możemy spożytkować na zabawy z dziećmi bądź przydomowe prace.
  • Kultywuj swoje hobby – warto posiadać zainteresowania niezwiązane z pracą. Hobby pozwala nie tylko na przyjemne spędzanie czasu, ale również na odświeżenie umysłu, oderwania go od codziennej rutyny. W wolnym czasie czy na wakacjach możemy poświęcić na to zdecydowanie więcej czasu, co pozwoli nam nie tylko wypocząć, ale też zresetować się przed kolejnymi wyzwaniami czekającymi nas w pracy.

Przy całym tym codziennym pędzie nie wolno nam zapominać o odpoczynku. Wakacje czy długie weekendy pozwolą nam wrócić od normalnego funkcjonowania, odświeżyć umysł i odstresować się. O ile oczywiście wykorzystamy ten czas w odpowiedni sposób i nie zmarnujemy go na bezsensowne patrzenie się w szklany ekran.