EaseUS Data Recovery: łatwy sposób na odzyskanie utraconych danych

2
891
EaseUS Data Recovery: łatwy sposób na odzyskanie utraconych danych

Każdy użytkownik sprzętu cyfrowego kiedyś się zetknął z czymś takim, a przecież odzyskanie utraconych danych, a przede wszystkim zapobieganie ich utracie jest dość proste. Pokażę dziś niezawodny sposób na odzyskanie utraconych danych za pomocą bezpłatnego programu EaseUs Data Recovery.

Najpierw jednak omówmy podstawowe scenariusze, które sprawiają, że potrzebne nam jest pilne odzyskiwanie danych.

Omyłkowo usunięte pliki, błąd systemu operacyjnego, przypadkowo sformatowany nośnik danych… czy kiedykolwiek natknąłeś się na ten problem, że z jakiegoś powodu straciłeś ważne dane na swoim komputerze? Może nie potrafisz odnaleźć ulubionego albumu ze zdjęciami rodzinnymi? A może po prostu przyszedłeś do biura swojej firmy, uruchomiłeś działający komputer i nagle uświadomiłeś sobie, że zniknęły kluczowe pliki zawierające wszystkie informacje o klientach?

Typowe problemy powodujące utratę plików

1. Przypadkowo usunąłem pliki…

 • „Zwykłe” (DEL) lub trwałe (Shift+DEL) usunięcie plików
 • opróżnienie Kosza bez wcześniego stworzenia kopii zapasowej
 • usunięcie całej partycji.

2. Niechcący sformatowałem dysk

 • Odzyskiwanie danych po częściowym/pełnym „formacie” dysku

3. Nie mogę odzyskać danych z dysku twardego

 • Błąd formatowania dysku twardego
 • uszkodzony lub niedostępny napęd
 • uszkodzone sektory
 • utracone partycje.

4. System plików RAW: moje nośniki wykrywane jako „niezidentyfikowany system plików”

 • pamięć USB
 • dysk twardy
 • zewnętrzny dysk twardy
 • karty SD.

5. „Zaliczyłem” atak wirusa lub awarię OS

 • „Złapałem” malware szyfrujący pliki
 • podczas reinstalacji OS na moim komputerze/laptopie wystąpiły błędy
 • dane usunięte lub nadpisane w wyniku wirusa/awarii systemu operacyjnego.

Zanim przejdziemy do omówienia programu EaseUS Data Recovery, zapamiętajmy, że zawsze lepiej mieć pod ręką odpowiednie narzędzia do odzysku danych, zamiast pytać po znajomych, który program do odzyskiwania danych jest najlepszy. W przypadku zalania laptopa na wakacjach bądź utraty części danych podczas pracy nad ważnym projektem wymagany będzie dostęp do Internetu, aby pobrać program i długie godziny (przeważnie jednak dni) na skuteczne odzyskanie danych.

Pobieranie EaseUS Data Recovery

Pobieranie EaseUS Data Data Recovery odzyskanie utraconych danych

Program pobieramy ze strony producenta – EaseUS:

EaseUS Data Recovery dla Windows
EaseUS Data Recovery dla Mac

W przypadku omawianego programu najważniejszą cechą jest darmowość, jeśli nasze pliki ważą do 2 GB (500 MB na start od producenta i kolejne 1500 MB za polecenie programu znajomym). Korzystamy przy tym ze wszystkich zaawansowanych opcji. Możemy też gruntownie przetestować możliwości produktu, jeśli chcemy utworzyć sobie narzędzie pomocnicze w razie „W”.
Mając do odzyskania ponad 2 GB, możemy wybrać między wersją Pro (dożywotnia licencja jednostanowiskowa) lub Pro+Winpe (wersję live, która nam się przyda, OS nie będzie chciał się uruchomić). Zwracam uwagę na bogactwo wersji – poza wersją dla posiadaczy Windowsa EaseUS Data Recovery zapewni odzyskiwanie danych na Maku, iOS i urządzeniach z Android OS.

Główne możliwości EaseUS Data Recovery Wizard

Jakie są najważniejsze cechy godne uwagi? Moim zdaniem są to:

 • najważniejsze — program nie nadpisuje naszych danych, a więc NIE POGŁĘBIA PROBLEMU! Odzyskiwanie danych polega na tworzeniu obrazów płyt
 • wsparcie dla systemów plików FAT(FAT12,FAT16,FAT32), exFAT, NTFS, NTFS5, ext2/ext3, HFS+ oraz ReFS
 • możliwość zatrzymania i wznowienia skanowania pod kątem utraconych danych
 • funkcja wyszukiwanie plików według daty, typu oraz nazwy
 • podgląd właściwości plików przed odzyskaniem
 • obsługa niemal wszystkich urządzeń, łącznie z dyskami SSD, kartami pamięci, kamerami cyfrowymi, iPod i innymi odtwarzaczami audio, czytnikami e-booków czy napędami pendrive

Instalacja i odzyskanie utraconych danych z EaseUS Data Recovery

Instalacja programu jest banalnie prosta. Pamiętajmy tylko o tym, że program do odzyskiwania danych zawsze powinien być instalowany na innej partycji niż ta, gdzie się znajdują utracone pliki!!!

 1. Krok 1. Po zainstalowaniu aplikacji uruchamiamy ją i wybieramy dane do odzyskania (zdjęcia, pliki wideo, muzyka, dokumenty itp.).Odzyskiwanie danych z EaseUS Data Recovery: łatwy sposób na odzyskanie utraconych danych
 2. Krok 2. Przeglądamy wszelkie możliwe lokalizacje, gdzie mogły się zapodziać przypadkowo skasowane/utracone pliki. To może być Kosz lub biblioteki Windowsa, napędy zewnętrzne (dyski twarde, karty CF/SD) itp. Następnie uruchamiamy funkcję „Skanowanie”. W trudnych przypadkach wybierzmy opcję „Głębokie skanowanie”.Łatwy sposób na odzyskanie utraconych danych z EaseUS Data Recovery Odzyskiwanie danych wyniki
 3. Krok 3. Otrzymujemy listę usuniętych plików, które są dostępne do odzyskania.odzyskanie utraconych danych z EaseUS Data Recovery podgląd wyniki odzyskiwania danychPrzykładowo w przypadku pendrive’a  o pojemności 16 GB zaczekamy ok. 7-10 minut.

Jak wypada program EaseUS Data Recovery Wizard na tle konkurencji

EaseUS Data Recovery umożliwił mi odzysk największej liczby plików i żeby zapewnić rzetelność informuję, że porównywałem z TestDisk i Recuva. Pierwszy program jest dla śmiałków, którzy wiedzą, jak skompilować plik, a Recuva w używalnej wersji jest płatna i nie oferuje testowej wersji próbnej.

Odzyskanie utraconych danych z EaseUS Data Recovery: po prostu… przywróć swoje dane

Rozwiązanie od EaseUS okazuje się bardzo pomocnym narzędziem do odzyskiwania danych. Naprawdę dobre w tym programie jest to, że możesz pobrać wersję próbną za darmo i odzyskać do 2 GB utraconych plików. Podstawowa wersja próbna zawiera prawie wszystkie funkcje dostępne w wersji premium, więc naprawdę warto spróbować sprawdzić, czy EaseUS okaże się przydatny po zakończeniu okresu próbnego.

Polecamy podobne wpisy: